Tarczyca rak

Tarczycy, która jest gruczołem wydzielania wewnętrznego (lub gruczołem wydzielania wewnętrznego), znajduje się w centrum szyi. Hormony produtsiruyuschiesyav to odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu, regulacji podstawowej przemiany materii, metabolizm wapnia, itp.

Rak tarczycy nie jest jedną z najczęstszych chorób. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych każdego roku około 23 milionów nowych przypadków tej choroby. Częstość występowania u kobiet 2 – 4 razy wyższe niż u mężczyzn, jak jeszcze nieznanych powodów. Najczęściej chorzy ludzie w wieku od 25 do 65 lat. Istnieją cztery powszechnie spotykane formy raka tarczycy: brodawkowaty, pęcherzykowy , rdzeniasty, anaplastyczny . W zdecydowanej większości przypadków zdiagnozowanych w brodawkowatego typu.

Czynniki ryzyka.
Tylko sprawdzone czynnikiem ryzyka jest promieniowanie jonizujące. Przykładem tego jest sytuacja na Ukrainie i Białorusi, po awarii w Czarnobylu w 1986 roku, gdzie częstość występowania raka tarczycy w więcej niż 30 razy stawkę globalnej. Genetyczny rola (tj. wrodzone predyspozycje) ma wartość raka rdzeniastego w około 20% przypadków.

Objawy.
Zazwyczaj, pierwsze odkrycie raka tarczycy jest je wykryć w węźle. Węzeł może być wykryty przez pacjenta lub lekarza prowadzącego ultradźwiękowej szyi. Obecność węzłów w gruczole – bardzo częste zjawisko. Częstotliwość ich występowania zwiększa się z wiekiem i wynosi 60 – 70% u osób w wieku powyżej 60 lat. Więcej niż 90% z tych węzłów jest nieszkodliwa!

Inne objawy to:

-Chrypka;
-Trudności w połykaniu żywności;
-Zwiększenie węzłów chłonnych na szyi;
-Kaszel, dławienie podczas jedzenia;
-Trudności w oddychaniu.

Objawy te występują, gdy więcej wspólnych nowotworów. Nie występuje bardzo często, ponieważ W większości przypadków, rak tarczycy rozwija się powoli. Czasami choroba jest początkowo nabywa agressivnyyharakter. Pierwszym objawem choroby w takich przypadkach może być odległe przerzuty do płuc, kości.

Diagnostyka.
Jak już wspomniano, większość guzków w tarczycy są łagodne. Logicznie rzecz biorąc, w tej sytuacji, że będą przedmiotem operacji. Jak odróżnić węzeł “dobre” i “złe”? Pierwszym krokiem w tym procesie musi być badania specjalistyczne. Czasami proste badanie dotykowe, kontrola bez stosowania dodatkowych metod jest wystarczające do ustalenia złośliwy charakter miejsca i umieścić wskazania do zabiegu. Najczęściej w tej kwestii liczyć na cienkoigłowej aspiracyjnej biopsji ( BAC ). Metoda polega na ogrodzeniu z cienkiej igły mała ilość tkanki tarczycy (często pod kontrolą USG), a następnie przez lekarza badania – materiału cytologicznego. Procedura nie jest bardziej bolesne niż domięśniowo, jest bezpieczne i, w wielu przypadkach, bardzo praktyczne. Jeszcze jeden węzeł o średnicy 0,5 cm, określony tylko przez ultradźwięki, może służyć jako wskaźnik dla chirurgii. Harder zrobić jeśli TAB nie daje jasnej odpowiedzi. Potem są różne opcje. Jeśli węzeł jest mały (powiedzmy 1 cm), nie istnieją żadne inne objawy raka, nie ma czynników ryzyka, lekarz może zalecić obserwację (USG powtórzyć w ciągu 6 miesięcy, powtarzać FNA powołać zachowawczo). Taka taktyka jest uzasadnione i akceptowane na całym świecie. W innych przypadkach, lekarz będzie nalegać na operacji, mimo niepewnego wyniku biopsji cienkoigłowej. Opcje te powinny zostać omówione z pacjentami, decyzja o konieczności natychmiastowego leczenia zostanie podjęta wspólnie z lekarzem i pacjentem.

Inne, bardziej nowoczesne metody badawcze (CT, MRI, PET) są rzadziej używane do niektórych danych.

Leczenie.
Pierwszym i podstawowym sposobem leczenia raka tarczycy jest operacja. Wartość transakcji (tj., ilość tkanki tarczycy usunięte) zależy od wielu czynników. Zawsze należy usunąć węzły chłonne znajdujące się w pobliżu gruczołu.

Oprócz składnika nowotworu działania, to jest nie mniej ważne funkcje. By tarczycy przylega nerwu krtaniowego wstecznego, która zapewnia mobilność fałdów głosowych, dlatego, funkcja mowy. Na jej powierzchni tylnej ułożone przytarczyc odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia. Maksymalny szacunek dla tych struktur jest niezbędne dla każdej operacji na tarczycę.

Jeśli wpływa na węzły chłonne w szyi w tym samym czasie za pomocą operacji na tarczycy wykonano pewną formę chłonnego szyi. A kiedy kwestia funkcjonowania jego funkcjonalności (dbanie o nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie szyi) również jest bardzo ostra.

Dla pacjentów z małych guzów, bez przekroczenia torebki gruczołu krokowego, operacja jest jedynym i wystarczającym leczenie. W niektórych przypadkach, trzeba więcej (lub adiuwant) terapię. Najpowszechniej stosowanym radioaktywne terapii jodu. Komórki tarczycy – jedna z ciała nie mnogihv – mają zdolność do gromadzenia jodu. Komórki nowotworowe częściowo zachowują tę zdolność. Ta właściwość jest używana do niszczenia komórek nowotworowych, które potencjalnie mogą pozostać w polu gruczołu lub znajdować się w innych narządach (przerzuty w płucach, kości, itp.)

Innym, rzadziej używane, metoda leczenia uzupełniającego jest radioterapia.

Powikłania.
Bez względu na to, jak nie był doświadczony chirurg, ryzyko uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego jest zawsze. W wiodących na świecie częstotliwości szpitali uszkodzenia wynosi 1 – 2%. Najczęściej jest termin jednego głosu mobilności krotnie. Jeżeli nie zostanie przywrócona mobilności, istnieją różne metody leczenia chirurgicznego.

Innym powikłaniem może być niedoczynność przytarczyc. Powód – “przypadkowe” usunięcie przytarczyc, wraz z tarczycy. Częstotliwość jest również nie przekracza 1%. Leczenie – suplementacja wapnia, vitaminaD. Po raz kolejny podkreślić, że w wyspecjalizowanych ośrodkach ryzyko powikłań jest zminimalizowane.

Pogoda.
W większości przypadków, w porządku. Przeżycia wolnego od choroby obliczany na dziesięciolecia. Oczywiście mówimy o chorych na raka we wczesnym stadium.

Jakość życia.
Jedyną wadą jest potrzeba do hormonalnej terapii zastępczej. Nowoczesnych leków są bezpieczne, łatwe w użyciu. Podczas pracy jest normalne kosmetyczne i zaburzenia funkcjonalne są zminimalizowane.

Drugą wadą – pacjent powinien być okresowo wyświetlane do lekarza, który dokona kontroli (co 6 miesięcy). Czasami konieczne może być następujące badania:

Skanowanie ciała;
Oznaczanie tyreoglobuliny;
USG szyi.

Pozwala to na określenie możliwości nawrotu nowotworu w szyjce lub w innych narządach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s