Objawy raka tarczycy

Objawy raka tarczycy

Rak tarczycy może pojawić się powiększone węzły chłonne na szyi (chociaż guzki tarczycy są łagodne, w większości przypadków), chrypka i pogłębienie głosu z powodu presji na guzów nerwów krtani, trudności z połykaniem i oddychaniem z powodu guza kompresji przełyku i tchawicy. Funkcja tarczycy, zwykle pozostają w normalnym zakresie, a tylko ze znaczną ilością guza może rozwinąć łagodna nadczynność tarczycy i niedoczynności tarczycy (rzadsze). Gdy guz jest zaangażowany w wiązce naczyniową, skóra wydaje się znacznie gęstą sieć żylaków.

W innych przypadkach, pierwsze kliniczne objawy raka tarczycy jest już wynikiem jego przerzutów do płuc, kości, lub co najmniej w mózgu i nadnerczy. Obraz kliniczny rak tarczycy mogą wystąpić długo tylko w obecności przerzutów do węzłów.
Porażenie struny głosowej po stronie jednostki – zawsze oznaką raka, przeniknęły nerwu krtaniowego wstecznego. Ponieważ porażenie strun głosowych może wystąpić bez zaburzeń głosu, głośni powinny być rozpatrywane przez laryngoskopii bezpośredniej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s