Rak tarczycy

 

Rak tarczycy – nowotwór złośliwy, który rozwija się z gruczołów elementów tarczycy.

Epidemiologia

Rak tarczycy stanowi 90% wszystkich nowotworów złośliwych ciała. Znacznie rzadziej zdiagnozowano mięsaka, chłoniaka, włókniakomięsaka, raka płaskonabłonkowego raka, przerzutów, które stanowią 1-2% wszystkich nowotworów złośliwych tarczycy. Choroba ta u chorych na raka 20-29 lat jest jednym z głównym. Nowotwory złośliwe tarczycy jest znacznie częściej u kobiet (do 6 razy częściej). Z powodu relatywnej dostępności ciała do badania w 2005 r., I – II etap raka tarczycy rozpoznano u 73,7% chorych, a etap III – w 16,4%. Śmiertelność z progresją choroby nowotworowej w ciągu roku, po potwierdzeniu rozpoznania w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się z 14,4 do 7,4%.

Etiologia i patogeneza

Główne czynniki predysponujące za: długotrwałej stymulacji tkanki gruczołu z powodu podwyższonego poziomu hormonu tyreotropowego, niedobór jodu, promieniowania jonizującego, zwłaszcza w młodym wieku, obecność procesów autoimmunologicznych.
Niektóre raki tarczycy są dziedziczne w przyrodzie, na przykład:

– Raka brodawkowatego;
– Rak pęcherzykowy;
– Rak rdzeniasty: genetycznie pośrednictwem rak rdzeniasty tarczycy mogą być odrębne choroby lub część zespołu gruczolakowatości stwardnienia.

Promieniowanie

Rentgenowskie głowy i szyi z zastosowaniem dawek terapeutycznych zwiększa częstość występowania raka tarczycy w 5-10 razy.
Naświetlanie przeprowadza się różnymi chorobami (np. wzrost grasicy głowy dziecka wrodzonym naczyniaka i szyi, choroba Hodgkina).

Utajony okres między narażeniem na działanie i wygląd guza zależy od wieku, w którym pacjent jest poddawanych radioterapii:
Narażone podczas nowotworu u dzieci obserwowano po 10-12 lat w napromieniowanych guza obserwowano w okresie dojrzewania w 20-25 lat, jeśli dławik został wystawiony na osobę dorosłą, okres utajenia przed powstawaniu guzów – 30 lat

Klasyfikacja

Brodawkowatego typu – najczęstszą postacią raka tarczycy (w 65-75% przypadków). U kobiet choroba rozwija się w Pucharze 6 razy, głównie w młodych dorosłych (średnia wieku 40,4 lat). Podczas długotrwałego guza. W tej postaci nowotworu oznaczyć początki wielu, wysokiej częstotliwości regionalnych przerzutów (40% przypadków). Regionie przerzuty mogą być najpierw, a nawet tylko kliniczny raka brodawkowatego, często są przed rozwojem nowotworu pierwotnego. Wymiary raka może wynosić od mikroskopowe (microcarcinoma skleroterapia) do guza zajmującego całą dławik.

Struktur pęcherzykowych w tkance guza brodawkowatego raka nie ma wpływu na przebieg kliniczny choroby, ale powstawanie stałych struktur z polimorfizmu i zwiększenie liczby mitozy jest oznaką wysokiej złośliwości.

Rak pęcherzykowy występuje u 10% pacjentów. Średni wiek chorych wynosił 46 lat. Kobiety uzyskać to forma raka jest 9 razy częściej. Kliniczny przebieg choroby dłuższy. Guz charakteryzuje Krwiopochodne przerzutów (najczęściej do płuc i kości), ale regionalne przerzuty są rzadkie.

Rdzeniasty Rodzaj rozpoznano w 7% przypadków. Średni wiek chorych wynosił 46 lat, kobiety cierpią z powodu tej postaci raka jest 1,5 razy puchar. Guz jest bardziej agresywne niż gruczolakoraka wysokiej jakości. Istnieją sporadyczne i zespołu wielokrotnych gruczolakowatości drugiego rodzaju, przy czym raka rdzeniastego tarczycy w połączeniu z guza chromochłonnego nadnerczy i gruczolaka przytarczyc (zespół Sinila).

Niezróżnicowanych (anaplastyczny) rak charakteryzuje się szczególnie agresywnym przebiegiem klinicznym i rokowaniem złym. Wśród pacjentów przeważają osoby powyżej 50. Mężczyźni i kobiety uzyskać tę samą częstotliwość. Regionie przerzutów obserwowano u 50%. i długoterminowe – 20% pacjentów.

Obraz kliniczny

Carcinoma Occult of tarczycy może wystąpić klinicznie przerzutów w regionalnych strefie szyjnej, obszaru przytchawiczej i przedniej dział śródpiersia. Główny guz tarczycy jest określana w tym postaci raka po prostu za pomocą ultradźwięków lub przez badanie mikroskopowe. Chociaż ukryty Komora może mieć inny histologicznym, 80% wśród pacjentów jest rak brodawkowaty.

Objawy kliniczne choroby można podzielić na 3 grupy:

• Objawy związane z rozwojem guzów w tarczycy.
• Objawy związane z inwazją guza do otaczających tkanek prostaty.
• Objawy związane z przerzutami do regionalnych i odległych.

Pierwsza grupa objawów nadana szybkiego wzrostu węzła, wygląd gęstej konsystencji i pagórkowaty, zagęszczenie nierównych. W propagacji nowotworu poza gruczoł tarczycy w otaczającej tkance pojawia zmiany głosu (w wyniku kompresji oraz porażenia nerwu krtaniowego), trudności w oddychaniu i przełykaniu (ze względu na ciśnienie guza), żylaki na wysokości klatki piersiowej (lub ściskanie śródpiersia kiełkowania żył).

Trzecia grupa objawów związanych z przerzutami do regionalnych i odległych. W przypadku przerzutów do węzłów chłonnych w szyi najczęściej wpływa na głęboki obszar przytchawiczej łańcucha szyjną, co najmniej boku trójkąta węzłów chłonnych szyi, śródpiersia przedniego działu.

Różnorodne objawy odległe (Krwiopochodne) przerzuty.

Najczęściej pojawiają się przerzuty odległe w płucach (20% przypadków). Z przerzutami raka pęcherzykowego w tym organie, wykrytych w 22% pacjentów z brodawkowatego – 8%, brodawkowatego-pęcherzykowego – 17%, rdzeniastego – na poziomie 35%. Przerzutów do płuc mają zaokrąglony kształt i są usytuowane w dolnej części korpusu. Często pojawiają się na rentgen wielu małych cieni ogniskowych przypominających disseminaty gruźlicy.

Przerzuty do kości są osteolityczny w przyrodzie i zlokalizowane najczęściej w kościach płaskich (czaszka, mostek, żebra, miednica, kręgosłup). Mniej powszechne raka tarczycy przerzuty do opłucnej, wątroby, mózgu i nerkach.

Leczenie

Leczenie chirurgiczne

Główną metodą leczenia zróżnicowanych form raka jest operacja.

Potrzeba całkowitego usunięcia tarczycy (tarczycy) jest ze względu na duże ryzyko stwardnienia ognisk nowotworu pierwotnego. Po resekcji tarczycy nie może zapewnić leczenia przerzutowego radioaktywnym jodem jest również możliwość sterowania wyglądem nawrotu nowotworu w badaniu do tyreoglobuliny. Zabieg wykonywany jest przez szeroki dostęp, umożliwiając dokładną rewizję tarczycy, regionalnych stref drenaż limfatyczny, w tym włókna okolotrahealnuyu. Gruczoł musi być usunięta extrafascial z podwiązania tętnic tarczycy, uwolnienie nerwu krtaniowego wstecznego i przytarczyc. Po usunięciu przytarczyc zastosowania autologicznego swoje mięśnie w szyi lub ramienia.

Ekonomiczna eksploatacja (hemistrumectomy z przesmyku) przedstawia umiejscowienie guza w jednym płacie i jeśli morfologiczną guza odpowiada rak wysoko zróżnicowany.

Radioterapia

Najbardziej nowoczesne i bezpieczne metody leczenia jest radioterapia przy użyciu akceleratora liniowego. Nadaje się do małych (poniżej 20 mm) z nowotworami, a w przypadkach, w których guz jest umieszczonych w strefie skutecznego wpływu akceleratora liniowego. Program zapewnia ekspozycję na radioterapii guza belek fokusowych promieniowania jonizującego, z których komórki nowotworowe umierają.

Prognoza

W ogóle, po wycięciu tarczycy na raka tarczycy stadium I lub II 5 lat i więcej życia bez nawrotów i przerzutów z 94,1% pacjentów, podczas hemithyroidectomy przesmyk o podobnej grupie chorych – 93,4%.

Rokowanie złośliwych guzów tarczycy określić stopień zróżnicowania guza, jego głównym Rozpowszechnienie i adekwatność leczenia. Z bardzo zróżnicowanych form raka: Stawki brodawkowatego i pęcherzykowego leczyć raka osiągnąć więcej niż 80-90% pacjentów z warunkami 10-15 lat obserwacji. Wiek definitywna znaczenie prognostyczne i płeć pacjenta. W młodym wieku był dominującą bardzo zróżnicowane guzy z pozytywną prognozą i postęp powolny. Opisane solidny leczy raka brodawkowatego tarczycy w czasie obserwacji dla więcej niż 20 lat od daty jej wykrycia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s