Diagnoza raka brodawkowatego tarczycy

Pierwsza metoda diagnostyki, która jest prowadzona przez lekarza, jeśli podejrzewa raka tarczycy – to zwykle drobno biopsji aspiracyjnej biopsji. W niektórych przypadkach – jedyną metodą rozpoznania.

Podczas biopsji, lekarz wprowadza do grubości guza grzywny tarczycy igłą. To jest wprowadzany pod kontrolą USG. To pozbawia różne komplikacje. Gdy końcówka igły znajduje się w zespole kolumny, strzykawki lekarz “do bani” w nim trochę tkanki gruczołu.

Po tym, wziąć materiał jest rozłożony na szkiełku i bada pod mikroskopem w laboratorium histologii.

Techniki obrazowania

Techniki obrazowania pozwalają lekarzy, aby “zobaczyć” kontury, strukturę lub warstw tarczycy. Ultradźwięków stosowane najczęściej, że metoda ta jest bezpieczny, szybki i tani do wykonania w porównaniu z innymi. Ale to wszystko jest dość dobrze poinformowany.

USG można zobaczyć strukturę guza tarczycy, mukowiscydoza, czy (zawierający płyn) lub ciała stałego (składa się w całości z tkanki gruczołu). Stałe elementy więcej niż torbielowate mogą być złośliwe. Ponadto USG fine-needle aspiracyjna cienkoigłowa jest wykonywana.

Ale mimo wszystkich zalet ultradźwięków (bezpieczeństwo, bezbolesne, niski koszt, prostota), metoda ta nie może być odebrane z doskonałą dokładnością, czy węzeł jest złośliwy czy łagodny. Ultrasonograficzne obraz nie zawsze jest histologiczne wyniki. Dlatego ostateczna odpowiedź jest zawsze na biopsję.

W przypadku nowotworów można przenieść na inne części ciała, lekarz może zamówić metod diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, i inne. Metody te brodawkowatego raka tarczycy są rzadko stosowane, jeżeli jest to konieczne, w celu ustalenia stosunku narządów i guzów.

Badania krwi

Ta metoda diagnostyczna jest używany do określenia poziomu hormonów tarczycy i hormon przysadki – TSH. Dane te pomagają nam zrozumieć, jak również tarczycy. Jeżeli badanie krwi wykazuje wysoki poziom hormonu tarczycy (nadczynność tarczycy), następnie dalej prowadzone jest w postaci skanowania radioizotopów.

Skanowanie Radioizotopów

Inną metodą, która pozwala ocenić guzków tarczycy, jak zimno lub na gorąco – skanowanie radioizotopu.

Gorące węzły normalnie produkują nadmierne ilości TSH, ale rzadko są one nowotworowych.

Zimne węzły hormony syntetyzowane, ale są one bardziej prawdopodobne, niż gorące może być złośliwe. Obecnie, diagnoza różnych rodzajów raka tarczycy skanowania radioizotopu jest rzadko stosowany, ponieważ jest to z reguły wystarczające ustalenia ultradźwiękowe.

Rzadko są złośliwe guzki tarczycy z nadczynnością obrazu GTS oraz, przede wszystkim, nie wymagają biopsji.

Jeśli masz czynnik ryzyka dla raka brodawkowatego tarczycy, czy jest tam podejrzany węzeł na szyi, należy skonsultować się z lekarzem. Należy mieć na uwadze, że diagnoza raka tarczycy jest bardzo ważne dla skutecznego leczenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s