Leczenie raka rdzeniastego tarczycy

Omawiając leczenia raka rdzeniastego tarczycy nie występuje tak wiele kontrowersji, jak w przypadku leczenia brodawkowatego i pęcherzykowego raka tarczycy. Po badanie i leczenie zespołów stowarzyszonych dokrewnych (np. pheochromocytoma), która odbyła się tarczycy – usunięcia tarczycy, a także całkowite usunięcie węzłów chłonnych szyi z tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie radioaktywnym jodem po zabiegu

Radioaktywne terapii jodu w postaci raka nie stosuje się, ponieważ komórki raka rdzeniastego ma mniejszą zdolność do gromadzenia jodu. W związku z tym, za pomocą skanowania radioizotopu nie mogą być wykryte przy odległych przerzutów raka rdzeniastego.

Kontrola po leczeniu raka rdzeniastego

Oprócz zwykłego monitorowania pacjenta po leczeniu raka, pacjent musi przejść roczny RTG klatki piersiowej, i kontrolować poziom kalcytoniny we krwi. Hormon ten jest syntetyzowany przez komórki, które obejmują raka rdzeniastego. Wskaźnik nawrotu raka jest wysoka kalcytonina, który był niski po operacji. Po usunięciu tarczycy i szyjnych węzłów chłonnych w surowicy kalcytoniny powinien wynosić zero. Ale zazwyczaj, kalcytoniny w surowicy jest wyższe, ale wciąż niższe niż przed operacją. Poziom kalcytoniny należy monitorować co sześć miesięcy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s