Co to jest rak tarczycy

Co to jest rak tarczycy –

Rak tarczycy, nie oczekuje się często formy raka, chociaż w ostatnich latach obchodzi częściej, zwłaszcza u dzieci. Chory częściej u osób starszych. U osób w wieku powyżej 40 lat, występowanie raka wykryto węzłów wzrastające do 10% w każdym następnym dziesięcioleciu. Węzły i łagodne nowotwory tarczycy występuje częściej u kobiet. Podejrzenie witryny nowotwór częściej potwierdzone u mężczyzn. Niektóre raki tarczycy są dziedziczne.

Co powoduje raka tarczycy:

 

Poprzednie choroby raka tarczycy w ogromnej większości pacjentów są łagodne guzy tarczycy (wole, gruczolak, proliferacyjną cystadenoma). Pośredni dowód, że jest większa częstość nowotworów w obszarach, w których rozpiętość endemicznego wola. Szczególności skłonność do złośliwości pokazuje rozrastających brodawkowatego cystadenoma.

Nowotwory złośliwe tarczycy jest bardzo zmienna w swojej strukturze, choć dominuje nowotworów nabłonkowych. Istnieją trzy grupy nowotworów w zależności od ich stopnia złośliwości. W przypadku nowotworów złośliwych lub potencjalnie niskiej złośliwy, to ww brodawkowatego cystadenoma, które mimo łagodnej strukturze, mają zdolność do wielokrotnych nawrotów i wrastanie do naczyń krwionośnych. Opracowanie z ich złośliwości gruczolakoraka brodawkowatego i gruczolaków złośliwych należą do klasy średniej w grupie. By vysokozlokachestvennym stanowi własność i małych komórek anaplastyczny nowotwory. Ta ostatnia grupa obejmuje mięsaka i tarczycy z różnych struktur, w tym mięsaka limfatycznego.

Patogeneza (co się dzieje?) W przypadku raka tarczycy:

 

Typy raka tarczycy

Nowotwory tarczycy są podzielone na łagodne (gruczolaka pęcherzykowego i brodawkowatego) i zlokachastvennye. Rak tarczycy dzieli się na:

  • Brodawkowatego (o 76%)
  • pęcherzykowego (około 14%)
  • rdzeniowych (o 5-6%)
  • zróżnicowana i anaplastyczny rak (ok. 3,5-4%)

Mniej powszechne mięsak, chłoniak, włókniakomięsak, rak płaskonabłonkowy, przerzutowy rak, które stanowią 1-2% wszystkich nowotworów złośliwych tarczycy.

Raka brodawkowatego tarczycy

Rak ten występuje w obu dzieci (rzadko), jak i dorosłych, ze szczytem zachorowalności pomiędzy 30-40 lat. Prawie 30% przypadków z raka brodawkowatego przerzuty. U dzieci (w wieku dojrzewania), rak brodawkowaty jest bardziej agresywny niż u dorosłych, często zdarzają się przerzutów szyjnych węzłów chłonnych, oraz płuc.

Raka pęcherzykowego tarczycy

Występuje u dorosłych, zwykle w wieku od 50-60 lat. Charakteryzuje się powolnym wzrostem. Podczas raka pęcherzykowego bardziej agresywne niż brodawkowatego, a często daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi i rzadko – odległych przerzutów w kościach, płucach i innych narządach.

Rdzeniasty rak tarczycy

Ten typ raka może być związane z obrazu klinicznego skasowanych Cushinga, “woda”, zaczerwienienie twarzy, biegunka. Rdzeniasty rak przepływu jest bardziej agresywne niż brodawkowaty i rak pęcherzykowy przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i może rozprzestrzeniać się do tchawicy i mięśni. Stosunkowo mniej występują przerzuty do płuc i różnych narządów wewnętrznych.

Anaplastyczny rak tarczycy

Ten nowotwór jest nowotworem składa się z komórek tzw carcinosarcoma i raka naskórkowego. Zazwyczaj, takie guza poprzedza wole guzowate, które zaobserwowano w wielu lat. Choroba rozwija się u osób starszych, gdy tarczyca zaczyna rosnąć szybko, prowadząc do zjawisk dysfunkcji śródpiersia (dławienia, trudności w przełykaniu, chrypka). Guz szybko rośnie, kiełkuje w pobliżu struktur.

Mniej powszechne są przerzuty nowotworów złośliwych w tarczycy. Takich nowotworów obejmują raka czerniaka, raka piersi, żołądka, płuc, trzustki, okrężnicy i chłoniaków.

Chłoniaki są szybko rosnące guzy. Chłoniak – rozlany obrzęk, który może występować na tle poprzedniej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w związku z czym istnieją duże trudności w diagnostyce różnicowej tych dwóch chorób. Chłoniak może wystąpić w tarczycy i jako odrębny choroby. Choroba występuje najczęściej u osób dorosłych, tarczycy gwałtownie wzrasta wielkość, często bolesna, szybko się udział w procesie węzłów chłonnych i rozwoju objawów kompresji śródpiersia. Należy podkreślić, że chłoniak jest tylko jednym z rosnących nowotworów gruczołu tarczowego, który reaguje na leczenie. W ostatnich latach, wielu badaczy sugerują, że rak tarczycy mogą pojawić się obraz nadczynności tarczycy, a obecność tych ostatnich nie wyklucza raka tarczycy, jak dotychczas uważano.

Przerzuty raka tarczycy

Zazwyczaj, guz nie przerzuty. Tylko grupa nowotworów tarczycy, które obejmują vysokozlokachestvennye swój kształt (i małych komórek anaplastyczne raki, mięsaki tarczycy o innej strukturze), a wczesne przerzuty do płuc, kości, wątroby, nerek, opłucnej, mózgu i innych narządów. Złośliwości guza może racjonalnie ograniczone przerzuty w węzłach chłonnych szyi.

Objawy raka tarczycy:

 

Objawy kliniczne w początkowej fazie prawie nie wyrażone. Należy pamiętać, że wiele nowotworów złośliwych pojawiają się na tle długo istniejącego wola łagodnego. Jednym z pierwszych objawów obiektywnych są szybki wzrost Struma już istniejącego, jego pieczęć i guzowatość.

Często patrząc od pacjenta objawów identyfikacji wstał i progressive montaż tarczycy. W tym przypadku, podejrzewa się nowotwór złośliwy (pomimo tego, że indywidualne węzły tarczycy łagodnego w większości przypadków).

W zdrowe miejscu nowotworu gruczołu występuje zwykle w jednym z płatów, zazwyczaj w dolnej części jego biegun, poniżej jest wyświetlany w przesmyku raka i rozłożone na oba płaty. Guz jest początkowo, gładkie i ma gęstszą konsystencję niż tkanki tarczycy. Wraz z rozwojem staje się nierówne, tracąc wyraźne granice i oddaje jeden lub obu płatów. Najczęściej wzrost guza będzie do tyłu, gdzie kiełkujących gruczoł kapsułki ściska nerwu i tchawicy, powodując chrypka, trudności w oddychaniu i duszność przy wysiłku. W przypadku kompresji z przełyku i zaburzenia połykania dysfagia występuje (naruszenie połykania). Później w procesie nowotworowym zaangażowane mięśnie szyi, tkanek i naczyniową wiązki. Skóra wydaje się dramatycznie gęstą sieć żył.

Powiększenie węzłów chłonnych w chorym sugeruje nowotworu złośliwego. U dzieci w wieku ponad 50% przypadków raka rozpoznaje się po raz pierwszy z powodu wzrostu szyjnych węzłów chłonnych.

Porażenie struny głosowej po stronie jednostki – zawsze oznaką raka, przeniknęły nerwu krtaniowego wstecznego. Ponieważ porażenie strun głosowych może wystąpić bez zaburzeń głosu, głośni powinny być rozpatrywane przez laryngoskopii bezpośredniej.

Diagnoza raka tarczycy:

 

W celu potwierdzenia diagnozy nowotworów złośliwych gruczołu tarczowego, rak jest przede wszystkim odbywa się szereg dodatkowych badań.

Badanie tarczycy o podejrzeniu raka ma niewielką wartość. Większość nowotworów prostaty ma żadnej aktywności hormonalnej gruczolakowatą jako węzły w rozrostu. Hormonalnie aktywnych mniej niż 1% nowotworów tarczycy.

We wczesnych stadiach rozpoznanie opiera się na rosnącego guza w jednym z płatów raka (lub wcześniejszą wole), jej guzowatość, ograniczoną mobilność, poczucie napięcia w tarczycy i poczucie duszności.

Świetna lokalizacja w diagnostyce jest skanowanie radioizotopu tarczycy jodem radioaktywnym, w których nowotwory występują jako wady poboru. Jednak skanowanie radioizotopu nie rozróżnia “zimne” łagodne guzki od złośliwych. Nie znikome znaczenie, ta metoda w diagnostyce przerzutów raka tarczycy, pod warunkiem że ich zdolność do gromadzenia preparatów jodu i brak tkanki gruczołu wcześniej usunięte chirurgicznie.

Biopsja – najdokładniejsza (z wyjątkiem operacji) metoda diagnostyki różnicowej łagodnych i złośliwych guzków tarczycy. Rozpoznanie morfologiczne ustala nakłucia nowotworowej lub przerzutami węzła w szyjce, a tym samym uzyskać jasne wyobrażenie o kształcie nowotworu histologicznie i zakresu jego występowania. Tylko wtedy, gdy niemożliwe jest ustalenie dokładnej diagnozy raka (nie ma wyraźnych objawów, cytologia awarii) uciekają się do badania histopatologicznego w czasie operacji, w zależności od jej wyników, podjąć decyzję w sprawie ilości zakłóceń.

W celu określenia stopnia uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego uciekają laryngoskopia (badanie krtani, strun głosowych). Ustanowienie porażenie strun głosowych sugeruje zaangażowanie nerwu w procesie nowotworowym. W tym samym celu, jak również badanie tchawicy i zakresu jego ograniczenia mogą być z powodzeniem stosowane bronchoskopię.

Czasami używany radiologicznych technikę. Powinny one obejmować tarczycy pneumography, pomaga wyjaśnić kiełkowanie tkanek otaczających i angiografię w celu wykrycia naruszeń naczyniowego, charakterystyczne dla nowotworów złośliwych. Możliwe jest również badanie rentgenowskie kontrast z tchawicą i przełykiem barowy ciśnieniem lub inwazji guza.

Ostatnio, szerokie ultradźwięków (US) gruczołu tarczowego. Z nim trudno odróżnić raka od innych guzów, ale ze względu na bezpieczeństwo i pojemności jest on powszechnie stosowany do rutynowych inspekcji grup wysokiego ryzyka. USG można wykryć guzki w tarczycy, nie mogą być wykrywane przez obmacywanie i wykonać igły do ​​biopsji z obserwacji strony.

Leczenie raka tarczycy:

 

Strategia leczenia określenia typu histologicznego nowotworu, jego agresywność i częstość występowania, wieku, itp. Jest ona określana na podstawie każdego przypadku.

Radykalne leczenie raka tarczycy – chirurgia – całkowite lub częściowe usunięcie gruczołu tarczowego (tarczycy) Przeminęło z węzłów chłonnych i szyi tkanek na jednej lub obu stronach. U dzieci, w celu uniknięcia dalszych zaburzenia endokrynologiczne zostawić niewielką część nienaruszone części tarczycy (sumy częściowej tarczycy).

W tych przypadkach, w których rozpoznanie raka przed operacją nie dostarczonych i wyprodukowanych ekonomiczny ośrodek interwencyjny do reoperacji radykalnej objętość napromieniania z przed i po operacji.

Według zeznań stosowane połączone metody. W pierwszej fazie leczenia odbywa się zdalne gamma-terapię guza pierwotnego i obszarze regionalnej przerzutów w szyję, a drugi – radykalna operacja.

W przypadku niedoczynności tarczycy po zabiegu usunięcia prostaty – pokazuje całe życie suplementacji hormonów tarczycy.

Wiele rodzajów raka tarczycy wymagają medycznej supresji TSH w organizmie.

Szczególną cechą pacjentów z rakiem tarczycy jest możliwość aktywnego leczenia przerzutów. W odniesieniu do guzów w innych miejscach, zazwyczaj rozwój wyizolowanych, zwłaszcza wielokrotne przerzuty nowotworów złośliwych wyklucza wpływ jakiejkolwiek sposób radykalny. Przerzuty raka tarczycy jest bardzo korzystne wyniki otrzymane w leczeniu jodem radioaktywnym. Pod wpływem tego leku w usunięciu tarczycy, wielu pacjentów całkowicie zniknąć przerzuty w płucach i znacząco hamuje wzrost kości. Zastosowanie radioaktywnym jodem znacznie poprawiło wyniki leczenia raka tarczycy.

Na bardzo powszechnych form raka tarczycy z terapii paliatywnej promieniowania jest używany lub chemioterapii. Często pojawiają się wskazania do tracheotomii (otwarcie tchawicy i wprowadzenie jej do światła przewodu rury specjalną dla oddechu ratunkowego), jako wiodący i najbardziej fantastyczny objawem zaawansowanej choroby jest ucisk tchawicy, co często prowadzi do poważnych trudności z oddychaniem aż do ostrego niedotlenienia. Następnie ta operacja jest wykonywana w trybie nadzwyczajnym i technicznie jest bardzo trudne, ponieważ dostęp do tchawicy zamknięta szereg nowotworów.

Pogoda.

Ogólnie Outlook zależy od etapu procesu, w którym rozpoczęciu leczenia i histologicznych postaci guza. Śmierć z powodu raka tarczycy występuje rzadko. Tylko z anaplastycznego raka tarczycy i prognozowania raka mięsaka miały negatywny. Gdy nowotwory złośliwe umiarkowanej uporczywej wyleczenie jest możliwe w 70-80% pacjentów.

Profilaktyka raka tarczycy:

 

Unikaj niedobór jodu (zalecane stosowanie jodowanej soli, wodorostów), uniknąć częstego narażenia radiologicznego głowy i szyi.

Podstawą profilaktyki raka tarczycy – wczesne leczenie chorób tarczycy, terminowego i systematycznego przepływu rutynowych kontroli, zwłaszcza jeśli myślisz o trupy ryzyka (cierpi na inne choroby tarczycy, miało miejsce w przeszłości, narażenie częstego

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s