O raku tarczycy

Nowotwory złośliwe tarczycy – chorobą, która występuje wtedy, gdy nieprawidłowy wzrost komórek w obrębie gruczołu krokowego. Tarczycy znajduje się w przedniej części szyi i ma kształt motyla. To powoduje, że hormony regulujące zużycie energii, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Rak tarczycy jest jednym z mniej powszechnych rodzajów raka. Prognoza dla przypadków z nimi w większości przypadków korzystne, ponieważ ten rodzaj raka zwykle wykrywa się na wczesnym etapie i odpowiedzi na leczenie. Uzdrowienie raka tarczycy może wystąpić ponownie w czasach, rok po zakończeniu leczenia.

Nowe w zrozumieniu choroby

Inżynierii genetycznej jest teraz stosowany do zwalczania raka tarczycy. W szczególności, raka rdzeniastego charakteryzuje szybkiego rozwoju i przebiegu agresywnym. Ogromną rolę w procesie rozwoju raka, tworzenie nowych naczyń krwionośnych w nowotworze, jego przerzutów odgrywa enzymu kinazy tyrozynowej. Wpływ na poziom receptora komórek blokowania tego enzymu, nie tylko hamuje wzrost nowotworów, ale również powstrzymuje rozprzestrzenianie się przerzutów. Tak więc wykorzystanie technologii genowej w onkologii, wielu pacjentów daje nadzieję na zbawienie i życie.

O raku tarczycy

 

Czynniki ryzyka raka tarczycy

Promieniowanie. Ludzie, którzy są narażeni na wysoki poziom promieniowania, wyższe ryzyko raka brodawkowatego i pęcherzykowego tarczycy.

Jednym ze źródeł promieniowania radiacyjnego – rentgenowskie. Konwencjonalne zdjęcia rentgenowskie, takie jak badania radiologiczne zębów lub rentgenowskie klatki piersiowej, mają bardzo małą dawkę promieniowania. Ich stosowanie jest prawie zawsze przewyższają ryzyko. Jednak powtórzenie tej procedury może być szkodliwe. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem o potrzebie badania rentgenowskiego i jak uchronić się przed promieniowaniem.

Innym źródłem promieniowania – opadu radioaktywnego. Osady te zawierające radioaktywny jod (I-131), – skutków prób jądrowych i wypadków w elektrowniach jądrowych (np. Elektrownia jądrowa w Czarnobylu). Osoby, które pod wpływem jednej lub więcej źródeł 131 I, zwłaszcza w dzieciństwie, są w grupie wysokiego ryzyka raka gruczołu tarczowego.

Historia rodziny. Rak tarczycy może być spowodowane przez zmiany genetyczne. Gen jest przekazywany z rodzica na dziecko. Prawie każdy ze zmienionym genem (znaleźć go w analizie krwi) wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka tarczycy. Jeśli ten gen występuje u ludzi z rakiem tarczycy, zachęcać wszystkich członków rodziny do badania. Eksperci zalecają LISOD jakie badania należy przeprowadzić.

Niektóre osoby z polipów jelita grubego mogą rozwijać raka brodawkowatego tarczycy.

Wiek. Wiek chorych z rakiem tarczycy od ponad 40 lat. Osób w wieku z anaplastyczny rak tarczycy więcej niż 65 lat.

Wyścig. Biali ludzie częściej raka tarczycy niż Afroamerykanów.

Brak jodu. Brodawkowatego i raka pęcherzykowego tarczycy są bardziej powszechne w regionach świata, gdzie nie jest niska zawartość jodu w żywności. W niektórych krajach, zwłaszcza jodu dodaje jadalną sól i inne produkty spożywcze.

Obrzęk tarczycy może osiągnąć duże rozmiary, kiełkujących gruczoł kapsułki i ustalania tchawicy i innych narządów śródpiersia (przełyku, nerwu) może powodować trudności w połykaniu, duszność, chrypka i pogłębienie głosu.

Rak tarczycy występują objawy, takie jak pojawienie się guza w tarczycy w szyi. Jednak guzki tarczycy występuje w wielu dorosłych i mniej niż 5% liczby węzłów są złośliwe. Czasami rak tarczycy występują objawy rozszerzonej węzłów chłonnych. Później objawy bólu w przedniej części szyi i zmiany głosu.

Objawy raka tarczycy

Seal • (guz tworzenie) w szyję, czasem bardzo szybko rośnie.
• ból w okolicy szyi, czasem rozszerzenie do ucha.
• chrypka.
• Naruszenie połykania.
• duszność.
• kaszel, który nie jest związany z chorobą zakaźną.

Rozpoznawać znaki ostrzegawcze, przypisać właściwą diagnozę, aby ustalić, czy odnoszą się one do raka, mogą tylko wysokiej klasy profesjonalistą. Zoe Shkliar – czołowy izraelski ekspert, onkolog kliniczny z ponad 30-letnim doświadczeniem, członek międzynarodowych stowarzyszeń zawodowych, autor prac naukowych. To jest indywidualne leczenie raka tarczycy z pomocą terapii targentnoy – jednego z najważniejszych działalności lekarza.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów lub objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Inne nowotwory szyi i wielu nie-nowotworowe choroby mogą być przyczyną niektórych z wyżej wymienionych objawów. Tak więc objawy raka tarczycy mogą być podobne do objawów innych chorób. Jednak jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy te znaki związek z rakiem tarczycy jest badanie lekarskie. Wcześniej ustalić prawidłową diagnozę, tym szybciej rozpoczęciem leczenia, a bardziej skuteczne może być.

Rodzaje raka tarczycy:

• brodawkowatego (o 76%)
• pęcherzykowego (około 14%)
• rdzeniowy (o 5-6%)
• niezróżnicowanej i anaplastyczny rak (ok. 3,5-4%)

Mniej powszechne mięsak, chłoniak, włókniakomięsak, rak płaskonabłonkowy, przerzutowy rak, które stanowią 1-2% wszystkich nowotworów złośliwych tarczycy.

Raka brodawkowatego tarczycy

Raka brodawkowatego tarczycy występuje zarówno u dzieci (rzadziej), jak i dorosłych, ze szczytem częstości w wieku od 30-40 lat. Raka brodawkowatego tarczycy wykryto podczas skanowania gęstą, jeden “zimny” skrzyżowanie. Prawie 30% przypadków z raka brodawkowatego przerzuty. U dzieci (w wieku dojrzewania), raka brodawkowatego tarczycy jest bardziej agresywny niż u dorosłych, często zdarzają się przerzutów szyjnych węzłów chłonnych, oraz płuc.

Raka pęcherzykowego tarczycy

Występuje u dorosłych, zwykle w wieku od 50-60 lat. Charakteryzuje się powolnym wzrostem. Podczas raka pęcherzykowego bardziej agresywnym niż brodawkowatego, często daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi, co najmniej – odległych przerzutów w kościach, płucach i innych narządach.

Rdzeniasty rak tarczycy

Ten typ raka może być związane z obrazu klinicznego skasowanych Cushinga, “woda”, zaczerwienienie twarzy, biegunka. Rdzeniasty rak przepływu jest bardziej agresywne w porównaniu z brodawkowatego i pęcherzykowym, przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i może przenosić się do tchawicy i mięśni. Stosunkowo rzadko występują przerzuty do płuc i różnych narządów wewnętrznych.

Anaplastyczny rak tarczycy

Ten nowotwór jest nowotworem składa się z komórek tzw carcinosarcoma i raka naskórkowego. Zazwyczaj, takie guza poprzedza wole guzowate, które zaobserwowano w wielu lat. Choroba rozwija się u osób starszych, gdy tarczyca zaczyna rosnąć szybko, co prowadzi do dysfunkcji śródpiersia (dławienia, trudności w przełykaniu, chrypka). Guz szybko rośnie, kiełkuje w okolicznych struktur.

Mniej powszechne są przerzuty nowotworów złośliwych w tarczycy. Takich nowotworów obejmują raka czerniaka, raka piersi, żołądka, płuc, trzustki, okrężnicy i chłoniaków.

Epidemiologia

Ogólnie rzecz biorąc, rak tarczycy jest stosunkowo rzadkie choroby. To stanowi mniej niż 1% wszystkich nowotworów złośliwych witryn i mniej niż 0,5% zgonów nowotworowych. W większości przypadków raka tarczycy rozpoznaje się podczas badania pacjentów z guzkowym. Obrzęk tarczycy jest zwykle wykrywane w wieku od 40-50 lat, rzadko u dzieci i młodzieży. Jest częstsza u kobiet (02:01 – 03:01), ale w podeszłym wieku i starczy proporcjonalnie w stosunku do mężczyzn jest nieco wyższy.

Przekonująco pokazuje, że najważniejsze skutki zdrowotne awarii w Czarnobylu w 1986 r. był znaczny wzrost raka brodawkowatego tarczycy w populacji dotkniętych regionach Ukrainy. Używany w LISOD nowoczesnej diagnostyce choroby, stosowanie radykalnych chirurgiczne zabiegi, które spełniają międzynarodowe standardy, mogą osiągnąć korzystne wyniki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s