Rak tarczycy

Rak tarczycy – guz złośliwy tarczycy, uzyskane z komórek nabłonkowych tarczycy. Rak tarczycy jest dość rzadkim nowotworem w organizmie człowieka (około 1%), ale jest to najczęściej nowotwór złośliwy układu hormonalnego. Większość nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego należą do grupy nowotworów, które mają stosunkowo dobrą prognozę, i może być utwardzana w czasie leczenia i właściwe.

Możliwe przyczyny choroby.  

W większości przypadków, przyczyna jest nieznana raka tarczycy. Pojawienie się guzów tarczycy u dzieci mogą być związane z promieniowaniem jonizującym. Po wypadku w Czarnobylu występowania siedlisk jądrowej raka tarczycy u dzieci wzrosła o 34 razy. W niektórych przypadkach, rodziny nowotwór (rak rdzeniasty w wielu zespołu gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej) przyczyną jest mutacja RET-protoonkogenu 10 chromosomów.

Formy klasyfikacji choroby.

W jego raka pochodzenia tarczycy są podzielone na dwie duże grupy: z nabłonka pęcherzyków (tzw. i B komórki tarczycy) nabłonka parafollicular (C komórki gruczołu tarczowego). Nabłonka pęcherzyków może tworzyć zróżnicowane i niezróżnicowane (anaplastyczny) raka tarczycy. Aby zróżnicowanych nowotworów są brodawkowatego i raka tarczycy pęcherzykowy. Wśród wszystkich raków tarczycy często występuje raka brodawkowatego, która występuje w około 80% przypadków. Na drugim miejscu jest częstotliwość raka pęcherzykowego (około 15%). Charakterystyczną cechą tych nowotworów jest bardzo wolno rosnące i dobre rokowanie dla życia wczesnego wykrywania i leczenia właściwego. Z komórek C gruczołu tarczycy występuje rak rdzeniasty tarczycy. Nowotwór ten może być sporadyczne (losowo pojawiły) w 75% przypadków lub rodziny (pojedyncze lub jako część zespołu wielokrotnych gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej) – 25%. Rak rdzeniasty często dziedziczona jako pojedynczy choroby, ale jako jedna część zespołu mnogiej gruczolakowatości – Patologia prowadzi do pojawienia się guzów kilku gruczołów wydzielania wewnętrznego. Dlatego wykrywanie raka rdzeniastego przeprowadza dodatkowe badania mające na celu znalezienie ewentualnych guzów gruczołów nadnerczy i przytarczyc.

Główne metody diagnozy:

  • Tarczyca i węzły chłonne na szyi
  • fine-needle aspiracyjna cienkoigłowa
  • określić poziom kalcytoniny we krwi (u pacjentów z podejrzeniem raka rdzeniastego gruczołu tarczowego)

Główne sposoby leczenia.

Konwencjonalny schemat zróżnicowanego raka tarczycy zaczyna się od pracy, co większości przypadków powinno być prowadzone w objętości całkowite usunięcie tarczycy, jak również usunięcie wszystkich węzłów chłonnych obrzęk chorego. Najczęściej, druga faza leczenia pacjenta z radioaktywnym jodem zniszczyć małe, niewidoczne dla oka, że ​​nowotwory w węzłach chłonnych lub innych narządach i usunąć małe obszary tarczycy, która może utrzymywać się po zabiegu. Po wszystkich pomiarów są pacjenta radiojodterapii ciała, co sprawia, że ​​możliwe jest zidentyfikowanie ognisk nowotworów w innych narządach (np. płuc, wątroby, kości). Po operacji i terapii jodu radioaktywnego pacjent przypisany jest zastępstwo życia lub hamujący (ogromny potencjał dalszego wzrostu guza), leczenia substytucyjnego hormonami tarczycy.

Pacjenci z rdzeniastego raka tarczycy tarczycy wykonanej z usunięciem węzłów chłonnych wzdłuż tchawicy (centralnych węzłów chłonnych szyi), a także obecność innych węzłów chłonnych jest wykonywane, a ich usunięcie. Po operacji, przeprowadzone ponowne ustalenie poziomu kalcytoniny. Powrotu tego wskaźnika do normalnych wartości wskazuje na całkowite usunięcie guza. Utrzymując podwyższone wartości kalcytoniny wymaga dalszych badań, aby sprawdzić innych ognisk nowotworu. Radioydterapiya tacy pacjenci nie są wyświetlane, ponieważ guz nie gromadzi jodu. W rzeczywistości, jedyną metodą leczenia tych pacjentów jest operacja, więc ważne jest, aby terminowo i prawidłowo obsługiwać pacjenta.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s