Nowotwory złośliwe tarczycy

Rak tarczycy – poważne choroby, które jednak teraz z aktualnego poziomu wiedzy medycznej może być utwardzona przez wielu pacjentów.

Większość nowotworów złośliwych tarczycy rozwija się w postaci węzłów. Wiadomo, że około 5% guzków są złośliwe. Tak jak w przypadku jakiegokolwiek raka, rak tarczycy jest zagrożenie życia i może potencjalnie prowadzić do śmierci pacjenta.

Kilka ważnych warunków, które determinują sukces leczenia raka tarczycy.

1. Wczesna diagnoza – jeden z elementów udanego leczenia raka tarczycy. Dlatego, jeśli masz węzeł o średnicy 1 cm lub więcej, trzeba będzie biopsja go. Biopsja jest powoływany i przy mniejszych średnicach nowotworu, w przypadku gdy liczba parametrów endokrynologa może podejrzewać złośliwy wzrost miejscu.

2. W złośliwych guzach tarczycy jest prawie zawsze powinno być całkowite usunięcie gruczołu tarczowego.

3. Najbardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem skojarzonego leczenia raka tarczycy jest radioaktywne terapii jodu, a nie stosowania teleradioterapią.

Nowotwory złośliwe tarczycy należą do grupy nowotworów, które mogą być całkowicie utwardzone, a które w żadnym razie nie powinny być uważane jako pacjenta zdaniu.

Ogólne zasady diagnostyki i leczenia raka:

1. Cienkoigłowej biopsji jest podstawą rozpoznania.

2. Identyfikacja biopsji raka tarczycy wymaga operacji, w której tarczyca jest całkowicie usunięte.

3. W większości przypadków, należy użyć leczenia skojarzonego, obejmującego operację prowadzono obróbkę jodem radioaktywnym.

5. Pacjent powinien być monitorowany przez długi czas.

Całkowite usunięcie całej tarczycy w specjalistycznym ośrodku jest bezpieczniejsze niż częściowej pracy w klinice, że nie ma wystarczająco dużo doświadczenia w dziedzinie chirurgii hormonalnego.

Zróżnicowanego raka tarczycy

Grupa ta składa się z dwóch rodzajów nowotworów – brodawkowatego i pęcherzykowego raka tarczycy. Źródłem tych guzów A-komórki tarczycy. W przypadku transformacji złośliwej zróżnicowanych komórek nowotworowych zachowują zdolność do wychwytywania jodu i syntezę tyreoglobuliny – białka w organizmie, która jest prekursorem hormonów tarczycy.

Raka brodawkowatego

Około 80-85% złośliwych guzów raka brodawkowatego tarczycy, która jest co najmniej niebezpieczne dla życia pacjenta. Nowotwór ten rośnie bardzo wolno, i stosunkowo rzadko daje przerzuty charakteryzuje się rokowanie w przypadku odpowiedniej obróbce. Uzdrowienie z nim jest nie tylko możliwe, ale najprawdopodobniej prawidłowe podejście do leczenia. Około 5% raka brodawkowatego tarczycy jest dziedziczny charakter, co wymaga dokładnej analizy krewnych pacjenta zdiagnozowano guza wykluczyć ich złośliwości.

Schemat leczenia raka brodawkowatego:

1. Działanie. W większości przypadków nie prowadzi się w objętości całkowitego usunięcia tarczycy, a także wszystkie nowotworowych węzłów chłonnych.

2. Radioktivnym yodoterapii. Skanowanie z ciała pacjenta po identyfikacji ewentualnych zmian nowotworowych radiojodterapii w innych narządach (np. płuca).

3. Hormonalna terapia zastępcza.

4. Leczenie substytucyjne hormonami tarczycy.

5. Ankieta. Pacjent przechodzi badania doroczne do monitorowania wyników leczenia, w tym USA i określenia poziomu poziomach tyreoglobulinie. W niektórych przypadkach, badania dodano i całego ciała skanowanie z izotopów jodu.

Raka pęcherzykowego

Szeregi raka pęcherzykowego sekund w częstości występowania, stanowią one 10-15% wszystkich przypadków zdiagnozowanych nowotworów złośliwych w gruczole. Nowotwór ten rośnie bardzo wolno, jednak w stosunku do raka brodawkowatego, jest bardziej podatna na przerzuty głównie w płucach, szpiku kostnego. Prognoza dla wykrycia przerzutów pogarsza. Obecnie, istnieją skuteczne sposoby leczenia tego nowotworu, że w większości przypadków dobre wyniki.

Dokładna identyfikacja raka pęcherzykowego w biopsji nie jest możliwe, aby w przypadku rozpoznania nowotworu “pęcherzyków” pacjenta zaleca operację – usunięcie płata tarczycy, która jest “podejrzane” węzła. Po prowadzony jest badanie histologiczne zdalnego hosta i określić, czy jest łagodny, czy złośliwy guz. W tym ostatnim przypadku żelazo całkowicie usunięte.

Schemat leczenia raka pęcherzykowego następuje tak samo jak w leczeniu raka brodawkowatego tarczycy.

Hurthle cell carcinoma

Hurthle rak jest dość rzadko – w 3% przypadków nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego. Dla większości z jego właściwościami i niezbędnych strategii leczenia raków Hurthle są podobne do komórek raka pęcherzykowego. Charakterystyczną cechą tych nowotworów jest nieco bardziej podatne na powstawanie przerzutów.

Rak rdzeniasty

W przypadku wolno rosnące nowotwory złośliwe tarczycy i raka rdzeniastego jest w zakresie od 2 do 5% wszystkich nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego. Rak rdzeniasty ma skłonność do przerzutów i ma prawie całkowitą wrażliwości na chemioterapię i radioterapię. Główną metodą leczenia interwencji chirurgicznej. Wczesne leczenie chirurgiczne i zapewnić odpowiednią ilość jej dobrych rokowaniach.

Rak rdzeniasty jest około 25% przypadków, ze względu na wrodzoną powodów, więc wykrycie nowotworu u pacjenta prowadzi obowiązkowego badania genetyczne jego krewnych. Rak rdzeniasty często dziedziczona jako pojedyncza choroba, ale jako jednej części zespołu wielokrotnych nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego – niebezpiecznej choroby dziedziczne, co prowadzi do pojawienia się guzów kilku gruczołów wydzielania wewnętrznego. Dlatego wykrywanie raka rdzeniastego przeprowadza dodatkowe badania mające na celu znalezienie ewentualnych guzów gruczołów nadnerczy i przytarczyc.

Źródłem powstawania raka rdzeniastego są ogniwa C gruczołu tarczowego, które wytwarzają kalcytoniny – hormonu udział w regulacji metabolizmu wapnia w organizmie. W tworzeniu raka rdzeniastego w surowicy kalcytoniny we krwi wzrasta gwałtownie, więc określenie stężenia kalcytoniny we krwi jest stosowany do wykrywania guzów i do oceny skuteczności leczenia.

Schemat leczenia raka rdzeniastego:

1. Leczenie chirurgiczne. Gdy rak rdzeniasty gruczołu tarczowego jest zawsze całkowicie usunięte, dotknięte węzły chłonne usuwa się także i profilaktycznie, węzły chłonne, które leżą wzdłuż tchawicy.

2. Po tej operacji, ponownie określono stężenie kalcytoniny. Utrzymując wysokie wartości kalcytoniny przeprowadzone dodatkowe badania, aby szukać innych ognisk raka.

Rak anaplastyczny

Tkanka rzadziej występuje anaplastyczny rak tarczycy jest jednym z ludzkich nowotworów złośliwych. Prawdopodobieństwo jego wykrycia na szczęście jest niewielka – mniej niż 1% wszystkich przypadków, ale leczenie wiąże się ze znacznymi trudnościami.

Najczęściej rak anaplastyczny występuje u osób w wieku 70-90 lat. Identyfikacja przypadków tego nowotworu u pacjentów młodszych niż 50 lat są rzadkością. Choroba często zaczyna się ostro, wraz z pojawieniem się na szyi szybko rosnące i często bolesnej guza litego. Do wykrywania nowotworu jest zazwyczaj o znacznych rozmiarach – około 5-6 cm średnicy. Często pacjenci mogą naruszać połykanie, oddychanie, a chrypka i głos słabnie.

Wcześniej ujawnione anaplastyczny rak, tym większy wpływ można spodziewać się po leczeniu. Na ogół, leczenie rozpoczyna się od operacji, której celem jest usunięcie guza, jak to możliwe. Następnie, radioterapia i chemioterapia.

Rzadkie formy nowotworów tarczycy

Rak płaskonabłonkowy tarczycy

Nowotwór ten występuje rzadko, zwykle u osób w wieku 50-60 roku życia i starszych. Charakteryzuje się wzrost bardzo agresywne i szybkie. Pacjent na szyi pojawia gęstą guza, które szybko powiększały się. Jest również zaniepokojony trudności w oddychaniu i chrypka.

Zwykle nowotwór wykrywany na etapie wystarczająco zaawansowany, kiedy to wzrosła z tarczycy w sąsiednich narządów i węzłów chłonnych szyi zdumiony. Rozpoznanie opiera się na wynikach biopsji. W przypadku raka płaskonabłonkowego tarczycy w leczeniu skojarzonym – operacyjnym i promieniowanie i chemioterapię. Rokowania zależą od stopnia guza w momencie rozpoczęcia leczenia, jak również objętość leczenia.

Chłoniak tarczycy

Chłoniak – choroba wiąże się z wieloma zmianami układu chłonnego procesu złośliwego. Rozpoznanie chłoniaka jest umieszczony na podstawie biopsji, jak również dodatkowych danych zebranych w badaniu (powiększone węzły chłonne na szyi i klatce piersiowej, charakterystyczne zmiany w krwi, itp.).

Leczenie chłoniaków przeprowadzone za pomocą chemioterapii lub łączne stosowanie chemioterapii i radioterapii. Chirurdzy nie są chorzy zwykle konieczne, ale na etapie badania może skłonić usunięcie jednego z powiększonych węzłów chłonnych w celu potwierdzenia rozpoznania chłoniaka.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s