Rodzaje raka tarczycy

Rodzaje raka tarczycy

W zależności od konstrukcji histopatologicznych są klasyfikowane jako brodawkowatego, pęcherzykowego, rdzeniowy lub anaplastyczny.  Najczęstszą pęcherzykowego i raka brodawkowatego. Pęcherzyków i brodawkowatego raka tarczycy są uważane za bardzo zróżnicowane formy. Jeśli którykolwiek z tych typów raków początku rokowania korzystne do 90% przypadków.

Rak rdzeniasty jest bardziej agresywny niż brodawkowatych i pęcherzykowych, które objawia się w lokoregionalnego węzłów chłonnych przerzutowych w szyjce we wczesnych stadiach choroby. Pięcioletnie przeżycia dla raka zakresach 70-80%, dziesięć – 60-70%, dwadzieścia – 40-50%. Przeżywalność u pacjentów do 40 roku jest wyższa niż po 40.

Anaplastyczny rak tarczycy jest bardzo agresywny rak: szybko rosnące i słabo reagują na leczenie. Anaplastyczny rak tarczycy charakteryzuje się szybkim przerzutów do otaczających tkanek i narządów, złym rokowaniem i krótkimi cyklami życia pacjenta po wykryciu tej choroby (mediana 1 roku).
Objawy

W większości przypadków, objawy raka tarczycy. Najczęściej pierwszym objawem raka tarczycy – jest pojawienie się guzka w tarczycy lub zwiększenie węzłów chłonnych szyjnych. Jednak, guzki tarczycy występuje w wielu dorosłych i mniej niż 5% liczby węzłów są złośliwe. Czasami pierwszym objawem choroby – jest powiększenie węzłów chłonnych. Później objawy bólu w przedniej części szyi i zmiany głosu. Zazwyczaj rak tarczycy występuje u osób z prawidłową czynnością tarczycy, ale objawy nadczynności tarczycy i niedoczynności tarczycy mogą być łączone z większej lub przerzutowego nowotworu dobrze zróżnicowany. Guzki tarczycy są szczególnie istotne w identyfikacji osób poniżej 20 roku życia. W tym wieku, obecność łagodnych węzłów jest mniej prawdopodobne, aby prawdopodobieństwo nowotworów jest znacznie wyższa.

Kliniczna ocena guzków tarczycy jest wykonywana przy użyciu Biopsja cienkoigłowa biopsja (TAPB) pod kontrolą USG , a uninformative TAPB przez otwartej biopsji następnie badania histologicznego podejrzanych edukacji raka. Po wykryciu węzła podczas badania fizykalnego należy zwrócić się do lekarza endokrynologa lub hormonalny. Najczęstszym przeprowadzenie USG w celu potwierdzenia oceny obecności i miejscu całego gruczołu krokowego, a także do oszacowania wielkości węzła dynamiki. Pomiar hormonu stymulującego tarczycę i przeciwciał antitireoidinyh pomoże rozwiązać ten problem, czy jest to funkcjonalne zaburzenia pracy tarczycy , takie jak zapalenie tarczycy typu Hashimoto – znane przyczyną łagodnego guzowatego wola .
Mikrograf (silny wzrost) w raka brodawkowatego tarczycy, wykazujące cechy diagnostyczne (Core oświecenie i jądra nakładania). barwiono hematoksyliną i eozyną .
Biopsja za pomocą biopsji cienkoigłowej

Cienkoigłowej biopsja aspiracyjna , TAPB jest jednym z głównych metod diagnostyki raka tarczycy. To jest najbardziej uzasadniające koszty, czułe i dokładne badanie.  Generalnie TAPB wykonywane pod kontrolą USG, pozwalając przebite guzki o 3 mm w największej średnicy, a uzyskanie wystarczającej ilości komórek kollichestko gruczołu tarczowego do dalszego analiza mikroskopowa. W przypadku wątpliwości lub uninformative TAPB zalecane otwarta biopsja podejrzanych węzła z gospodarstwa eksperss-badanie histopatologiczne (PIP Express).
Badania krwi

Oprócz biopsji należy przeprowadzić badania krwi. Obecność niektórych markerów nowotworowych oznacza prawdopodobieństwo lub innej formie raka tarczycy. Jeśli podejrzewasz, rdzeniasty rak tarczycy konieczne badania krwi dla kalcytoniny – hormonu komórek produkujących parafollicular-i przetestowaniu na poziomie antygenu karcinoembrionalnego . Rozwój i wprowadzenie specyficznych markerów dla rozpoznania innych nowotworów tarczycy nadal.

Ponadto, dla ogólnego diagnostycznych badań może być poziomy hormonów występuje naturalnie w organizmie. Na przykład, hormon stymulujący tarczycę (TSH), tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Czasami ten przeciwciała antischitovidnyh badawczych w surowicy, gdyż mogą one wskazywać na chorobę autoimmunologiczną gruczołu tarczowego , często następuje brodawkowatego raka tarczycy . Ponadto, w celu określenia dziedzicznych / genetycznych form raka tarczycy mogą być prowadzone kolejne testy, takie jak krew w protoonkogenu RET.
Diagnostyka

W większości przypadków, rak tarczycy występuje bez wyraźnych objawów i charakteryzuje się obecnością guzków w tarczycy lub powiększenie węzłów chłonnych szyi, które mogą być wykryte za pomocą ultradźwięków (US) lub konwencjonalne badania dotykowego. Inne metody badawcze, takie jak RTG , PET , MRI wykorzystywane do podejrzenia przerzutów.

Po przeprowadzeniu USG są podejrzane węzły, trochę odzwierciedlające fali ultradźwiękowej, z ogólnym zarysie, z mikrozwapnień lub z wysokim poziomem przepływu krwi w zespole. Mniej podejrzanych węzłów silnie odzwierciedla ultradźwiękowy falowy z “ogona komety” z koloidu, brak Przepływ krwi, obecność odrębnego halo lub granicy płaskiego. Skanowanie z tarczycy za pomocą radiofarmaceutyku technet-MIBI może być stosowane w przypadku podejrzenia przerzutów radiyodnechuvstvitelnye lub raka rdzeniastego gruczołu tarczowego .
Patologiczne klasyfikacja raka gruczołu tarczowego

Nowotwory gruczołu tarczycy mogą być klasyfikowane zgodnie z ich patologicznych cech. Dostępne są następujące opcje (częstość występowania różnych podtypów może pokazać lokalne zróżnicowanie):

Raka brodawkowatego tarczycy jest do 75%
Pęcherzykowego raka tarczycy o 15%
Rak rdzeniasty tarczycy do 8%
Anaplastyczny rak tarczycy jest mniejsza niż 5%
Inne: chłoniak tarczycy , raka płaskonabłonkowego tarczycy , razilchnye rodzaje mięsaków tarczycy

Pęcherzykowego i brodawkowatego typu są klasyfikowane jako “dobrze zróżnicowanego raka gruczołu tarczowego “. Te typy mają korzystniejsze rokowanie niż typów rdzeniowych i niezróżnicowane.

Leczenie raka gruczołu tarczowego

Głównym leczenia raka tarczycy jest operacja – całkowita tarczycy , co oznacza, że całkowite usunięcie całej tarczycy. W zależności od postaci raka, stadium jej rozwoju i przerzutów, a także dostępność danych markerów prognostycznych mogą być uznane za zachowanie sparing surgery – Razem lub hemithyroidectomy. Podczas tej operacji, może być usunięty z regionalnych węzłów chłonnych ( chłonnego szyi ) w obecności lub podejrzenia przerzutów. Wielkość interwencji w każdym przypadku jest określany przez lekarza hormonalnego . Na nawrotu może wymagać dodatkowych operacji usunięcia ognisk przerzutowych w węzłach chłonnych szyi i śródpiersia.
Radioaktywny jod terapii

Ponieważ komórki raka tarczycy (z wyjątkiem komórek raka rdzeniastego) są zdolne do absorbowania i gromadzenia jodu Po całkowitym usunięciu w raka brodawkowatego tarczycy, pęcherzyków i może być także stosowane leczenie jodem radioaktywnym (RIT – leczenie jodem radioaktywnym). Jego cząsteczki gromadzą się tyreocytów i przerzutów oraz ich zniszczenie, w większości przypadków. Kiedy radioyodrezistentnyh nowotwory – radiyodterapiya nieskuteczne. Według obecnej wiedzy bezpośredniego napromieniowania w leczeniu tarczycy jest zwykle nieskuteczne w przedoperacyjnej i pooperacyjnej etapie.
TSH-tłumiące terapii

Po zabiegu, pacjent wykonuje się także terapię hormonalną w celu zmniejszenia poziomu naturalnie wytwarzane przez przysadkę TSH (hormonu stymulującego tarczycę Hormon ), w celu zmniejszenia tireotsitov stymulacji, które może pozostać po chirurgii i terapii jodem radioaktywnym.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s