Powikłania raka brodawkowatego tarczycy

Czy rak tarczycy powtarzać?

Nawet po operacji i leczenia jodem radioaktywnym, zawsze istnieje ryzyko nawrotu raka brodawkowatego. Nawrót raka może być w ciągu kilku lat, a nawet kilka lat po wstępnym choroby. Na szczęście, i nawrót raka brodawkowatego jest uleczalna (z wczesnego rozpoznania, odpowiednio).

Pacjenci z etapu 1 i 2 w 85% całkowitej remisji po pierwotnym leczeniu raka brodawkowatego. Częstotliwość 5-letnie przeżycie wynosi 80% u pacjentów z etapu 1 i 55% raka u chorych z 2. etapu raka. U pacjentów z 3 lub 4 się brodawek częstotliwości 5-letniego przeżycia wynosi 15% i 35%, odpowiednio.

Jak wiadomo, leczenie raka brodawkowatego tarczycy jest chirurgiczne usunięcie całego gruczołu krokowego lub większej, a następnie przez działanie jodem radioaktywnym do całkowitego zniszczenia komórek nowotworowych.

Najczęściej charakterze powtarzającym raka brodawkowatego tarczycy występuje w węzłach chłonnych w szyjce, jak regionalnych węzłów chłonnych szyi są na tarczycy. Ponadto, raka brodawkowatego tarczycy mogą powtarzać się w innych częściach ciała, takich jak kości, lub płuc.

W celu zapobiegania nawrotom raka brodawkowatego i zidentyfikować go na wczesnym etapie, lekarz przepisze kontynuacją studiów po zabiegu. Ta kontrola jest konsultowany endokrynologa lub chirurga co sześć miesięcy przez pierwsze 2 lata, a następnie co roku. W tym przypadku, USG szyi i badane markery nowotworowe. Jeśli te markery są na wczesnym etapie, szansa na wyleczenie z nawrotu raka jest wysoka.

Leczenie raka brodawkowatego tarczycy

Obecnie leczenie raka brodawkowatego tarczycy, nie ma zgody na temat zabiegu.

Jednym z ekspertów twierdzą, że jeśli guz jest mały przekrój płata tarczycy, to nie jest konieczne, aby usuwać chirurgicznie całą tarczycę, lecz w celu usunięcia tylko chorą Rotacyjne przesmyku. Takie taktyka opiera się na fakcie, że mała wielkość guza powtarza się powoli (5-20% przypadków), pomimo tego, że 88% komórek nowotworowych są wykrywane w przeciwnym płata.

Wskazują również na większe ryzyko niedoczynności przytarczyc w łącznej częste nawracające tarczycy i uszkodzenia nerwu krtaniowego podczas zabiegu. Zwolennicy całkowitego punktu do badań gruczołu tarczowego, które pokazują, że doświadczony częstotliwość chirurdzy powikłań, takich jak niedoczynność przytarczyc i krtaniowego uszkodzenia nerwów jest bardzo niski – 2%.

Co więcej, wskazują one, że po całkowitym wycięciu tarczycy u pacjentów po leczeniu jodem radioaktywnym posiada znacznie niższy stopień nawrotów, gdy guz był 1,5 cm Co więcej, należy pamiętać, że pożądane jest, aby zmniejszyć ilość zdrowej tkanki tarczycy który przechwytuje radioaktywny jod.

Na podstawie tego wszystkiego można zrobić plan: raka brodawkowatego, tarczycy, dobrze oddzielona od tkanki z ostrymi krawędziami, a mniej niż 1 cm w młodych pacjentów (20-40 lat), którzy wcześniej nie napromieniowanych promieniowania, mogą być traktowane gemitireoektomiey (pół wycięcie rak) i wycięcie przesmyku. W innych przypadkach, posiadali łącznie tarczycy i usunięcie powiększonych węzłów chłonnych szyi. W objętości pracy wpływa również inwazji naczyniowej, nerwu i kapsułki.

Zastosowanie radioaktywnym jodem po zabiegu

Komórki tarczycy często wyjątkowy, mogą być wchłaniane jodu oraz radioaktywne.

Jod jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Fakt ten jest stosowany w leczeniu jodem radioaktywnym. Tarczyca absorbuje radioaktywny jod, jakby ona sama jest naświetlany promieniowaniem. W wyniku tego, wszystkie komórki tarczycy, który pozostał niewykryty chirurg oczu zniszczone. Typowo, takie leczenie jest użyte jod-131.

Po raz kolejny, będziemy pamiętać, że nie każda forma terapii raka brodawkowatego wymaga radioaktywny jod, jednak tylko u osób starszych z węzła jest wystarczająco duża, a guz mikroskopowo ma agresywny wzrost. Ale w rzeczywistości, to podejście do leczenia jest bardzo indywidualne. Zaletą tej terapii jest brak skutków ubocznych typowych dla klasycznej chemioterapii i radioterapii.

Wychwytywanie jodu wzmocnionej TSH wysokiej krwi (hormonu stymulującego tarczycę), tak, że pacjent w takiej terapii należy przerwać leczenie substytucyjne hormonów tarczycy przez co najmniej 1-2 tygodnie przed promieniotwórczego jodu. Zazwyczaj, jod radioaktywny jest powoływany na 6 tygodni po operacji, a kurs można powtarzać co 6 miesięcy, jeżeli jest to konieczne.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s