Leczenie raka tarczycy jodem radioaktywnym

Bezpieczne i skuteczne leczenie drugiej linii

W przypadku raka brodawkowatego tarczycy nie rozprzestrzenił się na inne tkanki, a wielkość wykrytego węzła jest mała, to wystarczy, aby traktować tylko jedną operację gruczołu tarczowego. Jednakże, jeśli guz był duży i rozprzestrzeniać się w pobliżu tkanki lub przerzutów do węzłów chłonnych (), w dodatku do pracy wymaga dodatkowego leczenia. Zwykle – jest radioaktywne terapii jodu.

Chociaż radioaktywne terapii jodu przeprowadza się po operacji w przypadku dużych nowotworów, może być stosowana w leczeniu guzów małej wielkości, gdy istnieje martwić nawrotów, na przykład, jeśli guz był agresywny typ lub inwazją (kiełkowania) w naczyniach krwionośnych, lub pacjent kilka stron nowotworowe (multi-site).

Radioaktywne terapii jodu może być stosowany w ciągu 1-2 miesięcy po operacji brodawkowatego raka tarczycy. Celem terapii radioaktywnym jodem – zniszczenie komórek tarczycy, które może pozostać po zabiegu.

Preparaty do leczenia jodem radioaktywnym

Radioaktywne leczenie jodem jest uważane za bezpieczne, jak jod wchłania tylko w komórkach organizmu gruczołu tarczowego. Komórki tarczycy – to tylko komórki, które absorbują jod, w tym radioaktywnych, jednak inne komórki ciała nie występują same, gdy nie ma promieniowania. Gdy komórki tarczycy – zdrowych i nowotworowych wchłonąć radioaktywny jod, że są one niszczone.

Jednak komórki raka tarczycy jodem radioaktywnym przechwytywania nie jest tak aktywne jak zrobić zdrowe komórki. I ułatwić wychwytywanie komórek nowotworowych jodu, lekarz może zastosować kilka metod:

 • Lepsza tyreotropiny (TSH). Zdrowych komórek wychwyt tarczycy jodu z krwi do syntezy hormonów. Komórki nowotworowe więc uchwycić mniejszą część jodu. W terapii jodem radioaktywnym jest konieczne, aby wszystkie komórki nowotworowe są równie zajęte radioaktywny jod (do zdrowych komórek nie zablokować, nie jest to możliwe, niestety). Wysoki poziom TSH pobudza komórki wychwytywania jodu nowotworowe.

  W jaki sposób można zwiększyć poziom TSH? Istnieją dwa sposoby. Pierwszy sposób – jest zatrzymanie hormonalnej terapii zastępczej po operacji tarczycy.

  Wiadomo, że hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w metabolizmie u ludzi. Jeśli tarczyca nie jest obecny – stanów wrodzonych, gdy jest słabo lub, na przykład po operacji gruczołu tarczowego – pacjent musi przyjąć hormon tarczycy stałe. Jednakże, w celu zwiększenia poziomu TSH – tyreotropiny – trzeba przerwać przyjmowanie hormonów. Wynika to z faktu, że przysadki w odpowiedzi na niski poziom hormonów T3 i T4 w odpowiedzi rozpoczyna się stymulować TSH. W przypadku pacjenta tarczycy w miejscu, to być uruchomiony w odpowiedzi do syntezy hormonów. Anuluj hormonalna terapia zastępcza nie powinna przekraczać 5 tygodni przed rozpoczęciem leczenia jodem radioaktywnym. W tym czasie, przysadki “rozpoznaje” niski poziom hormonu tarczycy i TSH zaczyna syntezy.

  Wysoki poziom TSH powoduje stan tymczasowy, jak niedoczynność tarczycy. Aby zmniejszyć te objawy mogą T3 hormon na 2 tygodnie przed radiojodem. Dwa tygodnie po leczeniu jodem radioaktywnym może wznowić HTZ.

  Innym sposobem na zwiększenie poziomu TSH w organizmie – odbiera dwie dawki syntetycznego rekombinowanego ludzkiego TSH. Lek ten został zatwierdzony przez FDA w celu zwiększenia TSH przed leczeniem jodem radioaktywnym.

 • Redukcji jodu w organizmie przy pomocy diety o niskiej zawartości jodu. Po takiej diecie, która jest usuwanie produktów żywnościowych bogatych w jod, komórki tarczycy zaczyna bardziej intensywne jodu z krwi. Taka dieta, wystarczy rozpocząć 2 tygodnie przed rozpoczęciem tereapii jodem radioaktywnym.

Leczenie jodem radioaktywnym

Po przygotowaniu organizmu do leczenia jodem radioaktywnym, lekarz daje bardzo małą ilość jodu, aby dowiedzieć się, czy istnieje ciało w tarczycy. Następnego dnia odbywa szyję skanowania radioizotopu. Jeśli skanowanie wykaże obecność radioaktywnego jodu zaabsorbowanego w okolicy szyi, potem pozostałe komórki tarczycy. W większości przypadków (95%) pozostaje po tkanki tarczycy, gruczołu tarczowego, co z kolei wymaga radiojod.

W przypadku pozytywnego skanowania dla lekarza raka tarczycy nakazuje państwu leczenie jodem radioaktywnym. Niszczy pozostałe komórki tarczycy i komórek przerzutowych. Po czasie 10 dni będzie druga skanowanie radioizotopu.

Radioaktywne leczenie jodem nie wymaga hospitalizacji, a lek jest przyjmowany doustnie. Jedna dawka jest wystarczająca do zniszczenia pozostałości tkanki tarczycy. Wszystkie leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, aby zakończyć zniszczenie komórek nowotworowych brodawkowatego raka tarczycy.

Specjalne ostrzeżenia po leczeniu

Po powrocie do domu od chwili wziął radioaktywny jod powinny przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć narażenia na promieniowanie do innych członków rodziny.

 • Po zabiegu trzeba spać sama w pierwszych 3-5 dni.
 • Unikać bezpośredniego kontaktu w ciągu 3-7 dni po zabiegu. W ciągu pierwszych 3 dni trzeba się trzymać z dala od członków rodziny do nich w bezpiecznej odległości (ok. 2 m). Nie należy również przejść do zatłoczonych miejsc.
 • W ciągu pierwszych 3 dni, aby uniknąć kontaktu i współżycia z innymi. Odnosi się to do bielizny i ubrania razem w sypialni. To powinno być na co dzień, wziąć prysznic i częste mycie rąk. Najlepiej, oczywiście, jeśli dom ma drugą łazienkę. Ale jeśli tak nie jest, powinien być traktowany po każdej wizycie WC.
 • Pij dużo wody. Ułatwia to wymywanie radioaktywnym jodem z organizmu.

Badania kontrolne chorych po leczeniu raka brodawkowatego tarczycy

Oprócz regularnego monitorowania przez endokrynologa, pacjent musi przejść roczny rentgenowskie płuc, a także badania krwi dla tyreoglobuliny. Analiza poziomu tyreoglobuliny nie jest tak ważne dla podstawowej diagnostyce raka brodawkowatego tarczycy, ale ważne jest, aby kontrolować za dobrze zróżnicowanego raka tarczycy (jeśli tarczycy przeprowadzono). Wysoki poziom tyreoglobuliny w przypadku, gdy był niski po wycięciu tarczycy mogą wskazywać na nawrót raka brodawkowatego tarczycy. Wartość Tyreoglobulina powyżej 10 ng / ml jest często oznaką nawrotu, nawet jeśli skanowanie pokazuje niczego.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s