Rdzeniasty rak tarczycy

Co to ​​jest rak rdzeniasty tarczycy?
Rak rdzeniasty tarczycy (MTC) jest rzadko kalcytonina – guz wydzielający, że tworzy z komórek C parafollicular gruczołu tarczowego. Ponieważ komórki C są neuroektodermalny, MTC często kliniczne i histologiczne cechy guzów neuroendokrynnych. Rak rdzeniasty tarczycy jest średnio 5% przypadków raka tarczycy.
Jakie metody badania?
USG tarczycy, Biopsja aspiracyjna cytologia (FNAC) i definicja kalcytoniny. Charakterystyczną cechą rdzeniastego raka tarczycy jest jej zdolność do wytworzenia czynnej kalcytoniny, które z kolei jest czułym i swoistym markerem diagnostycznym.
Rodzaje raka rdzeniastego tarczycy.
Istnieją dwa główne rodzaje – sporadycznie i dziedziczna. Dziedziczne formy (rodziny) jest często do 20% przypadków występuje w przypadku innych guzów endokrynnych i są nazywane syndromem wielu nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego (MEN 2). Istnieją trzy różne postacie dziedzicznego MTC:
1. Zespół MEN 2A charakteryzuje MRSCHZH w połączeniu z pheochromocytoma
i nowotwory przytarczyc i rachunków za ponad
90% mężczyzn i 2 zespoły.
2. Zespół MEN 2B, składa się z MTC, guz chromochłonny, ganglioneyromatozom (wielokrotne uszkodzenia układu nerwowego), i wygląd marfanoidnuyu (grube wargi, wysoki, ciało asteniczna, długie kończyny w stosunku do tułowia, acromacria
3. Rodzina MRSCHZH, bez żadnych innych hormonalnych.
Dodatkowe diagnostyka.
Przy identyfikacji pacjenta MRSCHZH niż przedoperacyjnej oceny stopnia choroby, zaleca się, w celu określenia w jakiej formie należy ona – do sporadycznej lub dziedziczne badań DNA. Po identyfikacji dziedziczną formę musi dokładnie zbadać pacjenta w celu wykrycia / wykluczenia innych hormonalnych, polecamy także badania genetyczne wśród bliskich, w rozpoznawaniu ich zmienionych genów, które mogą prowadzić do rozwoju raka rdzeniastego tarczycy, zaleca profilaktyczne usunięcie tarczycy.
Sposoby leczenia.
Prowadzi metodą leczenia jest – chirurgicznego, jest całkowite usunięcie tarczycy i powiększenie węzłów chłonnych.
Czy leczenie jodu promieniotwórczego lub radioterapii?
Radioaktywne terapii jodu w rdzeniastego raka tarczycy nie jest przeprowadzane, ponieważ Ponieważ komórki nie wchłaniają jodu. Radioterapia jest wykonywane tylko dla łagodzenia. Wiarygodne dane dotyczące skuteczności radioterapii w leczeniu uzupełniającym nie jest.
Co robić po zabiegu?
Obserwacji! Konieczne jest okresowo w celu określenia poziomu kalcytoniny (zwykle nie więcej niż 10 pg / L), które będzie marker diagnostyczny i wskaźnik nawrotu. Przez zmniejszenie poziomu kaltsetonina zabiegu do normalnych wartości można stwierdzić rodnik zabieg wykonywany. Jeśli go zwiększyć – należy szukać nawrotu.
Jaka jest strategia identyfikacji nawrót?
W przypadku wykrycia nawrotu pokazał chirurgicznego leczenia nieoperacyjnych przypadkach leczenie objawowe i obserwacja.

Kolumna przygotowana Sibgatullin Ramil Rustamovich, chirurgicznie onkolog, specjalista w raka głowy i szyi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s