Rak gruczołu tarczowego. Gatunek. Rak rdzeniasty.

Rak rdzeniasty stanowi około 10% wszystkich nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego. Występuje w średnim wieku i starszych osób, zwykle w wieku powyżej 50 lat.

Nowotwór wywodzi się z komórek parafollicular produkujących kalcytoninę. Rak rdzeniasty często nie ma kapsułka jest opanowanie dużych, komórek zrębu wysoko rozwiniętym wielokątów lub wrzecionowate, dając reakcji amyloid pas. Wymowa tendencja do zwłóknienia i zwapnienia. Naciekową wzrostu. Przerzuty zarówno limfatyczny Krwiopochodne trasy. Produkuje kalcytoninę.
Rak rdzeniasty pokazano powiększenie tarczycy węzła. Węzeł może mieć inną konsystencję – od miękkiej do kamienny o dużej gęstości. Na węźle skennogramme wyprofilowane jako “zimny”. Połowa chorych w momencie wykrycia guza przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych i odległych przerzutów do płuc, wątroby, nadnerczy, kości i innych narządów. Przerzuty oraz guza pierwotnego nie uchwycić. Wzrost nowotworu był stosunkowo powolny, ale szybszy od raka brodawkowatego lub pęcherzykowego. Często pacjenci rozwijają ciężką biegunkę i związaną z tym utratę wagi. Istotnie podwyższona kalcytoniny w osoczu i zwiększone wydalanie w moczu. Stałe hipokalcemia nie obserwuje się, prawdopodobnie ze względu na rozwój wtórnej giperparatnreoza. Czasami rak rdzeniasty połączeniu z gruczolaka przytarczyc i guza chromochłonnego.
Rdzeniasty rak tarczycy powstaje z komórek C (parafollicular) pochodzących z ultimobranhialnyh ciał. Komórki te wydzielają kalcytonina, antygen rakowo-płodowy (CEA), histaminase, prostaglandyny, serotoniny i innych peptydów. W dniu badania mikroskopowego znaleziono warstw komórek oddzielonych substancji z właściwościami amyloidu, który barwi czerwienią Kongo do różowego. To jest włóknista struktura łańcuchów kalcytoniny i różni się od innych postaci amyloidu, które mogą składać się z łańcuchów lekkich immunoglobulin lub innych białek.
Rdzeniasty rak tarczycy występuje agresywnego brodawkowatego lub rak pęcherzykowy, ale mniej agresywny niż zakaz zróżnicowanego raka tarczycy. Jest rozprowadzane lokalnie, wpływając regionalnych węzłów chłonnych, a także mięśni otaczających i tchawicy, chłonne i Krwiopochodne przerzuty występują w płucach i jamy brzusznej. Markery raka rdzeniastego tarczycy, mają wartość diagnostyczną i prognostyczną, są kalcytoniny i CEA.
Prawie 80% raka rdzeniastego tarczycy występują sporadycznie, reszta jest w rodzinach, które mogą być trojakie:

. 1 Rodzinna rak rdzeniasty bez współistniejących chorób endokrynologicznych;
. 2 zespół MEN IIA, która obejmuje, oprócz raka rdzeniastego tarczycy, guz chromochłonny i nadczynność przytarczyc;
. 3 MEN Syndrome IIB – rak rdzeniasty tarczycy, guz chromochłonny i wiele błon śluzowych neuromas. Rozróżnienie jest również wariant stwardnienia hormonalnego nowotworów zespół PMI z grudkowa amyloidozą skóry (swędząca wysypka na górnej części pleców). Podstawą tych zespołów są rodziny Protoonkogen mutacje ret (gen kinazy tyrozynowej – RET). Większość mutacje w eksonie 10, 11 i 16 protoonkogogena.

Wykrycie raka rdzeniastego tarczycy (podczas operacji lub za pomocą TAB) do przeprowadzenia analizy DNA dla mutacji proto-onkogenu RET. Negatywne wyniki tej analizy są prawie zawsze wskazują na sporadyczny charakter guza, aw takich przypadkach testowania członkowie rodziny pacjenta nie są wymagane. Po wykryciu odpowiednich mutacji jest konieczne do badania wszystkich członków tej rodziny.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s