Raka brodawkowatego tarczycy

Najczęstszym typem raka tarczycy

Raka brodawkowatego – jest najbardziej rozpowszechnionym typem raka tarczycy (> 70%), raka brodawkowatego zazwyczaj postać nieregularną, stałe lub pęcherzykowy formacji, która jest oparta na normalnym tarczycy.. Ten typ nowotworu charakteryzuje się wysokim stopniem izlechivaemosti, z dziesięciu lat, przeżywalność 80-90%. Rak szyjki przerzuty (rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych szyi) zauważyć w 50% małych guzów i 75% na poziomie wyższym nowotworów. Obecność przerzutów do węzłów chłonnych szyi wskazuje na wysokie ryzyko nawrotu choroby, ale nie wysokie ryzyko śmiertelności. Przerzuty odległe w raka brodawkowatego tarczycy jest rzadkim, ale często mogą one mieć wpływ na płuca i kości. Nowotwory, które rozwijają się kapsułkę tarczycy mają gorsze rokowanie, ponieważ prowadzi to do wysokiego ryzyka nawrotu nowotworu.

Czynniki ryzyka raka brodawkowatego tarczycy

, Co zwiększa ryzyko raka brodawkowatego tarczycy

Chociaż przyczyna rozwoju raka brodawkowatego tarczycy jest nieznana, istnieje ryzyko, że czynniki przyczyniają się do tego raka.

Istnieją cztery rodzaje raka tarczycy, w którym rak jest brodawek najczęstszą postacią choroby. Wymienione poniżej czynniki ryzyka mogą zwiększać ryzyko raka brodawkowatego tarczycy i innych form raka tarczycy:

  • Przypadków raka tarczycy w rodzinie (krewni)
  • Przypadki wola w rodzinie lub u krewnych
  • Radioterapia nowotworów układu krwiotwórczego
  • Ekspozycja na promieniowanie, na przykład w obszarach żywiołowej lub elektrowni jądrowych w zakresie testów broni jądrowej
  • Przypadki niektórych zespołów genetycznych w rodzinie, takich jak Cowden syndrom (łagodnego guza-podobne narośla na skórze i błonach śluzowych, które są nazywane gamartony)

Chociaż pierwotne czynniki ryzyka raka tarczycy zazwyczaj odnoszą się do czterech rodzajów raka, a niektóre z nich są specyficzne dla raka brodawkowatego. Po pierwsze, raka tarczycy są częstsze u kobiet. Dlatego płeć żeńska – jest czynnikiem ryzyka.

Ponadto, czynnikiem ryzyka jest wiek, i od 30 do 50 lat, jak to jest w tym wieku znajduje raka brodawkowatego tarczycy. To jednak nie oznacza, że ​​osoby starsze nie mogą zachorować z raka brodawkowatego tarczycy. W rzeczywistości, w tym ponad 50 lat rozwijają się agresywne postacie raka brodawkowatego raka tarczycy.

Raka brodawkowatego tarczycy, dobrze reaguje na izlechivaemosti – zwłaszcza z wczesnego rozpoznania. Dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich czynników ryzyka raka tarczycy, jeśli masz jeden. Dla osób z wysokim ryzykiem raka brodawkowatego tarczycy powinny zostać poddane regularnej nadzorem lekarza.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s