Rak tarczycy

Rak tarczycy

 Udział raka tarczycy w rachunkach światowych tylko około 1-2% wszystkich nowotworów patologii.
Rak tarczycy zazwyczaj pojawia się jako węzeł (“garb”) lub guzków na tarczycy. Jednakże, więcej niż 90% guzków są nieszkodliwe.
Choroba ta jest wraz z niewielkim bólem lub bezboleśnie. Większość guzów tarczycy można łatwo wyleczyć szybko. Śmierć z powodu raka występuje rzadko. Dla większości typów raka zastosować nowe i skuteczne metody diagnostyki i leczenia.
U dzieci, to jest bardzo rzadko, a u osób powyżej 60 lat z form węzłowych raka mogą być wykryte w połowie przypadków. Wśród osób starszych niż 40 lat, występowanie raka wykryte węzły wzrost o 10% w każdym następnym dziesięcioleciu.
Przyczyną tego raka nie jest pewne. Rolę w występowaniu raka tarczycy niedobór jodu podaje, zaburzenia odporności i promieniowania jonizującego (promieniowanie zewnętrzne lub odbierania radioaktywny jod). Dzieci napromieniania, w tym wewnątrzmacicznego gwałtownie zachorowalność wzrasta. Powodem jest to, że jod radioaktywny gromadzi się w tarczycy, które w macicy i w dzieciństwie znacznie bardziej wrażliwe na działanie promieniowania. U osób dorosłych, tendencja ta jest znacznie mniej wyraźna, jak dla nowotworu rozwój wymaga dużo większych dawek i czasu dla manifestacji choroby. Poprzednie choroby, większość pacjentów to łagodne guzy tarczycy (wole, gruczolak, cystadenoma proliferacji). Również nie wykluczył czynnik dziedziczności.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s