Przyczyny raka brodawkowatego tarczycy

Przyczyny raka brodawkowatego tarczycy

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów raka tarczycy, raka brodawkowatego, gdy przyczyną pozostaje nieznana. Chociaż wielu naukowców uważa przyczynę mutacji genowej nowotworów, przyczyną tego genetycznej mutacji jest nieznana.

Komórki tarczycy stają się nowotworowe, gdy zaburzenia genetyczne prowadzą do zablokowania mutacji. Te anomalie są często pod wpływem czynników środowiska (np. promieniowania). Rzadziej zaburzenia genetyczne mogą być obecne przy urodzeniu. On najczęściej nie jest jasne.

Te mutacje genetyczne prowadzą do niekontrolowanego wzrostu i namnażania komórek. I w przeciwieństwie do zdrowych komórek, te komórki nie umierają w “czasie.” W związku z tym, komórki te tworzą przerzuty. To jest również powód, komórki te mogą wpływać na inne tkanki i narządy.

Badacze uważają, że zmiany w pewnych genów powodować zaburzenia rozwoju komórek gruczołu tarczowego, co prowadzi do powstawania raka brodawkowatego tarczycy. Istnieje kilka genów, które są związane z rakiem tarczycy:

  • RET / PTC gen: Mutacje RET / PTC genu stwierdzono w 10% – 30% przypadków raka brodawkowatego tarczycy, choć są one bardziej powszechne u dzieci oraz u pacjentów, którzy przeszli narażenia na promieniowanie
  • BRAF gen: Mutacje genu BRAF występują w 30% – 70% pacjentów. Natomiast mutacje genu RET, mutacje BRAF występują rzadziej u dzieci i tych, którzy byli narażeni promieniowanie. Badacze uważają, że mutacja genu BRAF przyczynia się do bardziej agresywnego nowotworu, który często daje przerzuty (tj., rozprzestrzenia się na inne części ciała)

Naukowcy również związane zmiany w genach NTRK1 i spotkał się z raka brodawkowatego tarczycy. Jednakże, w celu identyfikacji czynników wyzwalających tych mutacji i czy mogą one powodować raka brodawkowatego, potrzebne są dalsze analizy.

Charakterystyka raka brodawkowatego tarczycy

  • Szczyt występowania przypada na 30-50 lat
  • Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni
  • Rokowanie jest bezpośrednio związana wielkości guza [mniej niż 1,5 cm – rokowanie jest dobre]
  • 85% przypadków raka tarczycy z powodu ekspozycji na promieniowanie
  • Rozprzestrzenił się na węzły chłonne na szyi występuje ponad 50%
  • Przerzuty odległe (do płuc i kości) są rzadkie
  • W ogólnym izlechivaemosti częstotliwości (prawie 100% w odniesieniu do małych rozmiarów guzów u młodych pacjentów) wystarczająco duży
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s