Diagnoza raka brodawkowatego tarczycy

Najbardziej dokładne badanie – to jest biopsja

Obecnie istnieje wiele rodzajów badań endokrynologii do diagnozowania raka brodawkowatego gruczołu tarczowego. Ten rozdział opisuje najczęściej używane maszyny – fine-needle aspiracyjna cienkoigłowa, USG i badania krwi.

Fine-needle aspiracyjna cienkoigłowa

Podobnie jak w przypadku innych form raka, diagnoza raka tarczycy jest prowadzone w oparciu o biopsję. Zazwyczaj fine-needle aspiracyjna cienkoigłowa – jest to pierwsza metoda diagnostyczna, która trzyma się z lekarzem, jeśli podejrzewał raka tarczycy. , A w niektórych przypadkach – jedyną metodą diagnozowania raka.

Podczas biopsji, lekarz wprowadza do grubości guza grzywny tarczycy igluditsya pod USG, które podważa różne komplikacje. Gdy końcówka igły znajduje się w zespole kolumny, strzykawki lekarz “nasasyvayut” to nieco tkanki gruczołu.

Po tym, wziąć materiał jest rozłożony na szkiełku i bada pod mikroskopem w laboratorium histologii. Komórki mogą być łagodne lub złośliwe.

Techniki obrazowania

Techniki obrazowania pozwalają lekarzy, aby “zobaczyć” tarczycy, ale raczej jego kontury, struktury lub warstwy. Najczęstszą z tych metod jest używana USG, jak ta metoda jest bezpieczna, szybka do wykonania i tanie w porównaniu z innymi, i to wszystko jest dość dobrze poinformowany.

USG może pokazać strukturę guzka tarczycy, cystic to (czyli zawiera ciecz) lub stałe (tzn. składa się wyłącznie z tkanki mózgowej, stałe składniki częściej niż mukowiscydoza może być złośliwe). Ponadto, jak już wspomniano powyżej, pod kontrolą USG biopsji biopsja aspiracyjna jest wykonywane.

Niestety mimo wszystkich zalet ultradźwięków (bezpieczeństwo, bezbolesne, niski koszt, prostota), metoda ta nie może być odebrane z doskonałą precyzją na pytanie, czy węzeł jest złośliwy czy łagodny, ponieważ nie zawsze odpowiadają histologicznego obrazu wyników USG. Dlatego ostateczna odpowiedź jest zawsze na biopsję.

Jeśli lekarz sugeruje, że guz może przenieść się do innych narządów i tkanek, może wyznaczyć takich technik diagnostycznych jak tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, itp. Jednak te metody z raka brodawkowatego tarczycy nie są tak powszechne, ale tylko Jeśli to konieczne, oraz określenie zależności nowotworów (przełyk, tchawica, itp.).

Badania krwi

Mimo że brak jest szczegółowych badań krwi, które wskazywałyby na raka brodawkowatego tarczycy, diagnostyka ta metoda jest stosowana do określenia poziomu hormonów tarczycy i hormon przysadki – TSH. Dane pomaga lekarz zobaczyć, jak twoja tarczyca funkcjonuje. Jeśli badania krwi wykazały, że poziom hormonów tarczycy jest wysoki (nadczynność tarczycy), lekarz powinien przeprowadzić dalsze badania w postaci skanowania radioizotopów.

Radioizotopowy skanowanie – inna metoda, która pozwala ocenić guzków tarczycy, jak zimno lub na gorąco.

Zwykle gorące węzły produkcji nadmiaru TSH, ale rzadko nowotworowych.

Zimne węzły, z jednej strony, nie syntezy hormonów, ale są one bardziej prawdopodobne, niż gorące może być złośliwe. Obecnie, diagnoza raka brodawkowatego (i inne nowotwory), że skanowanie radioizotop tarczycy stosuje się bardzo rzadko, jak to jest powszechnie stosowane ultradźwięki.

Guzki tarczycy z nadczynnością obrazu TSG rzadko są złośliwe, nie częściej niż wymagają biopsji.

Jeśli podejrzany węzeł na karku, lub czynnik ryzyka dla raka brodawkowatego tarczycy, należy skonsultować się z lekarzem. On bada swój tarczycy za pomocą ultradźwięków, a jeśli będzie pochodzić z lekkich jednostek, prowadzenia ich biopsji. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych nowotworów, diagnoza raka tarczycy jest bardzo ważne dla skutecznego leczenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s