Rak tarczycy

Rak tarczycy – guz złośliwy tarczycy. Odróżnić brodawkowatego, pęcherzykowego, raka rdzeniastego. U kobiet, rak tarczycy występuje dwukrotnie częściej.

Czynniki są niedobór jodu, przewlekłe zapalenie tarczycy , guzki gruczołu tarczowego . Napromieniowanie głowy i szyi u dzieci zwiększa zachorowalność na raka tarczycy. Największa częstość występowania guzów znajdujących się w wieku 30 i 60 lat. Wśród różnych form raka powszechne kartsipoma brodawkowatego. Liczne obserwacje pokazują, że utajone czas niekorzystnych czynników do rozwoju nowotworów gruczołu tarczowego może wynosić od 10 do 20 lat.

Objawy zależą od kompozycji komórek guza. Raka brodawkowatego tarczycy występuje bardziej przychylnie niż innych form. Często guz gruczołu jest wolny bezbolesne knot, że przypadkowo ujawnione w trakcie badania. Węzeł szybko rośnie, zmienia jego gęstość i kontury, są skargi na uczucie ciśnienia i ból w szyi. Podczas kiełkowania tarczycy i narządów otaczających jego mobilność maleje. Po naciśnięciu tarczycy gęsty, górzysty. Guz może osiągnąć duże rozmiary, kiełkujących tchawicy i przełyku . Podczas ściskania nerwu krtaniowego wstecznego zmienia głos. Niektórzy pacjenci mają uczucie duszności, kołatanie serca. Brodawkowaty rak daje przerzuty do płuc i pęcherzykowych – w szpiku kostnym i płuc. Najbardziej niekorzystne i przemijające przepływy undifferentiated kształt guza. Nie przerzutów w tkance tarczycy. Takie nowotwory obejmują czerniaka, raka żołądka , raka sutka , raka trzustki , jelit .

Rak tarczycy występuje częściej w normalnej funkcji, ale w niektórych przypadkach, z nadczynnością tarczycy, które jest, nadmierne pocenie się, stany lękowe, palpitacje, zaburzenia snu. W diagnostyce raka wykonano biopsji gruczołu tarczowego z późniejszego badania histopatologicznego punktowego.

Podstawą rozpoznania są następujące objawy: szybkie powiększenie gruczołu tarczowego, a gęstość znaczącego, chropowatość powierzchni, ograniczenie ruchomości. Przebicie potwierdza rozpoznanie raka. Wyróżnienie z guzkowym , przewlekłe zapalenie tarczycy autoimmunologiczne .

Wyświetlanie wczesne interwencji chirurgicznej i administrowanie terapii zastępczej hormonami tarczycy. Konserwatywnych metod leczenia radioaktywnego jodu stosuje. W uzupełnieniu do jednej z metod leczenia raka tarczycy jest przewidziany leki przeciwnowotworowe.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s