Rak tarczycy

Wprowadzenie

Obecnie, co roku 6 nowych przypadków raka tarczycy na 100 000 osób. Podobnie jak wszystkie inne naruszenia gruczołu tarczycy, raka ciała występuje częściej u kobiet. Można rozpoznać w każdym wieku, ale częściej występuje u pacjentów w wieku powyżej 30 lat. U starszych osób, często zdarzają się w bardziej agresywnych typów raka tarczycy. Większość chorych na obecność guza w ​​tarczycy, który następnie zdiagnozowano raka, nie ma szczególnych dolegliwości. Ponadto, większość ustaleń klinicznych i laboratoryjnych nie są specyficzne dla diagnozy choroby, tylko cienkie igły biopsja, wykonane przed operacją może dać pewność charakteru guzka.
Clinical Global Impression raka tarczycy dostarcza wszystkich wspólnych cech złośliwych nowotworów gruczołu tarczowego. Niektóre z tych szczególnych właściwości określonych rodzajów raka tarczycy zostaną opisane w części dotyczącej poszczególnych jego odmiany.
Rak tarczycy jest zwykle reprezentowane przez pojedynczy dominujący lub węzła, który jest wykrywany przez pacjenta lub jego rodziny. Najważniejszym krokiem w identyfikacji guzek na tarczycy, jest określenie łagodne lub złośliwe charakter. Pomimo faktu, że przebieg choroby, badanie pacjenta, USG i scyntygrafii pewnością pomóc w tworzeniu charakter powstawania nowotworu, ale przy użyciu żadnych zmian histologicznych może posteoperativnogo dokładne odpowiedzi łagodnych lub złośliwych cech guza. Niewątpliwie, biorąc pod uwagę, że tylko 5% z guza raka tarczycy mają złośliwy charakter, w celu ograniczenia niepotrzebnych zabiegów, bardzo pouczające, nie-urazowe i skutecznym sposobem jest fine-needle aspiracyjna cienkoigłowa. Wykonywane przez doświadczonych i opierać się na właściwej wyrok obrazu cytologicznego, TAB jest najskuteczniejszym chirurgicznie sposób ocenić charakter masy guza.

Charakterystyka nowotwory złośliwe tarczycy:

Oto niektóre z cech złośliwego charakteru guza tarczycy:

 • Szybki rozwój węzła
 • Historia rodziny raka tarczycy
 • Promieniowanie na szyi u dzieci
 • Chrypka
 • Gęsty i / lub jednostka stacjonarna
 • Hyperadenosis

Wpływ promieniowania

Radioterapia w regionie głowy i szyi, w szczególności w dzieciństwie, jest znany jako ważny czynnik w rozwoju raka tarczycy. Wiele lat temu, pacjenci promieniowania radiologicznego w sprawie zmian w skórę twarzy, gruźlica szyi, zakażenia grzybicze skóry głowy, guz naczyń krwionośnych, zwiększając grasicy (grasicy), zapalenie migdałków, ból gardła, jak również zwiększenie owłosienia. W naszym kraju, terapia ta nie została opublikowana, ale w Ameryce Północnej znalazły szerokie zastosowanie. Chociaż do tej pory, i nie może być stosowana, o ile w historii mogą stanowić przyczynę raka gruczołu tarczowego. Uważa się, że dawka promieniowania w szyjce jest zwiększone ryzyko raka tarczycy u 30% leczonych pacjentów. Pacjenci otrzymujący radioterapii guzów złośliwych głowy i szyi są również narażone na wykrycie raka tarczycy i nowotworów złośliwych.

Leczenie

Najczęstsze rodzaje raka brodawkowatego tarczycy, i pęcherzykowym mają dobry wpływ na obecnie stosowane terapie. Oprócz rzadkich postaci raka rdzeniastego i brodawek, wykrycie raka tarczycy u członków rodziny jest rzadkie zjawisko.
U pacjentów z rozpoznaniem raka rdzeniastego tarczycy powinni mieć pewność, że ich bliscy (krew) krewni pełni badany klinicznie wczesnego raka. Raka rdzeniastego tarczycy mogą być związane z złośliwych nowotworów gruczołów dokrewnych i innych tkanek, takich jak przysadki, nadnerczy, trzustki, przytarczyc. Kombinacja ta jest znana jako zespół multiplasticheskoy MAN, nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Pierwszy i skuteczny etap w wykrywaniu raka tarczycy powinna być operacja. Do tej pory większość z wytycznymi Europejskiej i American Cancer Society śledzić metodę całkowitego usunięcia tarczycy, tzw gruczołu tarczowego całkowita. Ablative chirurgia (usunięcie tylko części tarczycy, w którym okazało się, tworzenia nowotworu) zostały już dawno w zapomnienie, ze względu na możliwe zwiększone ryzyko nawrotu raka tarczycy w przyszłości. Bardziej agresywne podejście w zakresie całkowitej wycięciu tarczycy zwiększa sukces aplikacji radiyodterapii, w drugiej fazie leczenia, a tym samym stwarza warunki dla odpowiedniej i właściwej kontroli poziomu tyreoglobuliny we krwi. U około 30% chorych, raka tarczycy i oddaje do okolicznych węzłów chłonnych. W identyfikacji tej inwazji, należy również usunąć i tkanki limfatycznej (limfadenektomia).

Zalety całkowitej kontroli tarczycy w
dobrze zróżnicowanego raka tarczycy

 • Skanowania całego ciała I131 jest mniej skuteczna w przypadku pozostałej tkanki tarczycy;
 • Kontrola poziomu tyreoglobulinie w krwi jako markera raka szczególności do wykrywania nawrotu lub przerzutów, gdy nie ma pozostałości tkanki tarczycy;
 • Leczenie nawracających / przerzutowym bardziej efektywnie, bez pozostałej tkanki tarczycy.

Leczenie jodem radioaktywnym

Radioaktywny jod jest druga faza leczenia-zróżnicowanego raka tarczycy (brodawkowatego i pęcherzykowego). Używane jako kapsułki lub roztwór cieczy zazwyczaj 4-6 tygodni po zabiegu. W celu zrównoważenia tkanki gruczołowej przechwycony radiojod, konieczne jest stężenie TSH było wyższe niż 30 mIU / l, a więc leczenie substytucyjne L-tyroksyny powinny być anulowane w odpowiednim czasie. Należy ostrzec pacjentów z negatywnych skutków wynikających z tego stanu niedoczynności tarczycy: obrzęk twarzy i ciała, osłabienie mięśni i zmęczenie. Należy stosować się do pewnych ograniczeń w diecie 2 tygodnie przed rozpoczęciem terapii jodem radioaktywnym. Rozważa się również, że pacjent nie jest wykonywane badania z użyciem środków kontrastowych lub inne leki zawierające jod. W niektórych przypadkach, jeśli jest to konieczne, ten zabieg można powtarzać. Doświadczenie ponad pół wieku użytkowania radioydterapii pokazuje, że jest niezawodny, bezpieczny i bardzo skuteczny sposób leczenia.

Dynamiczne monitorowanie pacjentów po zabiegu

Po operacji i leczenia jodem radioaktywnym, przypisywane terapii zastępczej u pacjentów z hormonów tarczycy, L-tyroksyny. Ma podwójną funkcję: w uzupełnieniu do zaspokojenia potrzeb normalnego metabolizmu jest również zmniejszoną emisję TSH (hormonu stymulującego tarczycę), które mogą stymulować wzrost komórek nowotworowych. Natomiast u pacjentów leczonych L-tyroksyny z powodu ograniczonej funkcji tarczycy, u pacjentów z rozpoznaniem raka tarczycy jest powoływany terapii zastępczej na podstawie stężenia TSH poniżej normy, aby zapobiec powtórzeniu. Pacjenci powinni być oceniane co ​​6-12 miesięcy, należy zbadać poziom stężenia tyreoglobuliny. Oprócz badania klinicznego badania palpacyjnego szyi, bardzo miło (choć nie obowiązkowe) przez USG szyi. Badanie rentgenowskie klatki piersiowej zaleca się raz w roku, aby wykryć ewentualne przerzuty do płuc lub kości.

Prognoza

Większość typów raka tarczycy są uleczalne. U młodych pacjentów z rozpoznaniem brodawkowatego lub pęcherzykowego stóp leczyć raka tak wysokie, jak 95% z odpowiedniego leczenia. Ryzyko nawrotu jest większa u pacjentów powyżej 45 roku, jak również w przypadkach, w których nowotwór inwazyjny rak tarczycy rozprzestrzeniać poza tarczycy. Wczesne wykrycie i leczenie, aby zapobiec tego rozwoju. Rak rdzeniasty ma złe rokowania, o wczesne przerzuty do węzłów chłonnych w szyi. Anaplastyczny, rak niezróżnicowany ma gorsze rokowanie, jako jeden z najbardziej agresywnych nowotworów nabłonkowych w ogóle.

Częstość występowania niektórych rodzajów raka tarczycy

 • Raka brodawkowatego występuje u około 75% wszystkich nowotworów złośliwych sch.zh.;
 • Rak pęcherzykowy – o 15%;
 • Rak rdzeniasty – o 7%;
 • Anaplastyczny rak – o 3%.

Raka brodawkowatego – najczęściej raka brodawkowatego raka tarczycy – najczęstszym nowotworem złośliwym gruczołu tarczowego (> 70%). Raka brodawkowatego zazwyczaj zaczyna się jako nieregularne, masy stałej lub mukowiscydoza, który wywodzi się z normalnego gruczołu tarczowego. Ma bardzo powolny rozwój i późno daje przerzuty i zwykle znajdują się w regionalnych węzłach chłonnych szyi. Regionalne przerzuty wykryto szyję limfuzlah 50% mniejszy guz (mniej niż 1 cm w rozmiarze) i około 75% guzów o wielkości ponad 1 cm wykrywania przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych wskazuje na możliwość nawrotu nowotworu po interwencji chirurgicznej, ale nie wyższą śmiertelność wskazuje. Spread przerzutów przez układ krążenia jest dość rzadkie i znajdują się po wielu latach, więc przerzuty w odległych narządach są rzadkie i późno. Najczęstszymi odległe przerzuty do płuc, mózgu i kości. Przeżycia wynosi 80-90% leczonych pacjentów.

Charakterystyka raka brodawkowatego tarczycy

 • Wiek wystąpienia 30 do 50 lat
 • Stosunek kobiet: mężczyzna 03:01
 • Prognoza choroby jest bezpośrednio związana z wielkością guza (rozmiar mniejszy niż 1,5 cm mają dobre rokowania)
 • Przerzuty do węzłów chłonnych szyi znajdują się w ponad 50% przypadków
 • Przerzuty odległe są rzadkie (płuca, mózg, kości)
 • Wyleczenie procent jest bardzo wysoki (prawie 100% u młodych pacjentów z małej wielkości guza)

Czynności w identyfikacji brodawek Pomimo faktu, że jest biologicznie Nowotwór złośliwy, raka brodawkowatego tarczycy różni się powoli rozwoju, zwłaszcza u młodych pacjentów. Dlatego istnieje wiele nieporozumień na temat zaleceń dotyczących leczenia. Wielu lekarzy są zdania, że raka drobnokomórkowego i 1,5 cm średnicy, ograniczone do jednej akcji, należy usunąć w danej frakcji tarczycy. Problem ma funkcję wykrywania Aktualne nowotwory w kilku obszarach tarczycy. Tak delikatne nieagresywne leczenie jest konsekwencją braku raka w innym departamencie tarczycy z możliwością jego dalszego rozwoju. Inni lekarze rozważają tylko całkowitą tarczycy, a także biorąc pod uwagę, że ryzyko uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego nie jest tak wielka. Pacjenci, u których całkowicie usunięto tarczycę są łatwiejsze do monitorowania poziomu tyreoglobuliny we krwi i są skutecznie leczone ablacyjnego dawkę jodu radioaktywnego. Ta kategoria pacjentów, działa skutecznie radykalny sposób, a następnie terapii jodem radioaktywnym ma bardzo niewielki odsetek nawrotów (ok. 2%).
U pacjentów z guzem wielkości większa niż 1,5 cm procent szybkości utwardzania jest znacznie wyższa, a śmiertelność jest niższa, jeśli złożona procedura została wykorzystana (radykalna operacja i leczenie jodem radioaktywnym).

Zastosowanie radioaktywnym jodem
brodawkowaty rak tarczycy

Komórki tarczycy (tyreocyty) mają unikalną zdolność do wiązania i skoncentrować jodu. Istnieje kilka odmian izotopów jodu, ale tylko niektóre z nich mają działanie toksyczne na komórki tarczycy follirulyarnye. Brodawkowatego komórki nowotworowe mają tendencję do wiązania i gromadzenia jodu, co robić i toksyczny izotop I131. Ten izotop ma mały zakres emisji cząstek stałych, który niszczy komórki w bardzo małej odległości. Po zabiegu pacjent jest anulowane Leczenie podtrzymujące przez okres 4-6 tygodni, podczas których poziom hormonu tyreotropowego (TSH) ma czas, aby dorosnąć do zalecanego poziomu (> 30 mIU / l).
Diagnostic scyntygrafia jest teraz straciła na znaczeniu w świecie miały swoje miejsce postterapevticheskaya scyntygrafii całego ciała.

Leczenie podtrzymujące z lewotyroksyny

Po wykonaniu całkowite pacjentów tarczycy przypisanych terapii zastępczej z lewotyroksyny, hormonów tarczycy. Wielu autorów, że dawka hormonu nie powinny być odpowiednie do normalnej funkcji (1,7 mikrogramów na kilogram masy ciała), a nawet więcej, aby zapewnić poziom TSH poniżej 0,5 mlU / l. Powodem takiego postępowania jest zapobieganie ekspozycji TSH jako środek pobudzający, jak komórki brodawkowatego raka odpowiedzi na stymulację wzrostu hormonu tyreotropowego. Inni autorzy uważają to podejście jest konieczne, zwracając uwagę na negatywny wpływ na układ kostny (nadmiar tyroksyny jest w bezpośrednim związku z rozwojem osteoporozy). A jednak większość z wytycznymi Europejskiego i American Cancer Society posiada większą dawkę tyroksyny, jak silny dowód niższej śmiertelności u pacjentów leczonych terapią z tłumiącego lewotyroksyny.

Monitoring

Oprócz rutynowych kontroli, u pacjentów z rozpoznaniem raka brodawkowatego, wymagają corocznego radiologicznych klatki piersiowej. Poziom tyreoglobuliny powinny być sprawdzane dwa razy w roku, ale tylko u pacjentów, którzy przeszli całkowitą tarczycy. Podwyższony poziom tyreoglobuliny wskazuje na nawrót raka. Tg powyżej 10 ng / ml określa nawrót choroby, nawet wtedy, gdy ujemna scyntygrafii odczyty.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s