Rak tarczycy

Z ogólnej zachorowalności na nowotwory złośliwe guzy tarczycy trwać około 2%. Istnieje coraz większa częstość występowania, głównie ze względu na młodych ludzi. Według WHO w ciągu ostatnich 10 lat, częstość występowania wzrosła o 2 razy. Rak tarczycy (TC) występuje u osób w każdym wieku, nawet chore dzieci i młodzieży. Wzrost zachorowalności w wieku od 40-50 lat. U kobiet, warunki te są częstsze u mężczyzn niż u 3-4.

Przyczyny raka tarczycy są niepewne, ale zauważył, że bardziej powszechne u ludzi, którzy przeszli w dzieciństwie lub młodości, radioterapii głowy i szyi o wszelkich chorób (migdałki, naczyniaków, półpasiec, itp.). Osoby, które mieszkają lub mieszkali w miejscach narażonych na promieniowanie po elektrowni jądrowej w Czarnobylu, był gwałtowny wzrost zachorowań na raka tarczycy, zwłaszcza u dzieci. U młodych pacjentów wrażliwość tarczycy na promieniowanie jonizujące zwiększona. Rak tarczycy jest często obserwowane u osób z długim istniejącego zobami węzłów. Dla choroba raka tarczycy są zaburzenia hormonalne w organizmie spowodowane przewlekłymi chorobami innych narządów wydzielania wewnętrznego. Jeśli szczególna forma raka tarczycy (rdzeniasty) ma wartość czynnik dziedziczny.

Tak więc, na zwiększone ryzyko raka tarczycy obejmują:

1) osoby poddane działaniu promieniowania jonizującego;

2) u pacjentów z długo istniejących guzków w tarczycy (guzkowe wola, formy węzłowe przewlekłe zapalenie tarczycy, nawracającymi wola guzowate);

3) Wszyscy mężczyźni z guzków w tarczycy, niezależnie od czasu trwania istnienia węzłów;

4) osób, w rodzinie, w której znajdują się chore rak rdzeniasty tarczycy;

5) pacjenci, zwłaszcza u kobiet mające łagodne lub złośliwe nowotwory narządów, piersi, okrężnicy, nadnerczy, jeśli guz w tarczycy.

Tarczyca jest unikalnym organem związane z układu hormonalnego. Jego skomplikowane mikroskopijne struktury, wiele komórek, które wytwarzają różne substancje hormonalne bardzo bogaty dopływu krwi (co 5 minut przez żelazo płynie krew ciała) i doprowadził wyjątkowość nowotworów rozwijających się w nim. Zgodnie z jego właściwości biologicznych raka tarczycy mniej agresywna w stosunku do złośliwych nowotworów innych narządów. W związku z tym i śmiertelności na raka tarczycy jest znacznie niższa. Nawet stosunkowo częste przerzuty do regionalnych (szyjnych i przytchawiczej) węzłów chłonnych nie obciąża rokowanie w leczeniu terminowe i właściwe.

Histologiczny rak tarczycy mogą być:
1. brodawkowy
2. pęcherzykowy
3. rdzeniowy
4. niezróżnicowany (anaplastyczny)

Pierwsze dwa modele są bardzo zróżnicowane typu z korzystnego przebiegu i rokowania. Anaplastyczny typ najgorzej, ale to bardzo rzadko. Rak rdzeniasty jest pośrednim typ z prądem i prognozy. Nowotwór ten ma inne cechy przedmiotu.

W tarczycy, i inne rzadkie postaci raka – raka płaskonabłonkowego, chłoniaków, mięsaków. Zdecydowana większość raka brodawkowatego -65-80%, pęcherzykowy – 9-20%, rdzeniasty – 2-10% 1-2% anaplastic płaskonabłonkowy 0,2-0,7%.
Rozpoznanie raka tarczycy jest trudne, w związku z tym, błędów diagnostycznych nie są rzadkie. Ważne jest, aby wiedzieć, że na wczesnym etapie, gdy w wczesnej diagnozy i odpowiedniego leczenia 5 – letnie przeżycie osiąga 97-100%, proces przebiega bezobjawowo. Guz jest tak mała, że ​​nie powoduje uczucia pacjenta, lekarz nie jest wykrywalny, czasami przejawia bezbolesne węzeł na karku. Obecność węzła na szyjce może być dość długa, do 10 lat. Z dalszej progresji węzła zaczyna być odczuwalne, powodując dyskomfort. Zmień głos i trudności w połykaniu są oznaki dalszego rozwoju, jest to dowód, że guz został przeniesiony poza kapsułki tarczycy atakuje nerwu i przełyku. W tych przypadkach, skutecznego leczenia nie zawsze jest możliwe.

W diagnostyce raka tarczycy niż kontroli, wykrywanie raka i węzłów chłonnych szyi są szeroko stosowane ultradźwięki, fine needle aspiracyjna cienkoigłowa (BAC), a następnie badania cytologicznego. Scyntygrafia tarczycy nie jest odpowiedź na pytanie o charakter tego procesu, określa tylko rozmiar i położenie ogniska. Scyntygrafia kości ujawnia przerzutów odległych. Oznaczanie poziomu hormonu TSH, T3, T4 w diagnostyce raka ma drugorzędne znaczenie. Określania poziomu tyreoglobuliny (Tg) jest istotny jedynie w diagnostyce nawrotów i przerzutów. Tylko wtedy, gdy istnieje rdzeniasty wzrost kalcytoniny, który jest kryterium diagnostycznym.

Leczenie operacji raka tarczycy. Wolumen transakcji, tj. ilość tkanki usunięte zależy od stopnia zaawansowania raka porażką. Odpowiednie na raka tarczycy w nowoczesnej onkologii są tarczycy (całkowite usunięcie całego gruczołu tarczowego), hemistrumectomy z przesmyku (usunięcie jednego chorego płata z przesmyku, który łączy prawą i lewą część) i jest czasami wykonywane sumy częściowej resekcji (prawie całkowite usunięcie). Niedozwolone resekcja lub wyłuszczenie zainteresowania (częściowe usunięcie). Tarczycy jest usuwany wraz z kapsułką.

Specyfikacja pracy i odpowiednio możliwe powikłania związane z tym, że tylna powierzchnia zainteresowania są nawrotowym nerwy odpowiedzialne za mobilności fałdów głosowych. Po usunięciu duży guz, który został przeniesiony poza kapsułki prostaty i nacieka nerw (wydaje się, ochrypłym głosem), zaznacz nerwów jest prawie niemożliwe. Przy przekraczaniu go na tej stronie fałdów głosowych zostanie ustalona (porażenie krtani). Jednostronne uszkodzenie nerwu, zwykle oprócz chrypki, nie objawiać. Obustronne uszkodzenie (lub uszkodzenie) nerwu jest najeżona trudnościami w oddychaniu, i dlatego czasem trzeba uciec się do tracheotomii (link). Zjawiska niedowładem krtani (pojedyncze lub podwójne) są stałe lub czasowe. Czasowe powstają ze względu na łatwą uraz nerwu podczas operacji odzyskuje się niezależnie w różnych czasach. W tarczycy kapsułki są małe (6 do 8 sztuk) o nazwie przytarczyc. Pod ich metabolizmu wapnia sterowania. Podczas usuwania tarczycy ich dokładnej selekcji i zachowania. Niezastosowanie się do tego nie jest brak wapnia we krwi (niedoczynność przytarczyc), która objawia się w łagodnych przypadkach, drętwienie palców, uczucie “mrowienia” w ciele, w ciężkich przypadkach mogą wystąpić drgawki. Lekkie skutki niedoczynności przytarczyc może być w okresie pooperacyjnym, nawet przytarczyc z powodu ich uszkodzenia. Niedoczynność przytarczyc traktuje suplementacji wapnia – mleczan wapnia, glukonian wapnia, D3 Nycomed, itp. Po usunięciu tarczycy u chorych na raka musi leki, hormony tarczycy (L-tyroksyna, eutiroks, trijodotyroniny) do kompensacji procesów metabolicznych (z podstawienia docelowy) i zapobieganie nawrotom (w celu stłumienia). Dawka hormonów jest przypisany i skorygowane przez endokrynologa. Przerzuty do węzłów chłonnych szyi są traktowane jako chirurgicznie (rozwarstwienie szyi). W obecności potwierdzonych przerzutów niskiej klasy postaci raka tarczycy (brodawkowatego i pęcherzykowego) w szyję i przytchawiczej (o tchawicy) jednostek dla zapobiegania nawrotom leczonych jodem radioaktywnym. Z tych form leczenia raka jodem radioaktywnym może i przerzutów odległych (płuc, kości). Leczenie anaplastyczny rak tarczycy jest trudne zadanie, praca nie zawsze jest możliwe. Czasami radioterapia – radioterapia wiązką.

Pacjentów poddanych leczeniu raka tarczycy powinna być pod kontrolą onkologa (specjalista raka głowy i szyi), jak również endokrynolog korekty dawki hormonów.

Rokowanie w raku tarczycy zależy od wielu czynników – płeć, wiek, ale przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, tj. od stopnia nowotworowych guza form histologicznych. Duże znaczenie ma charakter i zakres pierwotnego zabiegu. Tak więc, z formami niskiej jakości, 1-2 etapy 5-letnie przeżycie w 97-100%. Rokowanie jest złe w anaplastyczny (niezróżnicowane) raka.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s