Radioaktywny jod rak tarczycy

Co to ​​jest terapia jodem radioaktywnym?

Radioydoterapiya – Metoda leczenia, w którym pacjenci otrzymują radioizotopu jodu -131 (I) jako leku. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Co to ​​jest jod radioaktywny?

Radioaktywnych jodu (I-131) – forma jodu, który jest stosowany do leczenia różnych chorób tarczycy osoby.

Jak działa terapia jodem radioaktywnym?

Metoda opiera się na zdolności komórki tarczycy akumulować jod, ale zamiast normalnego yodogranichivayuschey jodu po diety, pacjent otrzymuje radioaktywny jod. Efekt terapeutyczny jest oparty tym, że radioaktywne komórki tarczycy jodu napromieniowane wewnątrz, powodując jego zniszczenie. Dying komórki jako normalnej tkanki tarczycy i guza. Leczenie bezbolesne i dobrze tolerowane przez pacjentów, a w większości przypadków, nie towarzyszy powikłań ryzyko innych chorób w przyszłości. Jest udowodnione, że ten rodzaj promieniowania nie jest szkodliwe dla innych organów i układów, a cząstki beta, emitowane I – 131 penetrują i niszczą tkankę w ciągu tylko 2 mm.

Biorąc pod uwagę, że leczenie radiojodem selektywnie działa na tarczycy, jest to możliwe do zrobienia bez operacji?

Nie, w szeregu artykułów naukowych wykazano, że akumulacja jodu w tkankach guza tarczycy jest niższa niż w normalnej tkance, a wynosi 0,04-0,6% dawki / g tkanki guza. W związku z tym, pierwszym etapem w leczeniu dobrze zróżnicowany rak tarczycy – operacja.

W niektórych przypadkach, rak tarczycy odbywa terapię radiojodu?

Jak wspomniano powyżej, zdolność do gromadzenia jodu tylko zachowują bardzo zróżnicowanych form raka tarczycy – brodawek i pęcherzyków. Na te rdzeniowych i niezróżnicowany (anaplastyczny) raka tarczycy z tego typu leczenia nie jest używany! Wskazania do zabiegu można podzielić na zapobieganie i leczenie. W pierwszym przypadku, to jest, po pierwsze, non-radykalnych operacjach tarczycy lub węzłów chłonnych szyi, tj. gdy jest to niemożliwe, aby całkowicie usunąć masę guza. Po drugie, jod radioaktywny ma działanie terapeutyczne w odległych przerzutów, które często są w płucach, kościach. Leczenie jodem radioaktywnym profilaktyczna przeprowadzono, gdy pierwotne masy guza w ​​tarczycy lub w węzłach chłonnych usunięty, ale ze względu na wysoką częstość występowania procesu można nawrotów.

Jak można przygotować się do zabiegu?

W celu jodu radioaktywnego, większość nauczyli tyle komórek tarczycy do kilku zaleceń:

1) nie stosować leków zawierających jod (Jodomarin, jodek potasu Antistrumin biologiczne suplementy i witaminy kompleks zawierający jod, leki nasercowe – lub amiodaron Cordarone, salicylany, niesteroidowe leki przeciwzapalne, progesteron, etc.)

2) Nie mogą być stosowane na skórę alkoholowego roztworu jodu.

3) Powinny być wyłączone z diety produktów spożywczych zawierających jod (sól jodowana, owoce morza – ryby morskie, kapusta morska).

4) Przed hospitalizacji należy przerywać stosowania: L-tyroksyny 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia; trijodotyroniny – 10 dni.

Porad żywieniowych.
W ramach przygotowań do radiojodu terapii lub radioyodiagnostiki pacjenci zwykle polecam diety o niskiej zawartości jodu. Zastosowano taki diety w momencie wprowadzenia jodu radioaktywnego w komórkach organizmu, które są zdolne do pochłaniania, doświadcza jodu głodu. W związku z tym, że są w stanie wchłonąć aktywne jodem radioaktywnym.
Od diety w jod jest przyporządkowana do 2 tygodnie przed podaniem radioizotopu jodu, i w dalszym ciągu w trakcie trwania diagnostyce i leczeniu.

Co żywności powinno być ograniczone w szczególności?

Pokarmy, które powinny być usunięte do wykonania nizkoyodnoy diety.
1. Wszelkie owoce morza oraz produkty zawierające wodorosty (“Fitosplat”).
2. Produkty mleczne (sery, śmietana, jogurt, masło, lody, sucha kasza mleka).
3. Żółtka jaj, jaja z jodem.
4. Przemysłowe pieczywo zawierające konserwantów z jodem. Produkty sojowe.
5. Czerwony, fioletowy, kolorowych odmian fasoli.
6. Solone orzechy, chipsy, owoce w puszkach i konserwy mięsne, salami, kawa, oriental food, pizza, ketchup, frytki, suszone morele, jabłkowy, banany, wiśnie.
7. Zioła: koperek, pietruszka, sałata, rzeżucha, sałata, kalafior, cukinia, oliwki, persimmons, zielony pieprz.

Jak długo jest radioaktywny jod w organizmie?

Większość z radioaktywnym jodem jest wydalana w ciągu pierwszych 2 dni, stężenie pozostałych części są znacznie niższe, biorąc pod uwagę, że okres półtrwania I -131 8 dni, końca ósmego dnia rzeczywiście nie pozostaje w organizmie.

Radioaktywny jod i ciąża.
Ciąża jest przeciwwskazaniem do oceny i leczenia z wykorzystaniem radioaktywnych substancji promieniotwórczych i jod, a także.
Jeśli wykonano operację tarczycy, i po to było zalecane przez leczenie jodem radioaktywnym, zaleca się, że kobiety, planowanie ciąży nie wcześniej niż po upływie roku od takiego leczenia lub radioyodiagnostiki, a mężczyźni – nie wcześniej niż 2 miesiące.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s