Raka pęcherzykowego tarczycy

Raka pęcherzykowego – w drugim wystąpieniu raka tarczycy (~ 15%).

Rak pęcherzykowy ma bardziej agresywny przebieg i jest uważane za bardziej złośliwy niż raka brodawkowatego. To jest mniej powszechne u dzieci i osób w starszym wieku niż raka brodawkowatego. W przeciwieństwie do raka brodawkowatego, jest rzadko spotykane po radioterapii. Od inwazji naczyń zależnego od raka pęcherzykowego śmiertelności. Wiek jest bardzo ważnym czynnikiem w prognozowaniu raka pęcherzykowego. U pacjentów starszych niż 40 lat guz zazwyczaj ma bardziej agresywny przebieg i nie koncentrować się radioaktywny jod u pacjentów młodszych. Dla typowego raka pęcherzykowego inwazji naczyniowej (tkanka guza kiełkowania w naczyniu krwionośnym). W tym przypadku częstsze przerzuty do odległych narządów – płuca, kości, mózgu, pęcherza moczowego i skóry. W pęcherzykowym raka węzłów chłonnych jest znacznie rzadsze niż w rakach brodawkowatych.

Charakterystyka raka pęcherzykowego tarczycy

  • Szczyt występowania stanowiły 40-60 lat
  • Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni
  • Rokowanie jest bezpośrednio związana z wielkością guza
  • Rzadko wiąże się z narażeniem na promieniowanie
  • Rzadko rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych
  • Często nie jest inwazja naczyń (żył i tętnic) w żelaza schitovizhnoy
  • Częściej niż raka brodawkowatego przerzuty odległe występują (w płucach lub kości)
  • Ogólna częstość izlechivaemosti prawie 95% małych zmian u młodych pacjentów (zmniejsza się z wiekiem)

Leczenie raka pęcherzykowego tarczycy

Leczenie było dobrze zróżnicowane formy raka tarczycy (rak brodawkowaty i nawet folliuklyarnoy) jest nadal kontrowersyjne.

Niektórzy eksperci twierdzą, że jeśli guz jest mały i nie rozciąga się na inne tkanki (co zazwyczaj ma miejsce), proste usunięcie dotkniętego frakcji nowotworu gruczołu z przesmyku daje szansę całkowitego wyleczenia. Opierają się one na fakt, że częstotliwość nawrotów nowotworu tarczycy jest dość niski, pomimo faktu, że komórki nowotworowe znajdują się na przeciwległym płat tarczycy w 88%.

Na całkowite usunięcie tarczycy (całkowita tarczycy), inni eksperci twierdzą,. To jest bardziej agresywne leczenie.

Typowy plan leczenia raka pęcherzykowego tarczycy:

Raka pęcherzykowego, dobrze zawężonej izolowane i przy minimalnym inwazji naczyń krwionośnych, a także wielkości mniejszej niż 1 cm u pacjentów młodszych (tj. mniej niż 40 lat) mogą być traktowane przez usunięcie szyję i gemitireoektomii. Inne formy raka pęcherzykowego należy leczyć całkowite usunięcie prostaty i wszelkich powiększenie węzłów chłonnych, w środku lub na stronie szyi.

Zastosowanie radioaktywnym jodem w okresie pooperacyjnym

Jedyne komórki w organizmie człowieka, które absorbują, tj., zasysane z krwi jodu – komórki tarczycy. Do syntezy hormonów tarczycy komórki stosowane jodu. Wykorzystanie jodu radioaktywnego i jest wykorzystywany przez lekarzy w leczeniu raka tarczycy.

Tylko jeden rodzaj radioaktywnym jodem jest toksyczny dla komórek. Komórki raka pęcherzykowego absorpcji jodu i tak mogą być wyeliminowane, jak jod-131 radioizotopu.

Nie wszyscy chorzy na raka pęcherzykowego tarczycy potrzebuje tego rodzaju terapii. Ten rodzaj terapii może być skuteczne u pacjentów z dużych rozmiarów guza, które przeszły do ​​węzłów chłonnych lub innych obszarów, które pokazuje agresywny wzrost nowotworu atakuje naczynia krwionośne w obrębie gruczołu tarczowego i starszych pacjentów. Jodem radioaktywnym można przypisać środku między chemioterapii i radioterapii, i w ten sposób bez żadnych skutków ubocznych typowych dla tych procesów (nr nudności, bez utraty masy ciała lub utrata włosów lub zmiany we krwi).

Przechwytywanie wysoki poziom jodu zwiększa TSH hormonów. Pacjent powinien przerwać hormonalną terapię zastępczą, raka tarczycy, i zmniejszenia zawartości jodu w diecie przez co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia jodem radioaktywnym. Ten sposób stosuje się zwykle przez sześć tygodni po zabiegu, co sześć miesięcy, w razie potrzeby (w pewnych granicach dawkowania).

Terapia hormonalna po operacji

Niezależnie od tego, że pacjent został usunięty, tylko jeden płat tarczycy lub przysadki całej większość ekspertów twierdzą o konieczności stałego stosowania hormonu tarczycy dla życia. Jest to niezbędne do wejścia w ciało brakującego hormonu u pacjentów, którzy usunięte wszystkie tkanki tarczycy, a także tłumić dalszego rozwoju raka w tych, które pozostawiono niewielką ilość raka. Istnieją dowody na to, że rak pęcherzykowy (brodawek itp.) reaguje hormonu tyreotropowego, wydzielany przez przysadkę mózgową, dlatego przeznaczone egzogennego hormonu, który obniża poziom TSH i ryzyko nawrotu do wzrostu wszelkich pozostałych komórek nowotworowych.

Czy muszę długotrwałej kontroli?

Po cierpiących na raka, w dodatku do regularnego monitorowania pacjenta, w takich przypadkach należy poddać roczna rentgenowskie płuc, jak również w celu kontrolowania poziomu tyreoglobuliny. Poziom tyreoglobuliny nie jest tak ważne, jak badania przesiewowe w celu wczesnego rozpoznania raka tarczycy, ale to jest bardzo ważne, aby kontrolować rodzaje zróżnicowanego raka (jeżeli całkowita tarczycy przeprowadzono.) Wysoki poziom tyreoglobuliny, które poprzednio były wysokie po całkowitej tarczycy, w szczególności ze stopniowym wzrostem poziomu TSH jest wskaźnik nawrotu raka tarczycy. Wartość powyżej 10 ng / ml jest często związane z nawrotem nawet radioizotopu skanowanie nie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s