Rak tarczycy definicja i klasyfikacja

Definicja i klasyfikacja

Problem raka tarczycy pozostaje istotna ze względu na fakt, żewystępuje więcej niż 4% populacji, a ponad 90% przypadków raka tarczycy w badaniu jako objawionej gruczolaka. Rak tarczycy występuje 2 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Formy raka tarczycy

Nowotwory tarczycy są podzielone na łagodne (gruczolaka pęcherzykowego i brodawkowatego) i zlokachastvennye.

Rak tarczycy dzieli się na:

? Brodawkowaty (o 76%)

? Pęcherzykowy (o 14%)

? Rdzeniasty (o 5-6%)

? Zróżnicowana i anaplastyczny rak (ok. 3,5-4%).

Rzadsze mięsak, chłoniak, włókniak, rak płaskonabłonkowy, przerzutowy rak, co stanowiło 2,1% wszystkich nowotworów złośliwych tarczycy.

Brodawkowatego raka u dzieci, ale częściej u dorosłych, ze szczytem częstości w wieku od 30-40 lat. Wykryte przez skanowanie gęstą, pojedynczy węzeł “na zimno”. Gdy wolu wole zazwyczaj jeden z węzłów, które ma bardziej zwartą konsystencję niż inne części, i guzków lub przekracza, na ogół, powierzchnia brodawkowatego raka. Zarówno pierwszy jak i w drugiej postaci klinicznej może wystąpić stosunkowo “korzystne” przez kilka lat. Prawie 30% przypadków z raka brodawkowatego przerzuty. U dzieci (w wieku dojrzewania), rak brodawkowaty jest bardziej agresywny niż u dorosłych, często zdarzają się przerzutów szyjnych węzłów chłonnych, oraz płuc. Jednak prognoza dla dzieci i osób w wieku poniżej 40 lat, korzystniejszych niż u pacjentów w wieku powyżej 45 lat.

Rak pęcherzykowy występuje u dorosłych, zwykle w wieku od 50-60 lat. Charakteryzuje się powolnym wzrostem. W badaniu ujawnił singiel “gruczolak”, który jest naprawdę trudne do odróżnienia od gruczolaka pęcherzykowego. Podczas raka pęcherzykowego bardziej agresywne niż brodawkowatego, a często daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi i rzadko – odległych przerzutów w kościach, płucach i innych narządach. Przerzuty raka pęcherzykowego może uchwycić jodu (do syntezy tyreoglobuliny i hormonów tarczycy mniej), które jest stosowane w diagnostyce i leczeniu jodem radioaktywnym. Typowo, “działanie” rak rak pęcherzykowy tarczycy jest rak. Krótszy czas trwania choroby i śmiertelności raka pęcherzykowego wyższe (prawie 2 razy) w porównaniu do brodawkowatego raka.

Rak rdzeniasty rozwija z parafollicular lub ogniwa C, charakteryzujący się obecnością zwłóknienia i nadmiernym odkładaniem amyloidu, czasami z objawami zwapnienia. Czasami te guzy wydzielające ACTH, serotonina, prostaglandyny, które mogą towarzyszyć obrazu klinicznego usunięte zespołu Cushinga jest, “fala”, zaczerwienienie twarzy, biegunka. Rak rdzeniasty jest nowotworem samotny żółty szary. Podczas badania immunnogistohimicheskom w nowotworach jest określana przez zawartość kalcytoniny, tyroglobuliną, peroksydazy tarczycy i keratyny. Rdzeniasty rak przepływu jest bardziej agresywne niż brodawkowaty i rak pęcherzykowy przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i może rozprzestrzeniać się do tchawicy i mięśni. Stosunkowo mniej występują przerzuty do płuc i różnych narządów wewnętrznych.

Anaplastycznego raka (rak niezróżnicowany) jest zbudowane z komórek guza z tzw carcinosarcoma i raka naskórkowego. Zazwyczaj, takie guza jest poprzedzony w wole guzowate , które zaobserwowano w wielu lat. Choroba rozwija się u osób starszych, gdy tarczyca zaczyna rosnąć szybko, prowadząc do zjawisk dysfunkcji śródpiersia (dławienia, trudności w przełykaniu, chrypka). Guz szybko rośnie, kiełkuje w pobliżu struktur i prowadzi do śmierci w ciągu roku.

Mniej powszechne są przerzuty nowotworów złośliwych w tarczycy. Takich nowotworów obejmują raka czerniaka, raka piersi, żołądka, płuc, trzustki, okrężnicy i chłoniaków. Te ostatnie są najszybciej rozwijającą się guzy. Chłoniak – rozlany obrzęk, który może występować na tle poprzedniej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w związku z czym istnieją duże trudności w diagnostyce różnicowej tych dwóch chorób. Chłoniak może wystąpić w tarczycy i jako odrębny choroby. Choroba występuje najczęściej u osób dorosłych, tarczycy gwałtownie wzrasta wielkość, często bolesna, szybko się udział w procesie węzłów chłonnych i rozwoju objawów kompresji śródpiersia. Należy podkreślić, że chłoniak jest tylko jednym z rosnących nowotworów gruczołu tarczowego, który reaguje na leczenie promieniowaniem jonizującym.

W ostatnich latach, wielu badaczy sugerują, że rak tarczycy mogą pojawić się obraz nadczynności tarczycy, a obecność tych ostatnich nie wyklucza raka tarczycy, jak dotychczas uważano.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s