Rak tarczycy

Rak tarczycy

 

Według statystyk, około 5% guzków tarczycy są rakowe, polityka traktowania w odniesieniu do takich jednostek powinno być tak radykalne. Wśród wszystkich nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego 76-85%, raka brodawkowatego raka pęcherzykowego, 10-15%, 4-5% są rak rdzeniasty. Jest bardzo agresywna forma raka tarczycy (rak płaskonabłonkowy, anaplastyczny), ale nie przekracza 1% wszystkich raków tarczycy. Klinicznie, rak tarczycy jest najczęściej bezobjawowy, chyba że jest wyczuwalny edukacja w szyję. Poziom hormonów tarczycy w normalnym zakresie. Należy zauważyć, że w ostatnim czasie wykrywania raka tarczycy wzrosła, ale to nie jest związane ze zwiększoną zachorowalnością i udoskonalaniu cienkoigłowej aspiracyjnej biopsji i powszechne wprowadzenie diagnostyki USG. Śmiertelność z powodu raka tarczycy pozostaje na niskim poziomie.

 

Objawy raka tarczycy

 
Zazwyczaj rak tarczycy nie powoduje żadnych objawów i skarg. W niektórych przypadkach, pacjent może znaleźć węzeł w tarczycy, a prawdopodobieństwo, wynosi nie więcej niż 5%, węzeł może być rak tarczycy. Jeden z objawów raka tarczycy mogą być powiększone węzły chłonne w szyi, z progresją nowotworu może zmieniać głos w wyniku zniszczenia guza i nerwu krtaniowego. Pojawienie się bólu na przedniej powierzchni szyjki nie jest wymagane raka tarczycy manifestacji. Najczęściej, rak tarczycy nie towarzyszyła zmiana poziomu hormonów wzrostu i przeciwciała dla peroksydazy tarczycy i tyroglobuliną.
 

Bezpłatne leczenie

w największej klinice chirurgii hormonalnego do wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej, w ramach polityki obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego

  • Guzy tarczycy
  • Rak tarczycy
  • Nadczynność tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa)
  • Gruczolaka przytarczyc

 

Diagnoza raka tarczycy

 
 W identyfikacji węzła w badaniu palpacyjnym tarczycy lub wizualnie, ważne jest, aby wykonać ultrasonografii (USG) gruczołu tarczowego. Badanie USG, lekarz musi opisać główne cechy guza tarczycy – trzy wielkości, przepływ krwi, położenie w stosunku do akcji, jeśli są zwapnienia, ważne jest, aby opisać również węzłów chłonnych szyi. Jeśli wielkość guzka tarczycy w największym wymiarze 10 mm lub więcej pokazuje, jak wykonać cienkoigłowej aspiracyjna cienkoigłowa (BAC). FNA biopsji jest obecnie “złoty standard” diagnostyki guzków tarczycy. Z pomocą lekarza biopsji dokładnie określa charakter węzła i decyduje taktykę badanie lub leczenie.

 

Klasyfikacja raka tarczycy

 
Nie ma następującą klasyfikację raka tarczycy: – raka brodawkowatego tarczycy (75 – 85%) – raka pęcherzykowego tarczycy (10 – 20%) – raka rdzeniastego tarczycy (5 – 8%) – Nizkodifferentsiruemy rak tarczycy – anaplastyczny rak tarczycy (mniej niż 1%), raka brodawkowatego tarczycy i pęcherzyków połączone w jedną grupę – “rozróżnialne raka tarczycy,” które, z kolei, ma najkorzystniejszą rokowanie niż rdzeniasty, lub anaplastycznego raka nizkodifferentsiruemy.

 

Przyczyny raka tarczycy

 
Jedną z możliwych przyczyn raka tarczycy jest narażenie na działanie promieniowania jonizującego. Powrót w latach 40-tych i 60-tych ubiegłego wieku, stwierdzono, że małe dawki promieniowania, które są stosowane w leczeniu nowotworów głowy i szyi u niemowląt i dzieci, spowodowało rozwój raka tarczycy. U dzieci i młodzieży w tarczycy jest najbardziej podatne na promieniowanie z wysokim ryzykiem rozwoju raka. Jednym z możliwych mechanizmów rozwoju raka tarczycy mutacji pewnych genów, które są odpowiedzialne za rozwój komórek. W przypadku naruszenia komórkach tarczycy (tyreocyty), jest nieskrępowany Division, która nie jest kontrolowana przez jednostkę. Komórki nowotworowe nieustannie dzielić i mnożyć. Utworzona w obszarze tarczycy, jest utworzona na węźle. Niektóre badania pokazują wpływ braku jodu w diecie na rozwój raka tarczycy.

 

Leczenie raka tarczycy

 
Główną metodą leczenia operacji raka tarczycy. Wielkość operacji zależy od danych klinicznych i rozpowszechnienie raka. Według Europejskiego i rosyjskiego porozumienia w sprawie leczenia raka tarczycy jest różniczkowej tyreoidektomia operacji – całkowite usunięcie tarczycy. Z potwierdzonych przerzutów w węzłach chłonnych szyi, pacjent wykonuje usunięcie tego ostatniego. Ważnym krokiem w leczeniu raka tarczycy jest spełnieniem terapii jodem radioaktywnym. Radioaktywne leczenie jodu prowadzi u pacjentów którym usunięto tarczycę. Celem leczenia jodem radioaktywnym – całkowite zniszczenie pozostałych uszkodzeń tkanek lub przerzutów raka tarczycy. Co istotne, nie jodem radioaktywnym jest stosowany do leczenia raka rdzeniastego i anaplastyczny. Zdalny napromieniowanie prowadzi się w rzadkich przypadkach, w których rozprzestrzenianie się nowotworu nie można przeprowadzić operację, a także w celu zmniejszenia bólu przerzutami do kości. Inhibitory kinazy tyrozynowej, takie jak sorafenib, sunitinib stosowano u pacjentów z przerzutowym rakiem tarczycy dwa, ale wystarczająca ilość danych i skuteczność tego leczenia nie został jeszcze odebrany.

 

Prognozy na raka tarczycy

 
 Prognozowania raka tarczycy jest skorelowana z typem nowotworu i etapie procesu. Dla większości form rokowania raka tarczycy jest niezwykle korzystne. W miejscu, w perspektywie, ważne jest, aby pamiętać, że w ostatnich latach liczba przypadków raka tarczycy znacząco wzrosła. Fakty te mogą być związane z faktem, że większość przypadków raka tarczycy, podane są w małym rozmiarze, które nie mają czasu na rozwój do agresywnych form.

 

W tym samym czasie, wczesna diagnoza raka drobnokomórkowego gruczołu tarczowego pozwala na wykonywanie operacji w czasie, gdy guz nie rozprzestrzenił się już poza tarczycy. Obecnie brak jest obszerne badania, które wykazały, że wczesne wykrycie małych raków co i znacznie zwiększa czas trwania oraz Jakość życia chorych z rakiem tarczycy. Identyfikacja raka tarczycy jest około trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Według europejskiego rejestru nowotworów złośliwych, ogólnie pięcioletnia przeżywalność raka tarczycy wśród kobiet wynosi 85% wśród mężczyzn 74%. Generalnie rokowanie rak tarczycy bardziej korzystne dla młodszych pacjentów w porównaniu do starszych.

Pięcioletnie przeżycia i stadium raka

Typ raka tarczycy Pięcioletnie przeżycia Dziesięcioletnie przeżycie
Faza I Etap II Etap III Etap IV Całkowity czas przeżycia
Papillocarcinoma 100% 100% 93% 51% 96% – 97% 93%
Rak pęcherzykowy 100% 100% 71% 50% 91% 85%
Rak komórkowa 100% 98% 81% 28% 80% – 86% 75%
Anaplastyczny rak Zawsze etap IV.
mniej niż 5% N

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s