Rak tarczycy

Pytania ogólne
Rozpoznanie raka tarczycy przeraża większość ludzi, ponieważ ich zdaniem jest to związane z bólem i śmiercią. Jednak w rzeczywistości, rokowania dla tych pacjentów jest zwykle dobrze, ponieważ:
– Większość nowotworów tarczycy są łatwo wyleczyć szybko,
– Choroba towarzyszy niewielki ból lub bezbolesny,
– Dla większości typów raka tarczycy sprawia, że korzystanie z nowych metod diagnozowania i leczenia skutecznego.
Rak tarczycy zazwyczaj pojawia się jako węzeł (“garb”) lub guzków na tarczycy. Jednakże, należy podkreślić, że większość tarczycy (90% lub więcej) są nieszkodliwe. Niestety, to może być trudne do odróżnienia od łagodnych nowotworów węzłów skarg opartych i zewnętrznej badanie pacjenta, a nawet za pomocą badań laboratoryjnych dotyczących określania hormonów we krwi i scyntygrafii (obraz radioizotopu) gruczołu tarczowego. Biopsja tarczycy zazwyczaj pozwala lekarzowi podjąć decyzję w sprawie potrzeby operacji.
Czasami rak tarczycy mogą wystąpić powiększenie węzłów chłonnych w szyi, chrypka wskutek nacisku na guza nerwu krtani (krtaniowego nerwu), trudności w przełykaniu, oddychania ze względu na fakt, że guz ściska przełyku lub tchawicy.
W tej części omówimy najczęstsze zmian złośliwych gruczołu tarczowego.

Dobrze zróżnicowanego raka tarczycy
Rak – nowotwór złośliwy, który rozwija się w organizmie. Dobrze zróżnicowany rak – jest jednym z nowotworów, które na pierwszy rzut oka wygląda normalnego źródła tkanki, w tym przypadku, jako tkanki tarczycy. Istnieją dwa rodzaje dobrze zróżnicowanego raka tarczycy: brodawkowate i pęcherzykowy.
Konto dobrze zróżnicowany rak tarczycy, około 90% wszystkich zmian nowotworowych gruczołu tarczowego i zwykle mają piękną pogodę. Choć nie wiemy dokładnie, co powoduje wzrost nowotworów o niskiej złośliwości, wiemy, że są one bardziej prawdopodobne u osób, które jako dzieci były leczone z promieni rentgenowskich na wzrost migdałków, powiększonej grasicy, trądzik, a czasem o innych nowotworów złośliwych , takie jak choroba Hodgkina (chłoniak). Konwencjonalne X-ray badania diagnostyczne (RTG klatki piersiowej, zęby) lub scyntygrafię tarczycy, nie może powodować raka tarczycy.

Raka brodawkowatego tarczycy
Brodawczaków (brodawki) – jest półka papilliform. Brodawkowate nowotwory pod mikroskopem mają wiele kart, które sprawiają, że wyglądają jak oddział paproci lub palmy. Jeśli tkanki tarczycy dokładnie zbadane pod mikroskopem, maleńkie działki raka brodawkowatego znajduje się w 10% “normalnych” tarczycy. Ostrożniej histologiem wygląda, bardziej odnajduje te małe wyspy raka. Te mikroskopijne nowotwory nie mają znaczenia klinicznego i ciekawości, a nie choroby. Innymi słowy, te małe guzy nie rosną i wzrost wydajności, a te zmieniają się w nowotworowe.
Z drugiej strony, gdy brodawek zwiększona na tyle, aby tworzyć płat tarczycy, uważamy, że jest istotne klinicznie. W tym przypadku, istnieje możliwość jego ciągłego wzrostu i rozprzestrzeniania w organizmie. Nowotworów brodawkowatych stanowią 70-80% wszystkich przypadków raka gruczołu tarczowego i może wystąpić w każdym wieku. W Stanach Zjednoczonych każdego roku około 12000 nowych przypadków raka brodawkowatego. Pojawienie się tego nowotworu jest bardziej prawdopodobne – co tysięczna osoba przez całe życie występuje raka brodawkowatego tarczycy.
Raka brodawkowatego rośnie powoli rozprzestrzenia się przez układ limfatyczny do węzłów chłonnych w szyi. W istocie, jedna trzecia pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym na raka brodawkowatego się przerzuty do węzłów chłonnych i okolic. Na szczęście, w większości przypadków, te przerzuty nie łamie się piękną pogodą.
Raka brodawkowatego może również rozprzestrzeniać się z jednej połowy tarczycy do drugiej poprzez układ limfatyczny, ponownie bez wpływu na rokowanie.
Ostatecznie, rokowanie u pacjentów z raka brodawkowatego tarczycy, zależy od tego, czy choroba jest powszechne w organizmie. Jak wskazano powyżej, obecność lub brak węzłów chłonnych nie wpływa na rokowanie. 85 procent chorych na raka brodawkowatego tarczycy, którzy pokonali ograniczona tylko tarczycy, mają wspaniałe perspektywy: śmiertelność na raka, w tym przypadku w ciągu ostatnich 25 lat to jeden procent. Oznacza to, że tylko jeden na stu takich pacjentów umiera z powodu raka tarczycy w ciągu najbliższych 25 lat. W tym czasie większość tych pacjentów leczonych w sposób ciągły. Prognoza jest mniej dobre u osób powyżej 50 roku życia oraz u pacjentów z guzami większymi niż 4 cm średnicy.
Ponieważ w prognozowaniu pacjentów z uszkodzeniami tarczycy tylko korzystne, ważne jest, że obróbka nie została zastosowana niebezpieczne. Radykalnej operacji jest prawie nie wskazano tego typu brodawkowatego raka płuc. Około 10% pacjentów z raka brodawkowatego vnutrischitovidnym będzie miał nawrót choroby. Jednak te nawroty polegają głównie na wzrost komórek nowotworowych w węzłach chłonnych szyi i nie zagrażających życiu. Te węzły chłonne są zazwyczaj usunięte chirurgicznie.
Prognoza nie korzystne dla pacjentów, u których nowotwór wyrosły z tarczycy otaczającej tkanki. W szczególności, ten sposób dystrybucji włóknistej kapsuły otaczającej tarczycy nie wpływa na węzły chłonne, jak wspomniano powyżej. U niewielkiego odsetka pacjentów (około 5%) nowotworów, w celu smarowania przez krew do odległych miejsc, w szczególności do płuc i kości. Tych odległych obszarów nowotworu (przerzuty) są zwykle dobrze potraktowano jodem radioaktywnym (patrz poniżej). Chociaż u młodszych pacjentów z raka brodawkowatego tarczycy, głównie, mają wspaniałą pogodę, ale pacjenci są młodsi niż 25 mają nieco wyższe ryzyko rozprzestrzenił się na płuca.

Raka pęcherzykowego tarczycy
Normalna tkanka tarczycy składa się z okrągłych struktur zwanych pęcherzyków. Gdy tarczyca zawiera te normalne struktury, nazywane jest rak pęcherzykowy. Rachunki raka pęcherzykowego za około 10-15% wszystkich nowotworów tarczycy w Stanach Zjednoczonych i kilku pacjentów w podeszłym wieku niż raka brodawkowatego bardziej powszechne.
Raka pęcherzykowego tarczycy jest bardziej agresywne niż brodawkowatego. Około jednej trzeciej pacjentów z guzem rak pęcherzykowy jest minimalnie inwazyjne i nie mają tendencję do rozprzestrzeniania (inwazyjność nowotworu – zdolność do wzrostu w otaczającą tkankę i / lub przerzuty). Pogoda w tej sytuacji nie jest doskonały. Pozostałe dwie trzecie pacjentów bardziej inwazyjne raka pęcherzykowego. Może rosnąć w naczyniach krwionośnych i rozprzestrzenił się na odległych miejscach, zwłaszcza płuc i kości. Na ogół bardziej korzystne rokowanie u pacjentów młodszych niż u pacjentów w wieku powyżej 50 lat.

Leczenie wysoko zróżnicowanego raka tarczycy
Wstępne leczenie wszystkich form raka tarczycy – chirurgiczne.
Dla bardziej agresywnych nowotworów brodawkowatego i pęcherzykowego, w ogóle, przyjęła następujące podejście – całkowitego usunięcia tarczycy, w jak można to zrobić bezpiecznie.
Dla vnutrischitovidnyh (nie dłużej niż do tarczycy), brodawkowate nowotwory i chirurdzy minimalnie inwazyjne raki pęcherzykowe i endokrynologów nadal dyskutować wykorzystać całkowite usunięcie tarczycy w porównaniu z usunięciem jednego płata i cieśni. Bez względu na ilość operacji, rokowania w takich sytuacjach jest bardzo dobre, tak że trudno jest określić, które z dwóch metod chirurgicznych jest korzystne.
Tak więc, nie ma bezwzględnej zasady chirurgicznego leczenia tych nowotworów. Chociaż podstawowe cechy nowotworu zachowania są oczywiste, ale dla konkretnego wyboru pacjenta leczenia będą najlepsi lekarze specjalizujący się w leczeniu pacjentów z rakiem tarczycy.

Leczenie jodem radioaktywnym
Ponieważ raka brodawkowatego i pęcherzykowego rozeszła się krwi do otaczających tkanek lub odległych miejscach (szczególnie w płucach i kości), to zwykle leczenie jodem radioaktywnym (jod-131) starają się zniszczyć nowotwór. W celu zrozumienia tego zabiegu, to ważne jest aby wiedzieć, roli jodu w tarczycy.
Tarczyca jest normalne absorpcji jodu z krwiobiegu. Proces ten jest stymulowany przez tyreotropina (TSH), który wyrzuca przez przysadkę. Jod jest stosowany do produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny – T4). Raka tarczycy i przerzutami raka tarczycy gromadzą się tylko niewielką ilość jodu w stanie normalnym. Jednakże, pod wpływem dużych ilości TSH, niektóre nowotwory tarczycy i przerzuty mogą być stymulowane ujęcia znacznej ilości jodu. To wymaga dużej dawki promieniowania bezpośrednio do komórek nowotworowych bez uszkodzenia otaczającej tkanki. Jeśli tarczyca jest i produkuje normalną ilość hormonów, uwalnianie mózgowej TSH utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Ale jeśli tarczyca jest całkowicie zniszczone lub usunięte, poziom hormonów tarczycy jest zmniejszona i przysadka zaczyna wyrzucać bardzo duże ilości TSH. Z kolei będzie stymulować komórki raka tarczycy do wychwytywania radioizotopu jodu.
Aby wykonać radiojod dla przerzutów raka tarczycy, tarczycy się do pełni, jak to możliwe usunąć chirurgicznie, i pozostaje ona zniszczona jodem radioaktywnym.
Jeżeli żelazo jest usunięty lub zniszczony przez promieniotwórczego jodu, to jest konieczne, aby utrzymać małą scyntygrafii (diagnostyczna) radiojodu (zwykle od 2 do 10 mCi, lub 74 do 370 megabekkereley). Przy wystarczająco wysokim poziomie TSH na scyntygram można znaleźć pozostałości guza w szyjce oraz w celu identyfikacji przerzutów odległych. W tym badaniu, odsetek radioaktywnych komórek nowotworowych wychwytu jodu, a tym samym obliczenia dawki potrzebnej do leczenia. Jeśli scyntygrafia wykazała ogniska raka, który jest skoncentrowany tyle jodu, leczenie prowadzi się z dużym (terapeutyczny) dawkach, które można niszczyć komórki nowotworowe (zwykle 150-200 mCi lub od 5550 do 7400 megabekkereley).
Pacjenci poddani leczeniu dużych dawek radioaktywnym jodem się w szpitalu przez kilka dni, tak długo, jak długo ich aktywności w organizmie jest zredukowane do poziomu bezpiecznego dla innych osób. Dla pacjenta leczenie jest bezpieczne, jest dobrze tolerowane i wysoce zróżnicowane przerzutowego raka tarczycy w płucach może doprowadzić do całkowitego wyleczenia
Ponieważ radioaktywne leczenie jodem jest bezpieczny i skuteczny dla agresywnych form raka, wielu lekarzy używać go, a na mniej agresywnych form raka brodawkowatego i pęcherzykowego. W tych przypadkach, jod radioaktywny jest stosowany do zerwania małe pozostałości tkanki tarczycy po zabiegu. Prognozowanie i monitorowanie nawrotu nowotworu u pacjenta może być łatwiejsze, jeśli określenie poziomu tyreoglobuliny (Tg) w surowicy (patrz poniżej). Jeśli dobrze zróżnicowany rak tarczycy rozprzestrzenia ciągły, nawet po operacji i leczenia jodem radioaktywnym, to może być wykorzystywane przez zewnętrznego naświetlaniu.
Chemioterapia tej choroby nie jest skuteczna.

Obserwacja chorych z rakiem tarczycy
Po chirurgicznym leczeniu brodawkowatego lub pęcherzykowego chorych na raka potrzebują okresowych badań kontrolnych, jak nawroty mogą wystąpić po kilku latach, nawet po udanym zabiegu. Podczas tych wizyt, lekarz poradni bada pacjenta i rozmowy (ze zwróceniem szczególnej uwagi poświęca się na szyję), a także szacuje okresowych w klatce piersiowej rentgenowskie. Może być konieczne, ultrasonografia (USG) szyję i dekolt lub scyntygrafię całego ciała.
Bardzo przydatne po zabiegu jest okresowe oznaczanie tyreoglobuliny (TG) w surowicy. Substancja ta jest utworzona w normalnych tkankach i komórkach tarczycy jak dobrze zróżnicowany rak tarczycy. Poziom triglicerydów we krwi jest bardzo niska po całkowitym usunięciu tarczycy, a w większości pacjentów przyjmujących hormony tarczycy po operacji gruczołu tarczowego. Wysoka lub zwiększenia poziomu trójglicerydów często wskazuje na obecność lub wzrost raka tarczycy, ale nie musi oznaczać złego rokowania. Wysoka Tg wykryte podczas kontroli okresowej, a niepokojące lekarz wskazuje na konieczność innych badań, w celu upewnienia się, że nie ma nawrotu nowotworu. Niestety, niektórzy pacjenci z rakiem tarczycy we krwi są przeciwciała, które uniemożliwiają przeprowadzenie takiej analizy, mogą zmniejszyć dokładność TG.

Jak leczyć hormonu tarczycy
Oczywiście, najlepiej, jeśli usuwa tarczycy lub całkowicie usunięte, to należy wziąć hormonów tarczycy w organizmie jest prawidłowe. Jednak, nawet jeśli część tarczycy pozostaje, leczenie tyroksyna nadal konieczne. Badania pokazują, że pacjenci, którzy nie biorą ten lek może nawrót raka. Hormony tarczycy powinny być podawane w ilości wystarczającej do powstrzymania się TSH podnormalnych wartości (dolna granica normy), z wyjątkiem przypadku, gdy lek jest przeciwwskazane.
Teraz wiemy, że to jest bardzo konieczne okresowe oznaczanie TSH jest bardzo czułą metodą ciągłego monitorowania stężenia TSH i potwierdzić, że serum TSH nieznacznie poniżej normy, wtedy ryzyko nawrotu raka jest ograniczona. Pacjenci z bardziej agresywnych form raka brodawkowatego lub pęcherzykowego, najwyraźniej biorąc duże dawki tyroksyny tłumić TSH do niewykrywalnego poziomu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s