Rak brodawkowaty tarczycy

 

Rak brodawkowaty jest najbardziej korzystny strumień nowotwory złośliwe tarczycy. Może rozwijać się w różnym wieku i opisane nawet u noworodków. Najbardziej powszechne wśród osób w wieku 30-50 lat. Szczególnie wysoka w stosunku dystrybucja raka tarczycy u dzieci. Zgodnie z literaturą, stosunek raka brodawkowatego u kobiet i mężczyzn wynosi 2,4: 1.

Anatomia patologiczna

Nowotwory mogą wynosić od kilku milimetrów do 5 cm lub więcej, zazwyczaj nie są zamknięte. Histologicznie, rak brodawkowaty składa rozgałęzienia łodygi, z unaczynionej tkanki łącznej ram i pokryty sześcienny i cylindryczne nabłonka, które zwykle ma średnicę 21-26 mikrometrów, z dużą jądra zawierającego wewnątrzkomórkowego delikatny chromatyny. Mitozy są rzadkie. Nie wynika jałowa powlekane zanikowe nabłonka. W raka brodawkowatego Często są specjalne komórki, składające się z zasadochłonnych, mas zwapniałych. Nie obserwuje się gruczolaków i znacznie mniej prawdopodobne w innych nowotworach gruczołu tarczowego. W centrum raka brodawkowatego może wystąpić bliznowacenie i złogi wapnia są często obserwowane. Brodawkowate nowotwory w większości przypadków nie są mieszane brodawkowatego-pęcherzykowy struktura.

Brodawkowatego spready nowotworowe przez naczynia chłonne w tarczycy i często rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych partii. Przerzuty są rzadkie i występują w elementach pęcherzykowych guza. Raka brodawkowatego i jego przerzuty z brodawkowatego, hormonalnie nieaktywne i nie wychwytywania jodu radioaktywnego. Elementy pęcherzykowym raka brodawkowatego i przerzutów ze struktury pęcherzyków, może być hormonalnie czynne i uchwycić radioaktywny jod.

Obraz kliniczny

Choroba jest najczęściej pierwszy stwierdzono obecność węzła w tarczycy. Zazwyczaj brodawkowatego raka tarczycy jest pojedyncze, ale w niewielkiej liczby pacjentów ma wiele guzów. Węzły są często gęsty, ale jeśli masz małą stronę, położony głęboko, znajdujący się nad nim normalne tkanki tarczycy może maskować prawdziwe spójności miejscu.

Guzy o średnicy mniejszej niż 1 cm nie może namacalne i zwykle wykrywane przez pojawienie się przerzutów do węzłów chłonnych szyjnych. W pracy to rak jest wykrywany na ułamek tarczycy, co odpowiada lokalizacji z przerzutami. Te namacalne guzy nazywane są ukryte brodawkowatego raka i ma szczególnie korzystny przebieg, nawet w obecności przerzutów do węzłów chłonnych. Wzrost raka brodawkowatego jest zwykle powolny. Z powodu tego guza w części ruchomego przemieszczenia mechanicznej i przełykania. Ale, jednak, nowotworów brodawkowatych nadal mogą rosnąć w otaczającej tkance, i w tych przypadkach, jest ustalona przez mechaniczne przesunięcie, a nawet w przypadku połknięcia.

Preferencyjne przerzuty raka brodawkowatego naczyń chłonnych często prowadzi do rozwoju przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych i rzadko w innych częściach tarczycy. Istnieją przesłanki częstszych przerzutów raka brodawkowatego w węzłach chłonnych szyi u dzieci. Między wielkością przerzutów raka brodawkowatego w węzłach chłonnych i wielkość guza pierwotnego w tarczycy często nie pasują do siebie. Tak więc, jeśli ukryte, że jest wyczuwalny, brodawkowaty rak tarczycy, których wielkość jest mniejsza niż 1 cm, przerzuty do węzłów chłonnych szyjnych można osiągnąć duże rozmiary. Doprowadziło to do długości istniejącej błędne o tzw nieprawidłową Strum na szyi, a ich obecność uznano źródłem nieprawidłowej tkanki tarczycy, zachowane w bocznych częściach szyjki podczas rozwoju embrionalnego. Jednakże, nowsze dokładne badania morfologiczne wykazały, że tzw Nieprawidłowa Struma są przerzutami raka tarczycy w węzłach chłonnych szyi pochodzących od rdzenia, często wyczuwalny raka brodawkowatego w odpowiednim płata tarczycy.

Brodawkowaty przerzuty raka w węzłach chłonnych są obudowane długo, że stosunkowo niska skłonność do kiełkowania w terenów otaczających tkanek może istnieć przez wiele lat. Częstość przerzutów do węzłów chłonnych, stwierdzono u 60% pacjentów. Jednakże, występowanie przerzutów może być zmniejszona na wcześniejszym usunięciu tarczycy, żadnych klinicznych objawów choroby nowotworowej.

Inne najczęściej przez przerzuty raka brodawkowatego przerzuty do innych części jej raka, w tym drugim akcji. Przerzuty w innym płacie tarczycy, według danych literaturowych, jest 20-30%. Przerzuty raka brodawkowatego w kościach i płucach są rzadkie. Zazwyczaj odległe przerzuty zachodzi w obecności elementów pęcherzykowego raka brodawkowatego i przerzuty zatem mają strukturę pęcherzyków. Przerzuty w kościach lub uznanego przez pojawienie bólu przerzutów lub złamań patologicznych. Rozpoznanie przerzutów do kości i płuc ostatecznie ustalony radiografii.

W niektórych przypadkach brodawkowatego raka tarczycy, która płynie bez subiektywnych objawów nowotworu pierwotnego, pojawienie się przerzutów po raz pierwszy powoduje u pacjenta lekarza i prowadzi do rozpoznania.

Raka brodawkowatego występuje bez objawów klinicznych zaburzeń czynności tarczycy, tj. z eutyreozy

Przebieg i rokowanie

W przypadku raka brodawkowatego tarczycy stosunkowo korzystnej. W przypadku braku przerzutów, nawet w obecności przerzutów do węzłów chłonnych, pacjenci mogą żyć długo. Średnia długość życia chorych operowanych z powodu raka brodawkowatego było więcej niż 5 lat w 97%, powyżej 10 lat – z 87,9% do ponad 15 lat – w 75,5% pacjentów.

Przerzuty do kości oraz prognozą płuc pogarsza się znacznie, mimo chwytania tkanki radioaktywnego jodu przerzutów w wyniku leczenia J131 można wybrać czas trwania remisji lub nawet leczyć. Istnieją przesłanki, o korzystniejszym kursie dla młodych ludzi, nawet w obecności przerzutów w węzłach chłonnych. Śmiertelność do 50 roku życia należy do rzadkości. Zgonów u pacjentów, którzy przeszli operację usuwania guza, często zależy od nawrotu nowotworu w zapisanym części tarczycy.

Rozpoznanie i diagnostyka różnicowa

Diagnoza raka brodawkowatego może być podejrzewany o klinicznie obecność węzła w tarczycy i przerzuty w węzłach chłonnych szyjnych. Ale ostateczna diagnoza jest ustalone tylko badania histologicznego wycinania tkanki węzłów chłonnych lub nowotworu gruczołu tarczowego. Obecność przerzutów do kości i płuc rozpoznanym przez objawów klinicznych, danych radiologicznych, oraz ich struktury pęcherzyków – wchłanianie jodu radioaktywnego przez nich.

Nie ma trudności w diagnostyce różnicowej raka brodawkowatego z innych guzków tarczycy o powolny wzrost i kiełkowanie otaczające tkanki. Są kluczowe histologii tkanki usuniętego tarczycy.

Gdy wyczuwalne guzy tarczycy i obecność powiększonych węzłach chłonnych mogą wystąpić trudności w celu różnicowania między przerzutowego raka brodawkowatego tarczycy, gruźlica szyjnych węzłów chłonnych, choroba Hodgkina, w przypadku braku charakterystycznych objawów tych chorób. W takich przypadkach, problem może zostać rozwiązany przez badania histopatologicznego usuniętego węzła chłonnego.

Leczenie

W przypadku braku określonych podczas zabiegu przerzutów do węzłów chłonnych szyjnych i obecność pojedynczych przerzutów do węzłów chłonnych, niektórzy lekarze zaleca usuwania wytwarza tylko uszkodzoną płata tarczycy, Przesmyk i piramidalnej płata. Bardziej ostrożne, jednak taktyka chirurgów, ma radykalną metodę interwencji i całkowicie usuwając zanieczyszczoną akcji, Przesmyk, piramidalnej płata, a częściowej inne płat tarczycy, nawet z małych guzów i bez przerzutów. Powodem tego jest możliwość przerzutowego raka brodawkowatego poprzez naczynia limfatyczne w tarczycy i wysoki procent jednoczesnej obecności raka brodawkowatego w drugim płacie. W obecności dużych guzów, nawet w przypadku braku przerzutów do węzłów chłonnych, a obecność wielu miejscach brodawkowatego raka tarczycy, a także przerzutów odległych jest konieczne, aby całkowita tarczycy.

Biorąc pod uwagę stosunkowo korzystny przebieg raka brodawkowatego tarczycy, dominującym jego przerzuty w szyjnych węzłów chłonnych, które są dostępne do badania palpacyjnego i barierą dobrego, zwykle długie opóźnienie dalszego rozprzestrzeniania się przerzutów, a młody wiek wielu pacjentów wymaga bardzo wnikliwe podejście do wyboru mniej lub bardziej radykalne chirurgicznego.

Chociaż nie brodawkowatego bardzo wrażliwy na promieniowanie rentgenowskie może być zalecane po zabiegu x-ray ekspozycji tarczycy i węzłów chłonnych.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s