Guzy tarczycy

 

Nowotwory to miejsce często dotyka kobiety. Niektóre rodzaje nowotworów mogą rozwijać się w tarczycy w wyniku jakiegokolwiek dzieje w jej długiego procesu chorobowego, inne mogą występować u ludzi otrzymujących radioterapię do szyjki zupełnie innych powodów. Wśród kobiet, szczyt występowania pierwotnego raka stanowiły dla grupy wiekowej 30-40 lat, po czym tak samo jak mężczyźni, nastąpił stały wzrost zachorowalności począwszy od 50 roku życia.

Istnieje wiele bardzo zróżnicowane rodzaje nowotworów tarczycy, z których najczęstszym jest nazywany “brodawkowaty” ze względu na pojawienie się patologicznego materiału pod mikroskopem. To stanowi prawie dwie trzecie wszystkich przypadków raka tej lokalizacji, to jest 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Wariant pęcherzykowy jest znacznie mniej powszechne i najczęściej dotyka osoby, które przez bardzo długi czas cierpieli z wolem. Rdzeniasty typu mogą występować w rodzinach, a być częścią zespołu wielokrotnych nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego, w którym wykryte i innych nowotworów rzadkich. W przypadku tego ostatniego ma wpływ zarówno na nadnercza (nad górną krawędzią nerki). Anaplastyczny typ jest najbardziej powszechne wśród starszych ludzi.

Manifestacje
Najczęściej, nowotwór tarczycy przedstawia bezbolesny obrzęk u podstawy szyi. Obrzęk dużym rozmiarze może spowodować głośny oddech z powodu zwężenia dróg oddechowych. Czasami guz nacieka nerw, znany jako “nerwu krtaniowego wstecznego”, który dostarcza strun głosowych, w wyniku chrypki powoduje utratę.

U osób cierpiących na raka rdzeniastego typu, który jest częścią zespołu wielokrotnych nowotworów gruczołów wydzielania wewnętrznego, czasem są problemy hormonalne wywołane nadmiernym wydzielaniem hormonów jednym z tych gruczołów. To może powodować wysokie ciśnienie krwi, diabetopodobnye objawy (intensywne pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, i biedny ogólny stan zdrowia), czy problemy związane z wysoką zawartością wapnia we krwi (depresja, zaparcia, a w niektórych przypadkach, tężyczka).

Badania
Badania w celu określenia poziomu we krwi, hormony tarczycy, hormony stymulacji (są one wytwarzane przez przysadkę mózgową mózgu). Jeśli podejrzewasz, że wielu gruczolakowatości potrzebne inne badania krwi w celu ustalenia, czy istnieją jakiekolwiek naruszenia, które potwierdzają tę diagnozę.

Skanowania tarczycy izotopem obejmuje wstrzyknięcie radioaktywnym jodem, po absorpcji żelaza jest skanowany za pomocą specjalnego ostatni aparat fotograficzny, który porusza się kolejno do różnych poziomów powierzchni gruczołu. Jeśli normalne żelazo wchłania jod, strefa oddziaływania zawiera komórki, które są wystarczająco dojrzałe, aby go wchłonąć, więc skanowanie może wykryć “cichą strefę”.

Torbiel (nagromadzenie płynu), oczywiście, będzie również strefa ciszy. Tylko 20% z tych stref są zmiany nowotworowe. Czasami wskazane jest, aby usunąć część płynu i komórek z cichej do badania pod mikroskopem, jest wystarczająca w celu postawienia diagnozy, ale w razie wątpliwości, że jest to konieczne do przeprowadzenia zabiegu. Przed operacja może wymagać badania USG tarczycy, TK, radiologicznych klatki piersiowej i scyntygrafia kości w celu ustalenia, czy istnieje rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych do odległych miejsc.

Chłoniaki mogą czasami przede wszystkim zlokalizowane w tarczycy, a jak może być szeroko rozpowszechniona w organizmie, zwykle produkują TK klatki piersiowej i jamy brzusznej, badanie szpiku kostnego oraz specjalne badania krwi w celu wykrycia objawów chłoniaka we krwi. Leczenie może być udzielona wyłącznie po pełnej ocenie pacjenta.

Leczenie
Z wyjątkiem chłoniaka tarczycy, w których leczenie z wyboru jest chemioterapia sam, często w połączeniu z radioterapią, pierwotny nowotwór tarczycy leczonych chirurgicznie. Dławnica jest prawie w całości usunięta, w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa przeżycia w ciele raka trzonu. Również usunięcie wszelkich miejscowych nieprawidłową tkankę, która może zawierać komórki nowotworowe (odpowiednio do ich mikroskopowego badania w celu określenia, czy są one zaangażowane w procesie patologicznym).

Na szpikowego i anaplastyczny typu chirurg może zdecydować, aby usunąć niektóre z gruczołów otaczających, jeżeli pewna liczba komórek nowotworowych przeniknął do nich. Ponieważ pęcherzyków i brodawkowatego raka absorpcji radioaktywnego jodu, można go podawać w wyższych dawkach jako środek terapeutyczny po operacji chirurgicznej, aby tłumić wszelkie pozostałości ogniska komórek nowotworowych. Przed tej procedury dodatkowego skanowania należy wykonać za pomocą jodu radioaktywnego w celu określenia, czy występują jakiekolwiek komórki nowotworowe w organizmie.

Z terapeutycznego jod jest podawany doustnie w postaci cieczy, ale ponieważ dawka promieniowania jest na tyle wysoka, że ​​pacjent musi pozostać w szpitalu w celu zmniejszenia zawartości tego pierwiastka w moczu i kału. Czasami pacjenci zniechęcają do myśleć o odchody, ale w postaci plonów leczenia pozytywne wyniki z tej małej niedogodności mogą być tolerowane.

Jeśli znaleziono kiełkowanie komórek nowotworowych do odległych miejsc, co jest bardziej prawdopodobne, gdy rak rdzeniasty i anaplastyczny, próbuje ustanowić lokalną kontrolę nad procesem choroby radioterapia. Dużo stosowanie chemioterapii nie są ujawniane.

Prognoza
Możliwe przebieg choroby zależy od rodzaju nowotworu, stopień proliferacji komórek nowotworowych, płeć i wiek pacjenta, w którym wykryto. Jeśli nowotwór jest złożony z komórek, które bardzo podobny do normalnych komórkach tarczycy, pojawił się w wieku 40 lat, nie może być utwardzana. Około trzy czwarte pacjentów z brodawkowatego i pęcherzykowego typu guzów, które nie obserwowano kiełkowanie nowotworu poza gruczoł tarczycy, pozostają przy życiu 10 lat po postawieniu diagnozy, a nawet tych z rozprzestrzenił się na inne części komórek nowotworowych może mieć bardzo dobrą jakość życia. Odpowiednia wartość dla szpikowej typu – więcej niż jedna trzecia, natomiast w anaplastyczny rak prognozy długoterminowej jest mniej korzystna.

Tarczycy chłoniaki wydaje się odpowiadać na leczenie z użyciem różnych mieszanin chemioterapeutycznych, ale starszych pacjentów nie może tolerować chemioterapii. Około połowa pacjentów z chłoniakiem okresu przeżycia jest długa.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s