Wykrywanie raka tarczycy

Rak tarczycy jest dość charakterystycznym rakiem który posiada dwie bardzo ważne cechy rozwija się powoli oraz bardzo późno daje przerzuty w cześć nie wykryty rak tarczycy daje całkowitą możliwość wyleczenia

Ryzyko zachorowania na raka tarczycy występuje szczególnie u dzieci dzieci które zostały poddane leczeniu innego typu raka po przez promieniowanie.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem który predysponuje do rozwoju raka tarczycy jest niedobór jodu w środowisku a także dziedziczenie raka w rodzinie.

Jednak wciąż najważniejszym czynnikiem który powoduje raka tarczycy jest promieniowanie jonizujące.

Objawy raka tarczycy nie są specyficzne pierwszymi objawami raka tarczycy są guzki występujące w tarczycy i mogą one być zbadane za pomocą badania palpacyjnego powiększenie tarczycy występuje rzadko natomiast bardzo często występuje powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi a dość rzadko występuje chrypka niektórych przypadkach oraz typach agresywnego rodzaju raka tarczycy może wystąpić duszność.

Jak wykryć raka tarczycy otóż rak tarczycy bardzo często jest wykonywany oraz rozpoznawany przypadkowo w badaniach usdg tarczycy lub przez samego pacjenta który podczas mycia szyb i wyczuwam różnego rodzaju i różnej wielkości głoski w obrębie szyi.

Pamiętaj jednak że w celu wykluczenia lub potwierdzenia raka tarczycy zawsze konieczne jest pobranie biopsji czyli wycinka tarczycy w celu przekazania tego wycinka do badania histopatologicznego.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s