Rak tarczycy

Rak tarczycy jest z czterech głównych typów: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniowych i anaplastyczny.

Anaplastyczny rak jest mniejsza niż 10% złośliwych nowotworów tarczycy i występuje najczęściej u kobiet starszych. Nowotwór ten rośnie bardzo szybko i jest zwykle widoczny na szyi. Około 80% pacjentów z anaplastycznego raka umiera w ciągu 1 roku.

Kiedy rdzeniasty tarczycy produkuje nadmierne ilości kalcytoniny – hormonu, który jest zwykle syntetyzowane tylko przez niektórych z jego komórek. Ponieważ komórki rdzeniastego guzów może powodować inne hormony, choroby często towarzyszą nietypowych objawów. To pęcznienie tendencję do rozciągania (przerzuty) poprzez układ limfatyczny do węzłów chłonnych, a przez krew w wątrobie, płucach i kości. Rak rdzeniasty może występować jednocześnie z innych rodzajów nowotworów złośliwych układu hormonalnego. Stan ten nazywany jest zespół gruczolakowatości wielokrotnego.

Raka rdzeniastego tarczycy, czasem zdarza się w rodzinach, więc bliskich krewnych pacjenta należy badać pod kątem obecności nienormalnego genu, które mogą być łatwo wykrywane w komórkach krwi. Jeżeli wynik testu jest negatywny, wówczas ryzyko raka rdzeniastego tarczycy, w tym członków rodziny zmniejsza się prawie do zera.

Brodawkowatego kont nowotworowe za 60 do 70% wszystkich nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego. Kobiety raka brodawkowatego jest dwa do trzech razy częściej niż mężczyźni, ale jako węzły w tarczycy jest znacznie częściej występuje u kobiet, takie stwierdzenie u mężczyzn są bardziej podejrzane o możliwość występowania nowotworu złośliwego. Raka brodawkowatego jest bardziej powszechne wśród młodych ludzi, ale guz rośnie znacznie szybciej i rozciąga starszych. Największe ryzyko raka brodawkowatego są ludzie, którzy byli poddani radioterapii szyi, zazwyczaj w leczeniu łagodnej choroby (w niemowlęctwie lub dzieciństwie) i innych nowotworów złośliwych.

Rak pęcherzykowy stanowi około 15% wszystkich nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego i jest najczęściej u osób starszych. Jest również częściej u kobiet niż u mężczyzn, lecz jak w przypadku raka brodawkowatego, mężczyźni węzeł tarczycy są bardziej narażone na nowotwory złośliwe. Rak pęcherzykowy jest bardziej agresywny niż brodawek, ma skłonność do przerzutów, czyli komórek nowotworowych do krwi do różnych narządów i tworzą nowe guzy nie (przerzuty).
Do listy chorób
W górę
Objawy

Objawy raka tarczycy:

Bezbolesne montaż w tarczycy.
Powiększenie węzłów chłonnych w szyi.
Ból w przedniej części szyi.
Zmień głos.

Wszystkie objawy są: bezbolesne edukacja w szyję z przodu
Do listy chorób
W górę
Przyczyny
Rak tarczycy rozwija się najczęściej u osób narażonych na promieniowanie głowy, szyi lub klatki piersiowej, w tym w leczeniu łagodnych nowotworów. Jednakże, obecnie radioterapii w tym celu nie jest zwykle zalecane. Nowotwór złośliwy jest zwykle towarzyszy wzrost, niż całe tarczycy, a pojawienie się w nim małych guzów (węzłów). Niemniej jednak, większość tarczycy – niezłośliwymi i rak tarczycy zwykle leczone. Komórki nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego mają ograniczoną zdolność do wychwytywania i jodu do produkcji hormonów tarczycy. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach, które produkują nadmiar hormonów, w wyniku nadczynności tarczycy . Jeśli jeden węzeł jest wykryty, jest bardziej niż złośliwe, jeśli kilka węzłów. Skanowanie w tym przypadku oznacza, że ​​węzeł jest nieaktywna (nie pracuje), to jest najbardziej zwarta, a nie pęcherzykowy (nie wypełnione płynem), oraz, że jest ona szybko rośnie.
Do listy chorób
W górę
Diagnostyka
Jeśli lekarz stwierdzi, węzeł w tarczycy, przypisuje kilka testów. Skanowania w celu określenia, czy węzeł działa tak często okazuje się złośliwe hormonalnego nieaktywnych węzłów. Ultradźwięków (US) mniej informacji, lecz przyczynia się do określenia węzła tkanki lub wypełnione płynem. Najlepszym sposobem, aby określić, czy węzeł jest złośliwy – pobrać próbkę tkanki z hosta (biopsja) i zbadać pod mikroskopem.
Lista metod diagnostyki: scan tarczycy (izotop promieniotwórczy scan) , USG tarczycy , hormonalne analiza krwi i moczu , fine-needle przebicie biopsja tarczycy (nakłucie tarczycy)
Do listy chorób
W górę
Leczenie
W chirurgicznym leczeniu raka pęcherzykowego może trzeba usunąć większą objętość gruczołu tarczowego. Po zabiegu, przepisać radioaktywny jod zniszczyć pozostałe tkanki nowotworowej, w tym przerzutów.

Leczenie raka brodawkowatego, co czasem rozprzestrzenia się na ulicach operative węzłów chłonnych. Węzły mniejsze niż 1,5 cm średnicy zostały usunięte razem z otaczającą tkanką, choć niektórzy eksperci zalecane zdejmowania całej tarczycy. Operacja jest prawie zawsze prowadzi do całkowitego wyleczenia.
Raka brodawkowatego mogą rosnąć szybciej pod wpływem hormonu tyreotropowego. W celu tłumienia wydzielania hormonu tyreotropowego i zapobiegania nawrotom, pacjent jest przewidziany hormonów tarczycy w wystarczająco dużych dawkach. Jeśli węzeł jest duży, zwykle usunąć całą tarczycę, lub większość z nich. Często podaje się radioaktywny jod – pozostałości tkanki tarczycy lub komórki nowotworowe, które mogą się rozprzestrzenić daleko poza tarczycy, to uchwycić i rozbić. Czasami wymaga to drugi kurs leczenia jodem radioaktywnym, aby upewnić się, że nowotwór jest całkowicie zniszczony. Rak brodawkowaty jest prawie zawsze skutecznie leczone.

Leczenie anaplastyczny nowotwór radioaktywnym jodem jest bezużyteczny, ponieważ komórki nowotworowe nie zablokować. Jednakże, podawanie leków przeciwnowotworowych i radioterapii przed i po zabiegu jest czasem prowadzić do sukcesu.

Jeśli wynik badania w rdzeniowy pozytywny, oznacza to, że osoba ta jest prawie pewne, że zachorujesz (lub już chorych) raka rdzeniastego tarczycy. W tym przypadku, chirurgiczne usunięcie tarczycy być wytwarzane zanim pojawią się objawy charakterystyczne i zwiększyć poziom kalcytoniny we krwi. Wysokie stężenie kalcytoniny lub zdobyć go po stymulacji także stanowić podstawę do przewidywania rozwoju raka rdzeniastego tarczycy. Wykrywanie niezwykle wysoki poziom kalcytoniny często wskazuje na usunięcie gruczołu tarczowego, a wczesne leczenie ma większe szanse powodzenia.
Leczenie polega na całkowitym usunięciu tarczycy. Czasami trzeba dodatkowych operacji w celu ustalenia, czy nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne. Ponad dwie trzecie pacjentów z raka rdzeniastego tarczycy opracowany jako część zespołu stwardnienia nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego, mieszka co najmniej 10 lat po postawieniu diagnozy. Kiedy rdzeniasty rak tarczycy występuje w izolacji, rokowanie dla pacjentów jest mniej korzystna.
Metody leczenia: chirurgia , chemioterapia , radioterapia , terapia hormonalna
Do listy chorób
W górę
Kiedy do lekarza

W tworzenia uszczelek w tarczycy.
Gdy tworzenie guza na szyi.
Wraz ze wzrostem w węzłach chłonnych w szyi.
Na początku bólu w przedniej części szyi.
Jeśli zmienisz głos.
Z wyczerpania, zmęczenia, bladość.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s