Rak tarczycy objawy

Objawy: ból gardła , chrypka , utrata (zmiana) głosów , uczucie guzek w gardle , utrata masy ciała , zmniejszenie (brak) apetytu , duszność , osłabienie, zmęczenie , zaburzenia połykania (trudności w połykaniu) , zmęczenie głos , słabość, szybkie zmęczenie , ból gardła , chrypka , utrata (zmiana) głosów , uczucie guzek w gardle , dysfagia (trudności w połykaniu) , zmęczenie głosu , duszność , utrata masy ciała , zmniejszenie (brak) apetytu

Rak – poważna patologia tarczycy – ostatnio przyciąga coraz większą uwagę onkologów i endokrynologów. Szczególnie niepokojące, że rak tarczycy są coraz bardziej narażone na dzieci i młodzież. Ponadto, więcej niż 30% masy guza gruczołu tarczowego jest na zewnątrz ciała, i są odległe przerzuty.

Rak gruczołu tarczowego, według danych medycznych, o średniej ilości 5% pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym w różnych chorobach ciała. W stosunku do całkowitej liczby pacjentów ze złośliwymi nowotworami tarczycy jest 0,3-1%. Kobiety cierpią z powodu raka tarczycy jest 5-7 razy częściej niż mężczyźni. Największa liczba chorych w wieku 40-60 lat.

Dowód

W początkowych stadiach choroby, zwykle nie ma oznak tam. Okres ten może być określony tylko w ograniczonym tarczycy uszczelnieniem, często w jedną frakcję. Lekarze często uważają, że postać nietoksycznego guzkowym. Ale gdy takie formy wola jest uważany przez wielu uczonych, jak zmian przedrakowych. Dlatego też, jeśli węzeł lekarza tarczycy powinny myśleć o zasadności jego chirurgicznym usunięciu.

Jeśli chodzi o odczucia, we wczesnym stadium raka jest coraz osłabienie, brak lub utrata apetytu, któremu towarzyszy postępującą utratą wagi. Ponad 90% pacjentów skarży się na obecność na froncie guzów szyi w różnych rozmiarach i gęstości. Czasami jest to uczucie ciężkości i ciśnienia w okolicy szyi (objaw “ciasny kołnierzyk”), to się stanie, jeśli guz rośnie w kapsułki z tarczycy lub z udziałem sąsiednich narządów. Często nie są skargi na duszność, zwłaszcza gdy leży na lewym boku. Około połowa pacjentów skarży się na trudności w połykaniu lub zmiana głosu, zwłaszcza gdy podekscytowany. Niestety, pacjenci nie zawsze są na czas, zwracając uwagę na powyższe objawy. Wielu z nich przyzwyczaić się do Craw, nawet zignorować i tylko po wyglądzie zmian w sąsiednim szyi narządów obracając się do lekarza .
Opis

Przyczyną nowotwory złośliwe tarczycy, jak również przyczynę rozwoju innych nowotworów tego rodzaju, że nie jest jeszcze w pełni wyjaśniony. Mimo, zauważył, że 80 – 90% przypadków choroba rozwija się w tle istniejącego wola i 10 razy częściej w obszarach endemicznego wola. Tak więc, według szefa departamentu zdrowia w endokrynologa Kijowie dalej po wypadku w Czarnobylu roku elektrowni jądrowych, liczba chorych na raka tarczycy podwoił się (wśród dzieci odsetek ten jest znacznie wyższy). Rolę w powstawaniu nowotworów podaje niedoboru jodu narażeniem na promieniowanie jonizujące. Rak tarczycy może rozwinąć się na tle poprzednich łagodnych gruczolaków, wole wolem i torbiele. Czynniki genetyczne (dziedziczne), może również powodować raka tarczycy.
Diagnostyka

W pierwszych etapach diagnozy opiera się na rosnącego guza w jednym z płatów raka (lub pre-existing wole), jej guzowatość, mobilność ograniczoną, poczucie napięcia i poczucie uduszenie. Badanie radioizotopu w jednym tarczycy najważniejszym testem diagnostycznym jest skanowanie ciała. Na skanach, czy tarczyca, czy są miejsca, które można zobaczyć dobrze, charakter, czym one są, “ciepłe”, “cool” czy “zimne”. “Ciepła” edukacja sugeruje, że te hormonalne strony organ wchłonąć jod w fizjologicznym zakresie, że działa normalnie. Ale “cool”, a tym bardziej “zimne” węzły tracą tę zdolność. Wśród nich są, co uważa się za niebezpieczną w odniesieniu onkogenów – te najbardziej podatne na złośliwe węzły są uszkodzone.

Pomoc w rozpoznaniu choroby mają badania krwi (pełna), radionuklidów sygnalizacji. Izotop promieniotwórczy skanowania tarczycy pomaga określić asymetria obrazu ciała, obecność “zimnych” węzły o ograniczonej akumulacji jodu-131. Ta sama metoda i zidentyfikowano przerzuty. W przypadku stosowania w diagnostycznym radioaktywnego selenu znacznie zwiększa identyfikację raka ze względu na fakt, że “na zimno” jest zmiana chorobowa silnie pochłaniają nuklidu selenu. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowe badania przy użyciu ultradźwięków i pnevmotireoidografiya. NAJNOWSZE pomaga określić kształt i położenie guza, jego przedłużenie do otaczających tkanek oraz obecność przerzutów tarczycy, złośliwe lub wtrącenia. Najdokładniejsze (z wyjątkiem operacji) w diagnostyce różnicowej łagodnych i złośliwych guzów tarczycy jest igła biopsję .
Leczenie

Istnieje kilka rodzajów raka tarczycy. Najczęściej rak brodawkowaty (80-85%), drugą najczęstszą raka – raka pęcherzykowego, to jest 5-10% wszystkich guzów nowotworowych. Znacznie rzadziej wykazały raka rdzeniastego i anaplastycznego. Główne objawy raka brodawkowatego i pęcherzykowego – określenie samotnego węźle grubości tarczycy. Z brodawkowatego często opracowania regionalnych przerzutów w pęcherzykowym – odległe. Raka brodawkowatego rośnie bardzo powoli i jest zazwyczaj jeden nowotwór płata, ale 10-20% chorych z uszkodzeniem jest dwustronna. To także często wpływ węzłów chłonnych szyi. Większość chorych na raka brodawkowatego tarczycy odzyskać. Raka pęcherzykowego jest zwykle wykrywane w krajach, gdzie jedzenie nie wystarczy jod. Zwykle nie jest poza tarczycy, ale może dawać przerzuty do kości i płuc. W przeciwieństwie do raka brodawkowatego, że mniej wpływa na węzły chłonne. Krótszy czas trwania choroby i umieralności na raka pęcherzykowego prawie 2-krotnie wyższa w porównaniu z raka brodawkowatego.

W anaplastyczny (niezróżnicowane) objawy raka często związane z kompresją sąsiednich narządów i tkanek – pojawiają się zaburzenia połykania, duszność, chrypka, ból, opuchlizny. Anaplastyczny rak – rzadką formą raka, który szybko atakuje struktury szyi i całym ciele, najczęściej w wyniku śmierci. Zazwyczaj, guz jest poprzedzone wole guzowate, są długie lata. U pacjentów w podeszłym wieku tarczycy zaczyna wzrastać bardzo szybko, w kiełkujących następnej struktury podstawowej, i prowadzi do śmierci w ciągu roku.

Rak rdzeniasty – forma vysokozlokachestvennaya, co prowadzi do wczesnych przerzutów. Rak rdzeniasty jest 5% całkowitej liczby złośliwych guzów tarczycy. Jest zdolny do uderzenia węzłów chłonnych, wątroby i płuc przed identyfikacji guza pierwotnego. Nowotwór ten wytwarza się kalcytoninę hormon i rak embrionalny antygen znaleziono w krwi pacjenta.

Chłoniak tarczycy rozwija się z limfocytów – komórek układu odpornościowego, ale jest bardzo rzadki.

Przebieg kliniczny rak tarczycy, jak również innych nowotworów, jest podzielony na cztery etapy, w zależności od stopnia guza. W etapie 1 miejscu guza znajduje się w jednym z płatów substancji, wpływa na nie całkowicie, poza jego granicami oraz zapobiega przerzutom, tj. komórki nowotworowe nie atakują otaczające tkanki i narządy.

Etap 2 charakteryzuje uwalniania poza nowotworu tarczycy. Nowotworu w tym stadium choroby jest ciągle komórkowego, ale nie są już przerzuty w szyjnych węzłów (i łatwo mogą być badane). Interwencja chirurgiczna na tym etapie ratuje życie chorym, ich odzyskać.

W trzecim etapie guza zajmuje większą część tarczycy, jest przylutowane do otaczających tkanek, tak, siedzący tryb życia lub w ogóle stacjonarne. Przerzuty w tym etapie nie kiełkują poza organy graniczne, i są oparte w szyjnych węzłów chłonnych. A tutaj, aby pomóc pacjentom operacja w połączeniu z innymi działaniami lekarzy.

W 4 etapie końcowym jest zdiagnozowana szerokie rozprzestrzenianie się nowotworu z inwazją w jego tchawicy, przełyku, naczyń krwionośnych, itp. jest nowotwór stały. W tym etapie zależy od odległych przerzutów. Często przerzuty do dowolnej wielkości ciała są większe niż nowotwory tarczycy.

Leczenie raka tarczycy składa się z dwóch etapów. Pierwszy chirurgicznym usunięciu guza, a następnie kierować się pacjenta do radioterapii (radioterapia, kilocuritherapy, radioaktywne terapii jodu lub kobaltu). W najwcześniejszych stadiach choroby są ograniczone w większości przypadków tylko operacja. W okresie pooperacyjnym poddanych leczeniu hormonów tarczycy. W niektórych przypadkach, do leczenia raka tarczycy i stosuje się chemioterapię.

Diagnostyka nowotworów złośliwych tarczycy pacjentów na 5 – 6 miesięcy, tracą zdolność do pracy, która, jeśli skuteczne leczenie jest przywrócone. W niektórych przypadkach, po zakończeniu leczenia, pacjenci mogą rozwijać się niedoczynność tarczycy, o których przepisać odpowiednie leczenie L-tyroksyny.

Najbardziej obiecujący Outlook – we wczesnych etapach procesu złośliwego. Ale w każdym przypadku podejrzenia nowotworu u pacjentów tarczycy być hospitalizowany w endokrynologii lub w chirurgicznej (albo w Rakiem) do specjalnych testów diagnostycznych i rozwiązania problemu w chirurgicznym leczeniu nowotworu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s