Objawy raka tarczycy

Objawy raka tarczycy. Diagnostyka, leczenie i zapobieganie

 

Nowotwory złośliwe tarczycy nazywany jest rakiem, który jest podzielony na kilka typów: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniowych i anaplastyczny. Główną przyczyną raka tarczycy jest ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie, zwłaszcza w dzieciństwie. Należy więc unikać ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie drugiej na dzieci. Ludzie mieszkający w pobliżu elektrowni jądrowych są też bardziej narażone na raka tarczycy. Leki jodek potasu pomoc blokują negatywnych skutków promieniowania na tarczycę.

W początkowej fazie objawów choroby raka tarczycy nie jest widoczna. Tylko ze wzrostem wielkości tarczycy, pacjent zaczyna odczuwać dyskomfort i podstawowe objawy:

  • bezbolesny guzek w gardle;
  • trudności w połykaniu;
  • zmiana głosu;
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Objawy chorych na raka tarczycy są często ignorowane. Jednak dalszy wzrost guza, pilna potrzeba, aby zobaczyć się z lekarzem, ponieważ guz może mieć wpływ sąsiednich narządów i tkanek. Aby potwierdzić lub wykluczyć raka tarczycy, konieczne jest, aby przejść przez kilka testów diagnostycznych. Najpierw lekarz musi analizy składu ciała hormonów. Aby to zrobić, pacjent musi przejść badanie krwi. Nadmierna ilość dwóch hormonów, które są produkowane przez gruczoł tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) będzie wskazywać na nadczynność gruczołu tarczowego. Biopsja jest następny etap w diagnostyce raka tarczycy. Biopsja wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że ​​pacjent nie będzie musiał spędzić noc w szpitalu. Podczas biopsji, mała igła jest wprowadzana do zgrubienia na szyję, do pobierania próbki komórek, które są następnie badane pod mikroskopem. Jeśli wymagana jest większa ilość informacji, onkolog powołuje CT i MRI.

Większość pacjentów ze zdiagnozowanym wczesnym stadium raka tarczycy jest odzyskiwanie z prawej leczenia. Najczęściej przypisany do usunięcia guza chirurgicznie i leczenia jodem radioaktywnym, aby zniszczyć pozostałe komórki. Większość ekspertów zaleca ogólny niż częściowe usunięcie gruczołu tarczowego. Po operacji i ewentualnego leczenia jodem radioaktywnym powinien przechodzić regularne badania na wiele lat. Monitoring obejmuje zwykle badań czynności tarczycy i poziom tyreoglobuliny i badań radiologicznych. Takie poważne działania w celu zapobiegania nawrotom raka, i zapobiec ich ewentualne negatywne skutki procedur radiologicznych. I choć większość ludzi czuje się bardzo dobrze po zabiegu, ciało musi być monitorowane regularnie odbywają się przez całe życie. Jest to bardzo istotne, ponieważ w większości przypadków nawrotu raka tarczycy występuje więcej niż 20 lat po zakończeniu terapii. Jeśli miał brodawkowatego lub pęcherzykowego typ nowotworu, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka nawrotu w ciągu 12 miesięcy po zakończeniu leczenia. Dlatego też, co miesiąc trzeba oddawać krwi, by sprawdzić poziom tyreoglobuliny. Tyreoglobuliny jest produkowany przez gruczoł tarczycy, a po całkowitym usunięciu raka, musi być na bardzo niskim poziomie. Jeśli poziom tyreoglobuliny zaczyna rosnąć, rak rozwija się na nowo, więc trzeba zrobić TK. Po leczeniu raka rdzeniastego tarczycy, lekarze będą sprawdzane miesięcznych poziomów kalcytoniny i antygen rakowo we krwi. Jeśli zaczną rosnąć, lekarz musi przeprowadzić szyi USG. Jeżeli testy wskazują, że nawrót nowotworu, leczenia przeprowadza się ponownie.

Rak tarczycy można zapobiec poprzez wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia. Niestety, nie ma konkretnego leku w zapobieganiu raka tarczycy, ale istnieje kilka sposobów, aby ograniczyć możliwość jego rozwoju. Jest to ważne do utrzymania prawidłowej masy ciała, a następnie zdrowej diety. Trzeba ograniczyć spożycie żywności w tłuszcze i cukry. Przestrzegać diety o niskiej zawartości tłuszczu. Należy unikać fast foodów i żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, jak wszystkie te żywności zwiększy szanse na rozwój otyłości i tym samym wywołać raka. Dołącz dużo świeżych owoców i warzyw w diecie. W porozumieniu z lekarzem może wziąć tabletki jodku potasu, które chronią tarczycę z 130 elementów pierwiastków promieniotwórczych, które mogą powodować raka tarczycy. Jednakże nie jodek potasu chroni cię od innych materiałów promieniotwórczych. Najlepszym sposobem zapobiegania raka tarczycy jest regularna kontrola zdrowia, gdyż może przyczynić się do ustalenia żadnych odchyleń od normy.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s