Typy raka tarczycy

Typy raka tarczycy

W zależności od stopnia złośliwości tarczycy jest podzielone na trzy grupy:

 • Guzy o niskim złośliwe (lub potencjalnie złośliwe). Są to brodawkowatego cystadenoma, które są szczególnie podatne na choroby nowotworowej. Chociaż struktura łagodne, posiadają zdolność do wrastania naczyń krwionośnych i do nawrotu ponownie.
 • Średni stopień guza. To rozwija nowotwór w brodawkowatego tsistadenom gruczolakoraka brodawkowatego i gruczolaków złośliwych.
 • Vysokozlokachestvennye formy – i małe raki anaplastyczne komórkowe i mięsaki tarczycy różnych budowli, w tym mięsaka limfatycznego.

Międzynarodowa klasyfikacja guzów uwolnień tarczycy:

 • Łagodne nowotwory nabłonkowe
 • Złośliwe nowotwory nabłonkowe
 • Non-Guzy nabłonkowe

Istnieją następujące postacie histologiczne raka:

 • Brodawkowatego (o 76%)
 • Pęcherzykowego (około 14%)
 • Rdzeniasty (o 5-6%)
 • Zróżnicowana i anaplastyczny rak (ok. 3,5-4%)
 • Mięsak, chłoniak, włókniak, rak płaskonabłonkowy, rak przerzutowy jest 1-2% złośliwych nowotworów gruczołu tarczowego.

To histologiczne rodzaj raka ma wysoką wartość predykcyjną. Brodawkowatego i mieszane formy mają najlepsze rokowanie i łagodny przebieg. Inne gatunki mają znacznie gorsze rokowanie. Dalej od stopnia niebezpieczeństwa, aby być rak pęcherzykowy. Szczególnie agresywnego chłoniaka i anaplastyczny rak, który zazwyczaj kończy się śmiercią w ciągu 5 miesięcy od początku.

Rozważmy histologiczne formy raka tarczycy. Aby rozpocząć, wprowadzamy pojęcie raka dobrze zróżnicowanego. Dobrze zróżnicowanego raka – guz, który na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły tkanki początkowej (w tym przypadku, jak w tkankę tarczycy). Istnieją dwa rodzaje dobrze zróżnicowanego raka tarczycy: brodawkowate i pęcherzykowy. Konto dobrze zróżnicowany rak tarczycy, około 90% wszystkich zmian nowotworowych gruczołu tarczowego i zwykle mają piękną pogodę. Nie wiadomo, co powoduje wzrost nowotworów o niskiej złośliwości, ale bardziej prawdopodobne jest, że pojawiają się u osób, które jako dzieci były leczone z promieni rentgenowskich na wzrost migdałków, powiększonej grasicy, trądzik, a czasem o innych zmian złośliwych. Należy zauważyć, że konwencjonalne rentgenowskie badania (rentgen klatki piersiowej, zęby) nie powodują raka tarczycy.

Raka brodawkowatego tarczycy

Rak ten występuje w obu dzieci (rzadko), jak i dorosłych i szczytem występowania w wieku od 30-40 lat. W 30% przypadkach raka brodawkowatego przerzuty. U dzieci (w wieku dojrzewania), raka brodawkowatego jest bardziej agresywny niż dorośli, bardziej prawdopodobne, że przerzuty w miejsce szyjnych węzłów chłonnych i płuc.

Brodawczaków (brodawki) – jest półka papilliform. Brodawkowate nowotwory pod mikroskopem mają wiele kart, które przypominają gałęzi palm. Dogłębna analiza tkanki tarczycy pod mikroskopem, małe porcje raka brodawkowatego wykryto w 10% “normalnych” tarczycy. Oni nie mają znaczenia klinicznego i nie jest chorobą. Ale gdy brodawkowatego vyrostaet wystarczająco tworząc kopiec w tarczycy, istnieje możliwość jego ciągłego wzrostu i rozprzestrzeniania w organizmie. Nowotworów brodawkowatych stanowią 70-80% wszystkich przypadków raka gruczołu tarczowego i może wystąpić w każdym wieku. Raka brodawkowatego rośnie powoli rozprzestrzenia się przez układ limfatyczny do węzłów chłonnych w szyi. W istocie, jedna trzecia pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym na raka brodawkowatego się przerzuty do węzłów chłonnych i okolic. Raka brodawkowatego może również rozprzestrzeniać się z jednej połowy tarczycy z sobą poprzez układ limfatyczny. Oba są w większości przypadków nie ma wpływu na piękną pogodę. 85% pacjentów z raka brodawkowatego tarczycy, którzy pokonali ograniczona tylko tarczycy, mają wspaniałe perspektywy. Tylko jeden na stu pacjentów zmarło z powodu raka tarczycy w ciągu najbliższych 25 lat. W tym czasie większość tych pacjentów leczonych w sposób ciągły. Zła pogoda jest typowa dla osób powyżej 50 roku życia oraz u pacjentów z guzami większymi niż 4 cm średnicy. Ponieważ w prognozowaniu pacjentów z uszkodzeniami tarczycy tylko korzystne, ważne jest, że obróbka nie została zastosowana niebezpieczne. Radykalnej operacji jest prawie nie wskazano tego typu brodawkowatego raka płuc. Nawrót choroby będzie miał około 10% chorych na raka brodawkowatego vnutrischitovidnym. Te nawroty są głównie polegać na wzrost komórek nowotworowych w węzłach chłonnych szyi i nie zagrażających życiu. Gruczoły te są zazwyczaj usuwane chirurgicznie. Prognoza jest bardziej frustrujące dla pacjentów, u których nowotwór wyrosły z tarczycy do otaczających tkanek. Do około 5% pacjentów chorych na raka, w końcu, rozprzestrzenia się w krwiobiegu do odległych miejsc, w szczególności do płuc i kości. Te odległe przerzuty są zazwyczaj dobrze leczonych jodem radioaktywnym.

Raka pęcherzykowego tarczycy

Występuje u dorosłych, zwykle w wieku od 50-60 lat. Charakteryzuje się powolnym wzrostem. Podczas rak pęcherzykowy bardziej agresywne niż brodawek. On często daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi. Przynajmniej – w kościach, płucach i innych narządach. Normalna tkanka tarczycy składa się z okrągłych struktur – pęcherzykowych. Gdy tarczyca zawiera te normalne struktury, nazywane jest rak pęcherzykowy. Około jedna trzecia chorych na raka rak pęcherzykowy jest minimalnie inwazyjna i nie mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Pod inwazyjności nowotworu obejmują zdolność do wzrostu w otaczającą tkankę i / lub przerzutów. Pogoda w tej sytuacji nie jest doskonały. Pozostałe dwie trzecie chorych na raka pęcherzyka może najechać na naczynia krwionośne i rozprzestrzenił się do odległych miejsc, zwłaszcza płuc i kości. Na ogół bardziej korzystne rokowanie u pacjentów młodszych niż u pacjentów w wieku powyżej 50 lat.

Rdzeniasty rak tarczycy

Ten typ raka może towarzyszyć “fala”, zaczerwienienie twarzy, biegunka. Rdzeniasty rak przepływu jest bardziej agresywne niż brodawkowaty i rak pęcherzykowy przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i może rozprzestrzeniać się do tchawicy i mięśni. Stosunkowo mniej występują przerzuty do płuc i różnych narządów wewnętrznych.

Anaplastyczny rak tarczycy

Nowotwór ten składa się z tak zwanych komórek carcinosarcoma i raka naskórkowego. Zwykle jest poprzedzone wole guzowate, które zaobserwowano w wielu lat. Choroba rozwija się u osób starszych, gdy tarczyca zaczyna szybko rosnąć, w wyniku dysfunkcji śródpiersia (trudności w połykaniu, zadławienia, chrypka). Guz rozwija się szybko i atakuje otaczających struktur.

Chłoniak

Rozlany chłoniak jest szybko rosnący guz. Chłoniak może wystąpić w tarczycy jako niezależny choroby lub obecność poprzedniego autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Ostatnie powoduje duże trudności w diagnostyce różnicowej tych dwóch chorób. Choroba występuje zwykle u osób dorosłych. Tarczycy jest szybki wzrost wielkości, bolesne, w procesie szybkiego angażowania się w węzłach chłonnych, objawy ściśnięcia śródpiersia. Chłoniak dobrze reaguje na leczenie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s