Rak tarczycy objawy

Rak tarczycy, między innymi nowotworów występują w 2% przypadków. Jednak tendencja do wzrostu ich liczby, szczególnie wśród młodych, sprawia, że ​​jego przyczyny, kliniczne i leczenie jest bardzo ważne. Niż to było jakieś 20 lat temu.

Przyczyny

Przyczyny raka tarczycy, nie są znane. Nawet jeśli obecny stan medycyny. Ale wyraźnie widać, jak niektóre czynniki i częstość występowania tej choroby.

Po pierwsze, istnieje większe promieniowanie tła, obecność guzów gruczołów wydzielania wewnętrznego i inne choroby autoimmunologiczne.

Rodzajów raka

Według wskazań morfologii określonych raka tarczycy, które jest podzielone na kilka typów:

  • Brodawkowatego. Rozwija się z komórek zrębu – rodzaj ramki korpusu;
  • Pęcherzykowy – z tkanki gruczołowej;
  • Aplastichesy (rdzeniowy). Czy tak samo będzie zarówno tkanki zrębu i gruczołowej.

Pierwsze dwie grupy są tak zwane guzy niskiej jakości. Charakteryzują się one non-ciężkiego przebiegu: powolny wzrost, mają niskie ryzyko przerzutów i dobrze reagują na leczenie.

Zobacz aplastyczna jest najcięższym wszystkie nowotwory tarczycy. Guz ma szybkiego wzrostu, ma duże ryzyko przerzutów i źle traktowane.

Musi brać pod uwagę fakt, że nie możemy wykluczyć możliwości konwersji dwóch pierwszych gatunków w trzecim. Dlatego rokowania raka tarczycy, który zależy od rodzaju i czas rozmowy do lekarza, zajmuje szczególne miejsce w endokrynologii – dziedzinie medycyny zajmującej się wydania gruczołów dokrewnych.

Przyczyny i objawy

Raka tarczycy, u których objawy w początkowej fazie rozwoju, nie może być postrzegane jako coraz większej liczby zmodyfikowanych komórek nowotworowych. Często zdarza się, komórki te nie wytwarzają hormony tarczycy. W związku z tym, w większości przypadków, rak rozwija się niezauważony. To jest typowy dla gatunku brodawkowatego i aplastyczna.

Zgodnie z tym wariantem, pierwsze skargi są guzki w tarczycy. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt. Aby knot zaczął być odczuwalny przez badania palpacyjnego (z badań firmy), a jeszcze bardziej, ponieważ ból lub uczucie guzek, powinna osiągnąć wystarczająco dużą wielkość.

Ten obraz choroby, z których najbardziej charakterystyczny brodawkowatych i raka rdzeniastego tarczycy. Jednakże, jeśli pierwszy, na tym etapie jest stosunkowo dobrze traktowane, jest drugi złożoności. Zasadniczo są one ze względu na już przerzuty. Z drugiej strony – z raka rdzeniastego, przed innych gatunków wykazuje inne dowody. Ten wzrost szyi węzłów chłonnych i pachy.

Warto zauważyć, objawy raka pęcherzykowego tarczycy, które występują w większości przypadków nadczynności tarczycy (wzrost hormonu tarczycy, z odpowiednim klinice). I często – niedoczynność tarczycy (zmniejszenie hormon).

Diagnostyka

Diagnozowania rokowania raka tarczycy jest bezpośrednio zależna od etapu wykrywania, jest to możliwe tylko przez biopsję. Ponieważ obecność zmiany węzła do tej tkanki gruczołu tylko z patologią, która jest 5% wszystkich przypadków raka są.

Inna metoda, mniej niezawodne, jest kombinacja ultradźwięków i do krwi markerów nowotworowych.

Leczenie

Pierwszym miejscem, do wykonania jest chirurgiczne metody. Przygotowana jako całkowite usunięcie prostaty lub w części. Zależy to od rodzaju i stadium procesu.

W przypadku raka poddawanych aplastyczną całkowite usunięcie gruczołu. Operacja ta jest nazywana całkowita strumektomii. Bierzemy szyję limfodessektsiya – usunięcie węzłów chłonnych. Fakt, że rozprzestrzenianie się przerzutów naczyń limfatycznych. I węzłów chłonnych – pierwsze miejsce ich składowania.

Dwa inne rodzaje nowotworów rzadko daje przerzuty, dlatego w ich leczeniu stosuje ablacyjnego operację: Po usunięciu tkanek, odpowiedni proces i “zdrowa” część prostaty wokół niej.

Oprócz chirurgii, w leczeniu raka tarczycy jest przeprowadzane za pomocą jodem radioaktywnym.

Leczenie jodem radioaktywnym stosowane w pęcherzykowym i raka brodawkowatego, jak tylko ich komórki mogą gromadzić jodu. Aplastichnogo komórki nowotworowe nie absorbują jod.

Metoda polega na podawaniu jodu radioaktywnego. Gromadzi się w komórkach tarczycy i jego przerzutów, powodując śmierć. Ponadto, jod jest bardziej prawdopodobne, aby przeniknąć zmieniony, w tym komórek rakowych.

Terapia hormonalna. Traktowane jako dodatkowej metody do dwóch pierwszych. Skierowany jest do tłumienia efektu stymulującego na przysadkę tkanki tarczycy. W tym przypadku, objawy raka tarczycy, które zostały opisane powyżej, ich zastosowanie zmniejsza ryzyko powikłań.

Prognoza

Średnia długość życia po leczeniu raka tarczycy przeprowadzonych zależy od trzech czynników. To jest wiek, płeć i rodzaj nowotworu. Nie mniej ważne jest to etap, w którym leczenie jest rozpoczęte i wykryty guz.

Survival po raka brodawkowatego i pęcherzykowego wynosi 80-90%. 80% w tych starszych niż 40 lat, a 90% i więcej – w wieku 40 lat.

Po aplastyczną raka przetrwać przez około 70% pacjentów. Co więcej, z nich, 10% umiera w ciągu pierwszych 15 lat po leczeniu. To samo odnosi się do pacjentów w wieku powyżej 40 lat. Ich śmiertelność jest 2 razy większe niż te, które są młodsze niż 40.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s