Rdzeniasty rak tarczycy

Trzeci najczęstszy rodzaj raka tarczycy

Trzecie wystąpienie typu raka tarczycy (5,8%) – jest to raka rdzeniastego tarczycy, rak tarczycy. Rak rdzeniasty wywodzi parafollicular komórek (komórki C są nazywane) gruczołu tarczowego. Komórki te syntetyzują kalcytoniny hormonu. Hormon ten nie jest zaangażowany w metabolizm, podobnie jak inne hormony tarczycy. Po zakończeniu operacji w celu monitorowania obecności komórek nowotworowych i nawrotów raka można określić tym syntezy hormonów. Ten typ nowotworu charakteryzuje się niską częstotliwość w porównaniu do izlechivaemosti papillary grudkowego, ale jest większa niż anaplastycznego raka. Ogólnie 10-letniego przeżycia wynosi 90%, gdy proces raka obejmuje tylko tarczycy, 70% – w procesie propagacji w szyjnych węzłów chłonnych, a 20% – w obecności przerzutów.

Cechy raka rdzeniastego tarczycy

 • Występuje w 4 stanów klinicznych i może być związane z nowotworami układu hormonalnego
 • Kobiety chorują częściej niż mężczyźni
 • We wczesnych stadiach choroby powstają regionalne przerzuty (spread raka do węzłów chłonnych szyi)
 • W późniejszych stadiach choroby pojawiają się przerzutów (tj., rozprzestrzenianie się nowotworów innych narządów)
 • Ponieważ narażenie na promieniowanie nie jest powiązany
 • Jest zwykle w górnej części głównego płata tarczycy
 • Rokowanie: wiek powyżej 50 lat, płeć męska, obecność przerzutów odległych i innych guzów endokrynnych w MEN zespołem II-B
 • Nawrotu nowotworu może być wykryte przez badanie krwi kalcytoniny, która znajduje się w pierwszych kilku lat mierzono co 4 miesiące, a następnie w ciągu całego życia na sześć miesięcy.

Rdzeniasty rak tarczycy występuje w 4 stanach klinicznych

 1. Sporadycznie
  Do 80% przypadków raka rdzeniastego tarczycy. Zazwyczaj ta forma raka jest jednostronny (tj., jednostronne), i nie jest związana z innymi zaburzeniami endokrynologicznymi. Szczyt zachorowań przypada na 40-60 lat starości. Stosunek kobiet i mężczyzn do tej formy raka jest 03:02. Jedna trzecia pacjentów ma uporczywe biegunki. Biegunka w tym przypadku jest spowodowane zwiększonym wydzielaniem i przewodu pokarmowego ze względu na hormony, które są wydzielane przez raka rdzeniastego tarczycy (kalcytonina, prostaglandyny, serotoniny).
 2. MEN II-(zespół Sipple w)
  Multiple zespół gruczolakowatości – grupa zaburzeń hormonalnych, które powstają są połączone w jeden pacjenta i zwykle w rodzinie, gdyż są one wrodzone. Zespół ten charakteryzuje się Cipla

  • Rak rdzeniasty tarczycy dwustronna lub rozrost komórek C
  • pheochromocytoma (guz nadnercza)
  • nadczynność przytarczyc.
 3. MEN II-B
  Zespół ten charakteryzuje się również

  • rdzeniastego raka tarczycy
  • pheochromocytoma, z nadczynnością przytarczyc jest bardzo rzadkie
 4. Zamiast tego, charakterystyczną cechą tego zespołu jest niezwykłe objawem w postaci błony ganglionevrom (guzy jamy ustnej) i zewnętrzną, jak w zespołem Marfana. Ta choroba genetyczna, która jest przekazywana w sposób autosomalny dominujący, jak MEN II-a, ale może być sporadyczne (bez historii rodziny). Rak rdzeniasty u pacjentów z MEN II-B pojawia się zwykle w wieku 30 lat, podczas gdy mężczyźni i kobiety są dotknięte z równą częstotliwością. Ponieważ u pacjentów z MEN II-A, pheochromocytoma być wykryte przed operacją. Ma to na celu zapobieganie epizod ciężkiej nadciśnienia podczas operacji gruczołu tarczowego.

 5. Wrodzony rak rdzeniasty tarczycy, nie jest związany z nowotworami układu hormonalnego
  Ta postać raka rdzeniastego tarczycy mniej agresywny charakter. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów raka tarczycy, spada na szczyt częstotliwości 40-50 lat.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s